szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) bányászati koncessziós pályázati felhívást tett közzé "a szénhidrogén-bányászat fejlesztésére és a geotermikus energia fokozottabb hasznosítására". Hét terület akár több mint 50 évre magánkézbe kerülhet.

A lehetséges befektetőknek az ország hét területén nyújt lehetőséget kizárólagos bányászati koncessziós jogok megszerzésére az NFM pénteken megjelent pályázati felhívása. A geotermikus energia kutatása, kinyerése és hasznosítására Jászberény, Ferencszállás és Kecskemét, szénhidrogén kutatására, feltárására és kitermelésére a Szegedi medence délkeleti és nyugati, valamint Battonya-Pusztaföldvár északi és déli területeire vonatkozóan írtak ki koncessziós pályázatot.

A minisztérium által kiadott közlemény szerint a pályázati eljárásban bármely belföldi vagy külföldi természetes személy, valamint a vonatkozó törvény által meghatározott szervezet részt vehet. A kapcsolódó jogi, pénzügyi, műszaki stb. paraméterek, feltételek és információk azonban csak a pályázóknak a koncessziós pályázati azonosító lap kitöltése mellett és a vételár ellenében érhetők el.

Fontos kitétel, hogy egy pályázó egyetlen egy érvényes pályázatot nyújthat be.

A magyar nyelvű pályázatokat a kiírásban meghatározott módon, személyesen lehet benyújtani 2013. november 15-én 10-12 óra között a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (MBFH) Ügyfélszolgálati irodájában. Itt vehetők át 2013. november 14-ig a kiírások is.

Az eredményes koncessziós pályázat benyújtásához a pályázóknak a kiírásokban szereplő legkisebb koncessziós díjak 7 százalékának megfelelő összegű pályázati biztosítékot kell letétbe helyezniük a pályázati határidő végéig, a részvételi díj (a koncessziós díjak 3 százaléka + ÁFA) befizetése mellett.

A pályázatok kiírását, elbírálását és a koncessziós szerződések megkötését a nemzeti fejlesztési miniszter az MBFH közreműködésével végzi el. Az elbírálás részletes szempontrendszerét, a koncessziós tevékenység engedélyezési eljárására, folytatására és befejezésére vonatkozó jogszabályok megjelölését, valamint a koncessziós szerződés tervezetének szövegét a pályázati kiírás tartalmazza.

Az eredményhirdetés a benyújtási határidőt követő 90 napon belül megtörténik. Ezt követően 60 napon belül meg kell kötni a koncessziós szerződéseket, melyek a geotermikus koncessziók esetében 35 évre, a szénhidrogének esetében 20 évre szólnak úgy, hogy a szerződést egy alkalommal, pályázat kiírása nélkül meg lehet hosszabbítani 17 és fél, illetve 10 évvel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!