Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Tartja magát a forint: az euró/forint árfolyam a csütörtök délutáni megtorpanás ellenére 270 alatt maradt a február 4-i kereskedés elején is.
Péntek délelőtt 10 órakor az eurót 269,9 forinton, a frankot 209,0 forinton, a dollárt 197,9 forinton jegyezték a bankközi devizapiacon.
A csütörtöki kereskedés régiós „sztárja” a korona volt: a cseh deviza azután kezdett erősödni, hogy kiderült: a kamatdöntésen a hét tagból hárman 25 bázispontos szigorításra szavaztak. Az euró/korona árfolyam csütörtök délután 24 alá, 2008 októbere óta nem látott mélységbe zuhant, és ezen a szinten mozgott péntek reggel is.
CIB: nem várható jelentős korrekció
A forint hét eleje óta tartó lényegében töretlen (és a korábbiaknál dinamikusabb) erősödése a csütörtöki kereskedés során megtört, de az árfolyam még így is meg tudta őrizni az euró/forint 270 alatti szinteket (záráskor 269,40 alatt), azaz kilenchavi rekordszintje közelében maradt - írják a CIB elemzői.
„Mindez annak ellenére sikerült, hogy az EKB csütörtöki kamatdöntését az EUR/USD-árfolyam drasztikus elmozdulása követte és az euró jelentős mértékben teret veszített a dollárral szemben. Mindeközben a CHF/HUF bátran menetelt tovább, egészen a 205,78-as értékig. Az e hónap második felére ígért gazdaságpolitikai csomaggal kapcsolatos várakozások továbbra is pozitív hatást gyakorolnak a devizapiacra, így az IMF legfrissebb elemzésének kritikus (de lényeges újdonsággal nem szolgáló) észrevételei, illetve a külső piaci környezet hatása várhatóan nem hoz jelentős negatív korrekciót a hét utolsó kereskedési napján.”
Commerzbank: 270 körül maradhat az euróárfolyam
A csütörtök este közzétett IMF országjelentésben mérsékelt GDP növekedéssel, és enyhén csökkenő inflációval számolnak. A tavalyi évre 1,1 százalékos GDP növekedés 2011-ben 2,8 százalékra gyorsulhat, míg a 2010-es infláció 4,9 százalékos értéke 4,1 százalékra csökkenhet. A 80%-os GDP-arányos eladósodottság 70% alá mérséklődhet a magánnyugdíjpénztári eszközök államosításával, de a tanulmány mindezek ellenére sok kockázatot sejt, főleg azért, mert az eddig leírtak leginkább az átmeneti különadók, és egyszeri bevételek miatt teljesülhetnek – ad összefoglalást Karsai Péter a Commerzbank szokásos, „Tízórai" hírlevelében.
„A kívánatos, középtávon fenntartható makropályához továbbra is komoly, mélyreható strukturális változtatásokra lenne szükség. Ebbe az irányba tett lépések lesznek a már többször emlegetett február végi reformok, amit mind a Nemzetközi Valutaalap, mind a piaci szereplők nagyon várnak. Mindez abból is látszik, hogy az EUR/USD tegnapi jelentős korrekciójára alig reagált a forint, a hajnali kereskedésben is 270 alatt tudott maradni az EUR/HUF középárfolyama. Ma az amerikai adatok közzétételéig nem számítunk nagyobb árfolyamváltozásra, nagyjából 270 körül maradhat az árfolyam.”
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagyot ment Londonban Emmanuel Macron francia államfő, konkrét megállapodásainak jelentőségét majd az idő dönti el. Hazai ellenfeleinek inkább múltbéli tevékenységük miatt van most feladva a lecke.