szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a paksi atomerőmű tervezett bővítéséből profitáló Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) tőzsdei bevezetésével ismét életet lehetne lehelni – az elmúlt időszakban szinte egyszereplőssé olvadt – Budapesti Értéktőzsdébe (BÉT).

Az Equilor elemzését ismertető csütörtöki közleményben hangsúlyozzák: az MVM nagyobb horderejű értékpiaci bevezetése – a jelenlegi kedvezőtlen gazdasági környezet és hangulat ellenére is – felkelthetné az olyan nagy nemzetközi vagyon- és alapkezelők figyelmét, amelyek defenzív stratégiát követve, nagy kapitalizációjú közszolgáltatók részvényeibe fektetik az általuk kezelt vagyont.

Az elemzés készítői abból az előrejelzésből indulnak ki, hogy a következő években a megújuló energiaforrások mellet az atomenergia válhat Magyarország energiastratégiájának súlyponti elemévé. Ebben a stratégiában pedig kiemelt szerep juthat az MVM-nek is.

Arra számítanak, hogy a villamosipari társaság hosszú távon is többségi állami tulajdonban marad, így egy esetleges kibocsátás során is csak az MVM kisebbségi részét ajánlják fel megvételre.

Az Equilor elemzői ugyanakkor megjegyzik, hogy a társaság tőzsdei bevezetésének politikai vonzatai is vannak, a kormány ugyanis a magyar tőkepiac fejlődése iránti elkötelezettségét demonstrálhatná az MVM tőzsdei megjelenésével.

Hozzáteszik: a 2010-es parlamenti választásokat követően akár az egész koncepció is megkérdőjeleződhet, mivel kérdéses, hogy az új kormány milyen állásponton lesz az MVM tőzsdére vezetéséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

GVH: 3 informatikai kartelldöntés már jogerős

Jogerőssé vált a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2006. évi szeptemberi döntése a Paksi Atomerőmű Rt. első közbeszerzési eljárásáról, s ezzel a hivatal által a feltárt informatikai kartellekből már három jogerős.

hvg.hu Gazdaság

Szalay-Berzeviczy: súlyos hiba a nyugdíjpénztári befizetések adóztatása

A kormány javaslata, amely adó- és járulékköteles tétellé nyilvánítaná az önkéntes nyugdíjpénztárakba történő munkáltatói hozzájárulásokat, nem szolgálja a hazai tőkepiac megerősítését – véli Szalay-Berzeviczy Attila. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) volt elnöke elhibázottnak tartja a nyugdíjpénztárakra vonatkozó inflációkövető hozamgarancia bevezetését és a kormány tavaly őszi döntését a magánnyugdíjpénztári részvényállomány kötelező feltöltésének további két évre történő elhalasztásáról is.

hvg.hu Itthon

Greenpeace: ne bővítsék a Paksi Atomerőművet!

A Greenpeace tiltakozik a Paksi Atomerőmű bővítése ellen, amelyhez hétfőn adta elvi hozzájárulását a parlament, a környezetvédelmi bizottság támogatását követően. A környezetvédő szervezet szerint Magyarország energiapolitikai törekvéseinek nem a nukleáris energia még nagyobb arányú kihasználására kellene irányulnia, hanem az energiahatékonyságra és a megújuló energiák megfelelő elterjedésére.

MTI Gazdaság

BÉT: majd 1100 milliárd forintos forgalom májusban

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) forgalma májusban 30,4 százalékkal volt magasabb, mint áprilisban, a részvénypiacon – kétszeres árfolyamértéken számolva – 1 093 milliárd forint értékben születtek üzletek – közölte a BÉT a brókercégek jelentései alapján készült havi statisztikájában kedden.