Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A heti események azt mutatják, hogy a piac lassan megnyugszik. Ugyanakkor van egy-két momentum, ami azt vetíti előre, hogy akár nagyobb változások is jöhetnek, de az elmozdulások iránya még mindig bizonytalan. Minden esetre még optimistábban tekinthetünk a jövő elé, mint a múlt héten.
A feltörekvő piacok egésze a stabilizálódás jeleit mutatja, csakúgy, mint a fejlett piacok. Ennek oka, hogy az amerikai gyorsjelentési szezon számai – az alacsony várakozások mellett – nem keltettek csalódást, ugyanakkor a lakás-értékesítési adatok, miközben a Michigan bizalmi index adatai továbbra is elhúzódó válságot vetítenek előre. Ez nem okoz különösebb pánikot, így a fejlett piacokon az előző héthez mérten nem történt jelentős változás.
A kínai részvénypiac csütörtökön egy jelentős ugrással emelkedett, ami a részvényvásárláshoz kötődő adószint mérséklésének volt köszönhető. Ez azonban várhatóan csak egyszeri hatás, trendalakító szerepe nem lesz. Mivel az emelkedést a helyi piaci szabályozás változása váltotta ki, hatása csak korlátozott volt feltörekvő piacokon, de tény, hogy hozzájárult a nyugodtabb piaci viszonyokhoz.
Devizapiac
Az egyik figyelmeztető jel arra, hogy a trend nem egyértelműen emelkedő; az EUR/USD trendje megtörni látszik!
Ilyen hatás lehet az olaj árának akár drasztikus csökkenése, az alapanyag- és energiatermeléshez szorosan kötődő gazdaságok teljesítményének visszaesése, az Egyesült Államok – egyébként sem túl erős – exportjának esetleges további gyengülése, és végső soron a globális gazdasági növekedés lassulásának növekvő veszélye, valamint az USA gazdaságának elhúzódó recessziós állapota.
Persze ezek a hatások csak később és nem azonnal jelentkeznek. Ma azt tudjuk mondani, hogy az általunk is várt 1,60-as szint (egy-két üzlet erejéig történő) meghaladása után azt nem gondoltuk, hogy ilyen gyors fordulat következik. Így ma az a véleményünk, hogy trendforduló esetén is megközelíti még az 1,60-as szintet a jegyzés, tehát még inkább megint ez EUR vétele ajánlott.
A feltörekvő piacokon nem volt jelentős változás, ami annak köszönhető, hogy a carry-trade devizák esetében sem volt döntő változás, tehát a kockázatvállalási hajlandóság mértéke sem változott jelentősen.
Ajánlásunk tehát forint eladás az euróval szemben, míg a dollár esetében inkább kivárás, mivel itt az USD/HUF-tól teljesen független tényezők hatnak, ahol a sok-ismeretlenes egyenlet túl bonyolult ahhoz, hogy markáns véleményt fogalmazzunk meg.
A fejlett piacokon a hozamok vegyes mozgásokat produkáltak, de heti összevetésben nem történt változás. A különbség csak annyi, hogy Európában szinte mozdulatlan a piac, míg az Egyesült Államokban a hét közepi lokális minimum után visszaemelkedett a múlt heti szintre a hozamszint.
Ennek megfelelően a feltörekvő piacokon sem volt nagy mozgás. Tulajdonképpen a fejlődő piacokon két egymással ellentétes hatás érvényesül; a kockázatvállalási hajlandóság stabil, ami a hozamok csökkenése irányába hat, míg az emelkedő inflációs nyomás a hozamszintek emelése irányába hat.
A továbbiakban vegyes mozgásokra számítunk, a hozamok csökkenésének nem sok tere maradt, mivel a forint erősödése ellenére a bérkiáramlás magas szintje miatt nincs lehetőség rövidtávon a kamatszint csökkentésére, és az MNB hitelessége is csorbát szenvedne, ha a kamatemelés után rögtön egy kamatvágás következne, mivel ez a kapkodás látszatát keltené…
Talán a 3-5 éves szegmens esetében lehet még némi csökkenés, így aki kedveli a kockázatokat, az itt még vásárolhat, de általában inkább a kivárást javasoljuk.
Részvénypiac
A részvénypiaci mozgások is csökkenő árváltozékonyságról tanúskodnak, de ennek nem feltétlenül az az oka, hogy most már a válságon túl vagyunk és indulhat az emelkedő trend, hanem inkább azért, mert az EUR/USD változásait, illetve a nyersanyag és energiahordozók árának változásait, illetve várható változásait egyelőre még nem árazza a piac, miközben az előzőekben már ismert tényezőket már beárazta a piac.
Ez ahhoz vezet, hogy az alacsony forgalom melletti lassú emelkedés maradt a piaci irány, de ma már érdemes odafigyelni arra, hogy a devizapiaci hatások milyen módon rendezhetik át a piaci értékeléseket. Ma azt várjuk, hogy a dollár erősödése a részvénypiacokat negatívan érintheti, de egy-két kivétel így is lehet; India, Dél-Korea, valamint Oroszország is jól teljesíthet, még akkor is, ha az orosz piac az olaj árcsökkenése miatt elsőre nem tűnik túl vonzónak, mivel az RTS jegyzése dollárban történik, ami egy euróban denominált orosz részvénypiaci alap vételekor a keresztárfolyamon elérhető nyereséget reményével is kecsegtet.
A hazai piacon is a nemzetközi trendeknek megfelelő mozgásokat láthattunk, azzal a különbséggel, hogy itt a forgalom szintje még alacsonyabban alakult, az emelkedés sem hozott változást; a forgalom továbbra alacsony maradt, így az emelkedés elég gyenge lábon áll. Ráadásul a hosszabb távú eső trendbe is beilleszthető a BUX alakulása, ami azt jelenti, hogy akár további esés is jöhet. Ezt erősíti, hogy az utóbbi időben lemaradó BÉT-en jegyzett vállalatok esetében nem várható jelentős, pozitív hír, ami kimozdíthatná a mai állóvízből a piacot. Ajánlásunk tehát a hazai részvények tekintetében kivárás.
Ajánlások:
Állampapír piac: Kivárás, kockázatkedvelőknek: 3-5 év vétel
Fejlett piacok: kivárás
Vállalati kötvények: Eladás
Nemzetközi részvénypiac: Orosz, indiai, dél-koreai piac: vétel
Hazai részvénypiac: Kivárás
Befektetési alapok: Orosz, indiai, dél-koreai alapok vétele
Fürjes Szabolcs
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.