szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vállalatfelvásárlási tranzakciók értéke Magyarországon 114 százalékkal 10 milliárd dollárra nőtt tavaly - áll a BDO Forte, pénzügyi tanácsadó cég közleményében. Tavaly összesen 168 tranzakciót bonyolítottak le az országban, az egy cégre jutó átlagos eladási érték 89 millió dollárt tett ki.

Az energia és közüzemi szektorban a tranzakciók száma az előző évi 9-ről 21-re nőtt, a befektetők között ebben a szektorban öt francia található. A gyógyszer-, vegyipar, valamint az energia és közüzemi szektorban a felvásárlások átlagos értéke meghaladta a 300 millió dollárt.

A BDO Forte megjegyzi, hogy Magyarországon lényegesen kisebb szelet jut a kockázati tőkének, mint a régióban, mivel a kockázati tőke befektetők által kedvelt vállalatméret "beállt" tulajdonosi struktúrával rendelkezik, főként külföldi tulajdonosok dominanciájával. A magyar cégeladások jellegzetessége továbbá, hogy csupán mintegy harmadában vesznek részt nem befektetési banki pénzügyi tanácsadók.

A magyar piacon a megvásárolt vállalatok mérete - nemzetközi összehasonlításban - szinte kizárólag a kisebb, illetve közepes vállalati szegmensben mozog, és jó, ha minden második évre jut egy-egy nagyobb üzlet - hangsúlyozta Gerendy Zoltán a BDO Forte vezető partnere a közlemény szerint. Példaként említette, hogy még a Postabank privatizációja sem érte el az 500 millió dollárt, igaz akkor más volt a dollár-forint árfolyam.

Hangsúlyozzák, hogy a sajátos magyar vállalkozói gyakorlat miatt nagy jelentőséggel bír egy vállalkozás értékesítésre való felkészítésében a transzparencia megteremtése: az adókockázatok felmérése, a számviteli felkészítés, a gyakran kusza jogi helyzet kibogozása, a pénzügyi kockázatok kezelése, valamint a cég értékének reális felmérése - idézi Rajné Adamecz Ildikót, a BDO Forte pénzügyi tanácsadó igazgatóját a közlemény. A szakértő hozzáteszi: sokszor éppen az akadályozza meg egy kisvállalkozás terjeszkedését, fejlődését, hogy tisztázatlan pénzügyi, adó és jogi háttere miatt sem banki, sem befektetőtől származó forrást nem tud szerezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Puma elfogadná a PPR felvásárlási ajánlatát

A Puma vezetése korrektnek minősítette a francia luxuscég, a Pinault-Printemps-Redoute (PPR) felvásárlási ajánlatát, és azt javasolja a részvényeseknek, hogy fogadják el azt. A vállalat közleménye szerint a PPR ajánlata jól szolgálja a Puma hosszú távú stratégiai céljait.

Vállalkozás

Uniós engedélyhez kötik a vállalatfelvásárlást

A vállalkozások közötti összefonódások ellenőrzéséről szóló EU-rendelet úgynevezett felfüggesztő klauzulája értelmében közösségi léptékű - vagyis pontosan meghatározott küszöbértékeket meghaladó - fúzió vagy vállalatfelvásárlás mindaddig nem valósulhat meg, amíg az Európai Bizottság (EB) mint versenyhatóság hozzá nem járul.

MTI Gazdaság

Az OMV egyelőre visszavonult a Mol felvásárlásáért indított harcból

Ha az OMV és a Mol egyesülne, olyan monopolhelyzetbe kerülne az új cég Magyarországon, Szlovákiában és Ausztriában, amihez az európai versenyhivatal sohasem járulna hozzá – mondta Mosonyi György, a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. Vezérigazgatója. Szerinte az OMV felvásárlási próbálkozása lekerült a napirendről. Bár az OMV szerint az új cégnek csak néhány benzinkutat kellene eladnia, a Mol számításai szerint azonban 400-500 állomást kellene bezárni.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A szupergazdagok agyonkeresik magukat a felvásárlásokon

Az idei első negyedévi, ezermilliárd dollárt meghaladó rekordról május elejére – vagyis mindössze egy hónap alatt – csaknem újabb ezermilliárd dollárral emelkedett a világ vállalatainál idén eddig bejelentett egyesülési és felvásárlási (mergers and acquisitions – M&A) ügyletek összértéke, jelentette egyszerre két pénzügyi adatszolgáltató cég.

MTI Gazdaság

Idén rekord vállalatfelvásárlás

A hitelezési válság ellenére az idén rekordot dönthetnek a vállalatfelvásárlások és fúziók a Thomson Financial pénzügyi szolgáltató szerint.