Nigériai sztrájk, lövöldözés a Perzsa-öbölben: emelkedő olajár

Pénteken két dollár körüli emelkedéssel zárt a kőolaj ára Londonban és New Yorkban, mert sztrájk miatt csökkent Nigéria olajtermelése, miközben ismét kiéleződött a feszültség Irán és az Egyesült Államok között.

  • MTI MTI
Nigériai sztrájk, lövöldözés a Perzsa-öbölben: emelkedő olajár

Az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent júniusi lejárata 2,00 dollár emelkedéssel 116,34 dolláron fejezte be a napot. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta júniusi jegyzése 2,46 dollárral 118,52 dollárra nőtt.

Egy amerikai hajóról figyelmeztető lövést adtak le, amelyet megközelített két kisebb iráni vízi jármű a Perzsa-öbölben – közölte az amerikai haditengerészet pénteken. Teherán cáfolta a konfrontáció hírét. Az Egyesült Államok januárban azt közölte, hogy iráni hajók megakadályozták az amerikai hadihajókat abban, hogy ellenőrző feladatukat végezhessék az olajszállítási útvonalak mentén. Az akkori bejelentésre is erősen nőtt a kőolaj ára.

Nigériában az Exxon Mobil dolgozói léptek sztrájkba és emiatt napi 200 ezer hordóval csökkent a termelés a legnagyobb olajtermelő afrikai országban. Nigériai fegyveres felkelők pénteken pedig azt közölték, hogy megrongálták a Royal Dutch Shell egyik olajvezetékét, amelynek a helyreállítása több napot vesz majd igénybe. Az érintett cég megerősítette a hírt.

Emelte a kőolaj árát az is, hogy pénteken délutánra teljesen leállt az egyik legnagyobb brit nyersolaj-finomító. A leállás komoly kiesést jelent az északi-tengeri termelésben és az üzemanyag-ellátásban is. A skóciai Grangemouth városa mellett működő létesítményt az üzemeltető cég, az Ineos maga állította le, miután az alkalmazottak vasárnaptól 48 órás sztrájkot hirdettek a társaság nyugdíjrendszerében végrehajtott módosítások miatt.

A kőolaj legközelebbi jegyzésének az alakulása egy héten belül (hordó/dollár):
Nap  Brent  WTI
25  116,34  118,52
24  114,34  116,06
23  116,46  118,30
22  115,95  119,37
21  114,43  117,48
Rekord zárószint: Brent: 116,46 dollár (2008.április 23.), WTI: 119,37 dollár (2008.április 22.)

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.