Ezek szerint tavaly a szlovák GDP 8,8 százalékkal nőtt, és nem 8,3 százalékkal, ahogyan eddig nyilvántartották. Javítottak a 2005-ös adaton is: eszerint a szlovák GDP két évvel ezelőtt 6,6 százalékkal nőtt; eddig 6,0 százalékot tartott nyilván a hivatal.
A szlovák pénzügyminisztériumban az idén átlagosan 8,8 százalékos gazdasági növekedésre számítanak, ez a statisztikai hivatal előrejelzése is, annak ellenére, hogy az első két negyedévben átlagosan 9,2 százalékos volt a GDP-többlet a tavalyi első félévhez képest. A korábbi jóslat erre az évre 8,1 százalékos növekedésre szólt, az év elején még csak 7,4 százalékot valószínűsítettek. Az idei, 2007-es költségvetést 7,1 százalékos GDP-növekedésre alapozták.
Jövőre most 6,8 százalékos GDP-többletre számítanak a tavasszal várt 5,6 százalék helyett. Az év elején még csak 5,2 százalékot jósoltak a jövő évre. A kormány ezzel közelített a Szlovák Nemzeti Bank előrejelzéséhez, amely erre az évre 8,9 százalékos GDP-növekedésre szól.
Mivel azonban az infláció nagyon alacsony - szeptemberben az élelmiszerárak miatt 1,7 százalékra emelkedett a tizenkét havi infláció EU-szabvány szerint számolva, de előtte júliusban és augusztusban 1,2-1,2 százalékos volt, a legkisebb az önálló Szlovákia történetében - , a Szlovák Nemzeti Banknak nincs oka szigorítással fékezni az export táplálta gazdasági növekedést. A Szlovák Nemzeti Bank az idén eddig kétszer csökkentette alapkamatát, március végén és április végén negyed-negyed ponttal 4,25 százalékra, azóta nem mozdult.
A Szlovák Nemzeti Bank év végi előrejelzése 1,3 százalékos tizenkét havi inflációra szól. Ettől jelentősen eltér a statisztikai hivatal szeptember eleji, 2,3 százalékos előrejelzése decemberre, de ez is visszafogottabb a korábbi, 2,6 százalékos jóslathoz képest.
A nagy külföldi beruházások lezárultával, az exporttermelés föllendülése nyomán most már a lakossági fogyasztás szerepe erőteljesen nő a GDP-növekedés forrásai között, de a szlovák kormány a központilag szabályozott energiaárak valamelyes leszorításával küzd az infláció ellen. Ezt a manipulációt már rövid távon sem adják ingyen: a szlovák kormány több adóval - pontosabban: az adókedvezmények csökkentésével - igyekszik ellensúlyozni az egyébként megkurtított szociális terveivel járó többletköltségeit és a kieső egyéb bevételeket, készülve a 2009-re tervezett euróövezeti tagság államháztartási feltételeinek teljesítésére.
A kormány intézkedésére idén elmaradt az év elején szokásos hatósági áremelések egy része, sőt, a lakosság számára januártól 4 százalékkal csökkentették a földgáz árát. Novemberben 4,3 százalékos áremelés volt, tavaly januárban mintegy 5 százalékkal emelkedett a háztartások számára a gáz ára, előtte, 2005. októberben közel 20 százalékos áremelés volt.
A szlovák gazdaság most és a következő években egyaránt nagy növekedésre van "ítélve", elsősorban az autóipar meredek felfutása miatt.
Sokévi nadrágszíjmeghúzás után a lakossági fogyasztás gyorsulva nőtt, de a béremelkedés kisebb a vártnál, és mivel a növekedést főleg az export táplálja, így az infláció részéről továbbra sincs veszélyben Szlovákia 2009-re tervezett euróövezeti csatlakozása, állapította meg a szlovák központi bank korábban.
Szlovákiában 2008-ban vagy legkésőbb 2009-ben már körülbelül 800 ezer autót gyártanak. Ezzel egy főre számítva Szlovákia a világ legnagyobb autóipari "hatalma" lesz. A PSA Peugeot Citroen és a dél-koreai Hyundai/Kia már működő gyárai miatt az autóipar termelésének értéke tavaly 73,5 százalékkal nőtt. Ezért szinte megállíthatatlan volt nyár elejéig a korona erősödése, de a központi bank csak a spekulációs kiugrásokat szeretné kiszűrni. Erre tekintettel enyhített idén kétszer, de a továbbiakkal kivár.
A második negyedévben Szlovákiában a lakossági fogyasztás, éves összehasonlításban, 7,3 százalékkal nőtt, az első negyedben mért 6,5 százalékról, a tavalyi utolsó negyedévi 6,1 százalékról és a tavalyi, 5,9 százalékos évi átlagos növekedésről gyorsulva.
A beruházások 6,3 százalékkal gyarapodtak, az első negyedévi 7,7 százalék, a tavalyi utolsó negyedévi 7,0 százalék és a 8,4 százalékos tavalyi évi átlag után lassulva. 2005-ben 17,6 százalékkal gyarapodtak a beruházások.
A GDP-számításhoz figyelembe vett export 18,0 százalékkal nőtt. Az első negyedben 24,1 százalékkal, a tavalyi utolsó negyedben 22,6 százalékkal, tavaly egész évben 21,0 százalékkal volt több az egy évvel azelőttinél. 2005-ben 13,9 százalékkal bővült az export.
Az import 14,1 százalékkal emelkedett. Az első negyedben 17,7 százalékkal, a tavalyi utolsó negyedben 15,3 százalékkal, tavaly egész évben 17,8 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. 2005-ben 16,6 százalékkal importáltak többet.
Szlovákia hazai összterméke a második negyedévben - 346,5 milliárd szlovák korona (2,626 billió forint) - változatlan áron 9,4 százalékkal haladta meg a tavalyi második negyedévit, a szeptemberben megjelent első becslés szerint. A hivatal augusztusban közölt előzetes becslése 9,2 százalékra szólt.
Az első negyedévben - éves összehasonlításban - 9,0 százalékos, a tavalyi utolsó negyedben 9,6 százalékos, tavaly évi átlagban 8,8 százalékos GDP-növekedést mértek. Ezzel Szlovákia ismét csúcstartó volt a közép-európai új EU-tagok között.