szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai pénzügyminiszter, Henry Paulson hétfőn átfogó tervet jelent be arra, hogyan kellene áramvonalasítani és szigorítani azt a szabályozási zűrzavart, amely lehetővé tette az Egyesült Államokbeli jelzálogpiaci válság felduzzadását. Az ügy fontosságára tekintettel az amerikai kormányzat előre kiszivárogtatta a terv egyes részleteit.

Szó van arról, hogy az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) új felhatalmazásokat kap mint "piacstabilitást szabályozó" intézmény. Ezzel formálisan is elismernék azt a szerepet, amelyet a bank amúgy is betölt, habár egyelőre csupán a kamatintézkedéseivel és a nyíltpiaci beavatkozásaival. Az amerikai központi bank a terv szerint kötelezően adatokat gyűjthetne a pénzügyi rendszer minden résztvevőjének tevékenységéről, és joga lenne együttműködni más szabályozó intézményekkel a magatartási szabályok kidolgozásában.

Az amerikai gazdaságot és kilátásait mind jobban terhelik a lakóingatlan-visszafoglalások, ami számos elemző szerint annak a következménye, hogy a korábbi években a bankok és más pénzintézetek "újító" módon, az alacsony alapkamatban és a rövid távú profitban bízva ellenőrzés nélkül osztogattak jelzálogkölcsönt sok magánügyfélnek, akinek valójában nem volt fedezete. Az amerikai pénzügyminisztériumban már korábban elismerték, hogy a jelenlegi szabályozási rendszer tele van "hézagokkal és alkalmatlanságokkal".

Továbbá egyesíteni akarják a két tőzsdefelügyeletet: az értékpapírpiaci felügyeletet (Securities and Exchange Commission) és a határidős árupiacok felügyeletét (Commodity Futures Trading Commission), és megszüntetni a bankfelügyelet kettősségét. Az Egyesült Államokban ugyanis eltérő szabályok vonatkoznak a főleg lakossági kölcsönöket adó, vállalatoknak korlátozottan hitelező pénzintézetekre (thrifts) és az általános kereskedelmi bankokra. Az egyszerűsítés keretében megszüntetnék a kereskedelmi minisztérium keretein belül működő lakossági hitelintézeti felügyeletet (Office of Thrift Supervision), és annak feladatkörét átadnák az országos bankfelügyeletnek (Office of the Comptroller of the Currency), annál is inkább, mivel ma már a kereskedelmi bankok éppúgy hiteleznek a lakosságnak, a jelzálogpiacon is, mint a szakosított pénzintézetek. Új felügyelet (Mortgage Origination Commission) felállítását is tervezik a jelzálogügynöki tevékenység ellenőrzésére, ugyanis úgy gondloják, hogy a mostani bajok egyik oka a jelzálogügynökök felelőtlen tevékenysége.

A várható terv erejét azonban jócskán csökkenti, hogy bennfentesek szerint a pénzügyminiszter maga nem híve a pénzügyi rendszer túlszabályozásának, másfelől a tervezett intézkedések kongresszusi jóváhagyása aligha várható a Bush-elnökség hátra lévő tíz hónapja alatt, mondják szakértők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Hitelválság: az idén feleződhet a bankok profitja

Tavaly még nagyon jól ment a befektetési bankoknak világszerte, idén azonban már feleződhet a profit, és a hitelpiaci válságból eredő kényszerleírások meghaladhatják a 400 milliárd dollárt, áll a londoni pénzügyi szolgáltató szféra nemzetközi promóciós társaságának éves banki világjelentésében.

MTI Gazdaság

London: hosszú távon az euró és a dollár helyet cserélhet

A hitelpiaci válság egyértelmű és jelen idejű kockázatot jelent a világgazdaságra, legfontosabb hosszú távú öröksége azonban geopolitikai léptékű lehet, mégpedig az, hogy az euró felválthatja a dollárt az első számú globális tartalékvaluta szerepében, áll a Financial Times hétfői elemzésében.

MTI Gazdaság

Hitelválság: "már látszik a vége"

Közelít a 300 milliárd dollárhoz a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogpiaci követelésekkel egybecsomagolt pénzpiaci termékek valószínűsíthető globális értékleírása, de már "látszik a folyamat vége", áll a Standard & Poor's csütörtökön Londonban kiadott elemzésében. Más nagy londoni házak nem ennyire derűlátók.

MTI Gazdaság

Bush: az amerikai kormány igenis "határozottan" intézkedett eddig

Az amerikai kormány igenis "határozottan és céltudatosan" intézkedett eddig a "nem elsőrendű válság" leküzdése végett, pontosan úgy, ahogyan megkövetelik a mostani "feszültségek", és ezentúl is megtesz minden szükségeset a már elfogadott, 168 milliárd dolláros társasági és személyi jövedelemadó-csökkentésen kívül és felül. Azonban vigyázni kell, nehogy az állami beavatkozás csak rontson a helyzeten, mondta George W. Bush amerikai elnök egy Floridában elhangzott beszédében.

MTI Gazdaság

A Fed 100 milliárd dolláros pótlikviditást teremtene

A hitelválság esetleges mélyülésére utaló jelként értékelték elemzők, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed közölte: növeli a bankok részére aukciós vásárlásra rendelkezésre bocsátott keretét és az a folyó hónapban elérheti a 100 milliárd dollárt is.

MTI Gazdaság

További ezreket küld el a Citibank

Tovább tizedeli alkalmazotti állományát a vezető amerikai pénzügyi csoport, a Citigroup: a The New York Times című lap értesülése szerint 2 ezer embert készül leépíteni a befektetési részlegnél dolgozók közül.