Rekordközelben az olajárak

Hétfőn minden idők rekordszintje közelében mozogtak az olajárak, mert vasárnaptól kiesik Nagy-Britannia nyersolaj-ellátásának csaknem egyharmada, miután az északi-tengeri lelőhelyeket a szárazfölddel összekötő legnagyobb vezetékhálózatot az üzemeltető BP olajcég egy 48 órás finomítói sztrájk miatt lezárta.

  • MTI MTI
Rekordközelben az olajárak

 
A szakértők azzal számolnak, hogy a munkabeszüntetés vége után is legalább három hétig eltart, mire a finomító ismét eléri teljes - napi 210 ezer hordós, vagyis évi 10 millió tonnás - kapacitását.
 
Röviddel 8 óra előtt a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, júniusi határidőre hordónként (159 liter) 119,38 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 86 centtel drágább a pénteki New York-i zárónál.
 
Ugyanekkor az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, júniusi határidőre 117,05 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, ami 71 cent áremelkedés a pénteki záróhoz képest.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.