szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az új szlovák kormány működése máris ronthatja a befektetőknek az országról, mint legkedveltebb közép-európai befektetési helyszínről alkotott képét - állítja a Reuters elemzésében.

Robert Fico miniszterelnök a júniusi választások után azt a Mikulas Dzurinda vezette reformkormányt váltotta fel. Az előző kabinetnek sikerült 11 milliárd dollárnyi külföldi tőkebefektetés az országba vonzania, gyorsítani a gazdasági növekedést és elérni azt, hogy Szlovákia ráálljon az euróövezeti tagság 2009 évi megszerzésének pályájára.

Fico nem sietett a reformok leállításáról szóló választási ígérete valóra váltásával, megtartotta az átalányadózási rendszert, és egyelőre nem növelte a jóléti kiadásokat sem. Viszont a befektetőket aggodalommal tölti el a privatizáció leállításáról hozott kormányzati döntés, az energiaszolgáltatókkal szembeni fellépés és a munkaügyi előírások megváltoztatásának szándéka - írja a hírügynökség.
 
Fico erőteljesebb ellenőrzés alá vonná a külföldi tőkét, amire viszont szüksége volna az országnak az idei évi 6,7 százalékos növekedési ütem fenntartásához.
 
A legvitatottabb kormányzati lépés a 18,5 milliárd koronás (628,6 millió eurós) pozsonyi repülőtéri privatizáció leállítása. Szigorúbb energetikai árképzési ellenőrzést akar megvalósítani Fico azzal, hogy a kormányzat írná elő a megengedett energiaár emelési mértéket, amivel sérti az olasz Enel tulajdonában lévő SE energetikai cég érdekeit.
 
Az elemzők szerint Szlovákia a meglévő nagyberuházásokat (a PSA Peugeot Citroen és a dél-koreai Kia Motors beruházásait) nem fogja elveszíteni, mivel ezeknek a  befektetéseknek a mérete és jellege megakadályozza az áthelyezésüket. A szakértők hangsúlyozzák viszont, hogy az új zöldmezős befektetések elmaradhatnak a külföldi befektetőkkel szembeni kemény retorika hatására. A Reuters a MOL tulajdonában lévő Slovnaftra nehezedő kormányzati nyomást említi példaként, amely a nyereséghányad csökkentésére és a benzinárak mérséklésére irányul.
 
A pozsonyi kormány a befektetői nyugtalanságot igyekszik lecsendesíteni. A SARIO állami beruházásösztönző cég közölte, hogy mintegy 150 lehetséges projekt előkészítésén dolgozik,- ezek dollár milliárdos befektetéseket jelenthetnek. Egyes állami tisztségviselők azonban elismerik, hogy óvatosabbakká váltak a befektetők, romlott a légkör a repülőterekkel és az energetikai cégekkel  kapcsolatos fellépés hatására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Szlovákia visszaállamosítja a Transpetrolt

A Transpetrol akár már augusztus végére is visszakerülhet teljes egészében állami tulajdonba. A szlovák gazdasági miniszter Lubomir Jahnatek szerint küszöbön áll a megállapodás a 2002-ben eladott 49 százalékos pakett visszavásárlásáról a Yukos Finance céggel.

MTI Világ

Ellenkeznek a szlovák kormánnyal a közüzemi szolgáltatók

A szlovák közüzemi szolgáltatók nem engednek a kormány nyomásának, és a gazdasági miniszterrel, Lubomir Jahnatekkel való találkozásukat követően nem mérséklik az üzemanyag és energia árát. A miniszter augusztus 31-éig adott határidőt a vállalatoknak, hogy kidolgozzák javaslataikat a szakértői egyeztetések idejéig.

MTI Vállalkozás

A Mol birtokolja Szlovákia egyetlen olajfinomítóját

Az ötven legnagyobb kelet-európai cég között csak négy található szlovákiai központtal, és ezek közül is csak egy, a lista harmincadik helyén szereplő SPP gázszolgáltató tulajdonosa szlovák, mégpedig a kormány, írta a Hospodarské noviny.

MTI Gazdaság

Szlovákiában kisebb hiány lesz a vártnál

A szlovák pénzügyminisztérium legújabb előrejelzése szerint az idei államháztartási hiány kisebb lesz a vártnál. Az idei GDP arányos hiány mintegy 2,2 százalék lesz, míg az eddigi hivatalos várakozás 2,9 százalék volt.

MTI Gazdaság

Kivonuló nagybefektetők Szlovákiából

Az elmúlt tíz nap alatt Szlovákia két nagybefektetőt vesztett el: a német Draxlmaier autóalkatrész-gyártót és az amerikai Samsonite-ot. A kivonulók az olcsóbb távol-keleti munkabérekkel indokolták a távozást.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Tényleg megéri céget alapítani Szlovákiában?

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az adóterhek növelésével kapcsolatos negatív felhangokra válaszul nemrég Szlovákiába küldte a vállalkozókat. A hvg.hu utánajárt, hogy szomszédunknál mennyibe kerül céget alapítani, milyen papírok szükségesek egy vállalkozás bejegyzéséhez, milyen adókat kell fizetni, s milyen kedvezményekben részesülhet egy új cég.

MTI Gazdaság

Leminősíthetik Szlovákiát, ha eltér a reformoktól

Szlovákia leminősítését helyezte kilátásba a Standard & Poor's arra az esetre, ha a választások után alakuló új kormány visszalép az eddigi reformoktól, vagy halasztja az euróövezeti csatlakozást. Más londoni elemzői vélemények szerint nem valószínű "tisztán populista" kormány megalakulása szomszédunkban.