szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A konvergenciaprogram arra az egyensúlyteremtésre épül, amely alapja egy versenyképes Magyarország megteremtésének - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az MSZP-frakció budapesti ülésén. A miniszterelnök szerint ez nem jobb- vagy baloldali politika kérdése.

A kritikák egy része abból származik, hogy a kormány úgy döntött, a kiigazítás nem érintheti a nyugdíjakat, a családtámogatást és az európai uniós források nemzeti kiegészítését - közölte a kormányfő a frakciótagokkal a konvergenciaprogramról tartott tájékoztatóján.

"A konvergenciaprogram nem más, mint az új Magyarország falai, azok a falak, amelyek a kiigazítás alapjaira épülnek" - fogalmazott, hozzátéve a program szoros kapcsolatban van az igazgatás, az egészségügy, az oktatás, a nyugdíjrendszer reformjával.

Gyurcsány Ferenc azt mondta: a világon mindenkinek egyensúlyban kell tartani a közpénzügyeket, ez nem választható, ez nem bal- vagy jobboldali politika, ez az egyetlen racionális és hosszú távon fenntartható politika; aki nem ért egyet az egyensúllyal, az kockáztatja a holnapot, a holnaputánt és a modernizációt.

A rendszerváltás egyik mozgatója az volt, hogy "egy nyugatos Magyarországot szerettünk volna", mondta a miniszterelnök, majd úgy folytatta: ennek a nyugatos Magyarországnak két pillére, a liberális parlamenti demokrácia és a versengő piacgazdaság megszületett, de a kettő közötti területen az ország óvta magát a döntésektől.

Magyarországon a lakosság, a vállalatok és az állam együttesen 7-8 százalékkal többet költ, mint amennyije van, ezt kívülről kell finanszírozni, amit gyermekeink és unokáink kontójára teszünk - mondta, hozzáfűzve: 2000 és 2006 között 50 százalékkal nőttek a reáljövedelmek, miközben az állam egyre erőtlenebbé vált.

A kormányfő azt mondta: "nem kopogott be közvetlenül gazdasági, pénzügyi vagy államcsőd, ebben az értelemben tehát mondhatná azt a Szocialista Párt, és mondhatná azt a Szabad Demokraták Szövetsége, hogy nincs ok változtatni", majd hozzátette: ezt a politikát nem lehet folytatni, változtatás kell ahhoz, hogy Magyarország ne "kullogjon" a többi ország után.

A politikus kitért arra, hogy elmaradt az, amit folytatni kellett volna 1998 után, vagyis az, hogy nézzünk szembe a szabadság mellett a felelősséggel is, és rendezzük át társadalmi viszonyainkat is. Gyurcsány Ferenc elmondta: a konvergenciaprogram meghatározza a következő évtizedek Magyarországát. El fog dőlni, hogy Magyarországon képesek vagyunk-e tartós társadalmi többséget szerezni egy igazi felelős, polgári mentalitásnak - közölte a miniszterelnök.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Tényleg elutasítja Brüsszel a konvergenciaprogramot?

Varga Mihály, a Fidesz alelnöke szerint hiányoznak a program vitaanyagából az egészségügy és a nyugdíjrendszer területét érintő intézkedéssorozatok, amelyek indokolják a dokumentumban található konkrét számokat. A politikus szerint ezért várható, hogy Brüsszel elutasítja a dokumentumot. Katona Tamás a hvg.hu nak elmondta: 100 százalékig biztos abban, hogy az Európai Unió elfogadja a programot.

Fókuszban

Konvergenciakritikák

Egy: Magyarország az elmúlt években sorozatosan alulteljesítette bevételi és felülteljesítette kiadási céljait...

hvg.hu Vélemény

Csaba László a konvergenciaprogram legújabb változatáról

A számok már reálisnak tűnnek, de a gazdaságpolitikai eszközök körül még mindig nagy a bizonytalanság. Pedig Brüsszel éppen erre lenne kíváncsi – hangsúlyozta érdeklődésünkre, milyennek találja a konvergenciaprogram legeslegújabb változatát Csaba László, közgazdász, egyetemi tanár.

MTI Gazdaság

Hiányzik a bér-és adóreform a konvergenciaprogramból?

A konvergencia program a szakszervezeteknek átadott vázlatában nincs szó a gazdaság és a jövedelmek európai felzárkóztatásáról, a foglalkoztatási szint növeléséről - áll a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) állásfoglalásában.

Gazdaság

Konvergenciaprogram-tervezetek

Aligha fogja közmegegyezés övezni az euróhoz vezető gazdasági pályát felvázoló konvergenciaprogramot, amelyet a kormány szeptember 1-jén küld el Brüsszelnek. Céldátumot a dokumentum nem jelöl meg, és az államháztartási hiány elfogadható mértékűre faragását csak 2009-re ígéri.

hvg.hu Gazdaság

Nyilvánosságra került a konvergenciaprogram

Nem tudni, mikor vezetjük be az eurót, 10 százalékos lesz az államháztartási hiány, csökkennek a reálbérek, megugrik az infláció, a bruttó államadósság 70 százalék fölé emelkedik, lelassul a gazdasági növekedés, nő a munkanélküliség - derül ki az Index birtokába került konvergenciaprogramból.