Nyereséges az MTI, de vannak kockázatok

A Magyar Távirati Iroda (MTI) 2007-ben nyereséges volt, ugyanakkor az MTI Zrt. sajátos jogi környezetében a szabályozás hiányosságaira visszavezethető kockázatok tavaly is fennálltak - állapította meg a hírügynökség tavalyi gazdálkodásáról szóló - sorrendben tizedik - vizsgálatának összegzésében az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

  • MTI MTI
Nyereséges az MTI, de vannak kockázatok
Kockázatot hordoz, hogy az alapító és közgyűlési jogokat gyakorló Országgyűlés jóváhagyása nélkül született az MTI  Zrt. stratégiai és éves üzleti terve. "Mindez az Országgyűlés 2002. évi határozatának, azaz a nemzeti hírügynökségi törvény és az alapító okirat módosításának, újragondolásának aktualitását jelzi" - állapítja meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ).
 
A dokumentum megemlíti: az MTI-nek - azután, hogy az elmúlt öt esztendő közül az első kettőben jelentős vesztesége keletkezett - az utóbbi három évben a költségtakarékosságnak, az állami támogatásból megvalósított csoportos létszámleépítésnek, s a növekvő összegű állami támogatásnak köszönhetően szerény mértékű nyeresége volt.
 
Az ötéves elnöki időszak eredményei között említik, hogy elkészült a szabályos és átlátható állami finanszírozást lehetővé tevő közszolgálati szerződés tervezete és ötödével csökkent az átlagos állományi létszám. Ugyanakkor a saját bevételek folyamatos csökkenése, a humánerőforrás gazdálkodásban tervezett változtatások elmaradása továbbra is feladatot jelent a menedzsmentnek - jegyzik meg.
 
Az összefoglaló kitér arra is: az MTI-nek az elmúlt öt évben nem volt középtávú ingatlangazdálkodási terve, s miközben a társaság tulajdonában álló épületek a hírügynökségi feladatok ellátásához szükségesnél több ezer négyzetméterrel nagyobbak, nem tárták fel az ingatlangazdálkodásban lévő gazdálkodási lehetőségeket, tartalékokat.
 
Az ÁSZ honlapjára kedden felkerülő anyag jelzi: a számvevőszék az országgyűlésnek és a kormánynak tett ismételten a jogalkotással és szabályozással kapcsolatban javaslatokat, valamint az MTI Tulajdonosi Tanácsadó Testülete elnökének figyelmét "az elkészült szakértői modell hasznosítására" hívták fel.
 
A hírügynökség elnökének hatáskörében - korábbi javaslatait megismételve - az ÁSZ a szervezeti és működési szabályzattal, a humánerőforrás-gazdálkodással, a tervezéssel és az ingatlangazdálkodással összefüggő intézkedések megtételét szorgalmazta - olvasható a jelentés összefoglalójában.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.