szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összeesküvés-elmélet, hogy Magyarországon csak az lehet gazdag, aki lopott – mondta a fideszes EP-képviselő Mészáros Lőrinc gazdagodásáról. A gyászos PISA-eredmények magyarázata szerinte, hogy a 2015-ös felmérésben részt vevő diákok "mindegyike" hosszabb időt járt iskolába 2010 előtt, mint utána. Beszélt még a gyűlölködő Sorosról, a széplelkű Áder Jánosról és a csodaváró magyar ellenzékről is.

Deutsch Tamás EP-képviselő és MTK elnök interjút adott a 24.hu-nak. Válaszait alább zanzásítottuk.

Mészáros Lőrinc gyors meggazdagodásáról:

"Magyarországon általános vélemény, hogy aki gazdag, az lopott, és a politikai kapcsolatainak köszönhetően lett gazdag. Szerintem ez egy olyan összeesküvés-elmélet, amin érdemes lenne túllépnünk."

"A magyar sajtónyilvánosságban – kevés kivételtől eltekintve – van egyfajta sárgairigység-faktor. Valamiért nem tudják elfogadni, hogy a gyors gazdagodás mögött teljesítmény is lehet."

"Miért tekintjük állami segédlettel történő gazdagodásnak, ha valaki egy állami közbeszerzésen nyer? (...) a magyar gazdaglistákon szereplő milliárdosok nyolcvan százaléka baloldali kötődésű, akik közül sokan jelenleg is nyernek állami megbízásokat."

A miniszterelnök állítólagos titkos orosz kapcsolatáról:

"Eljött a pillanat, hogy elmondjam: ez úgy történt, hogy hármunkat – Orbán Viktort, Kövér Lászlót és engem – kiválasztottak az oroszok, majd elvittek minket Bajkonurba, ahol egy Szojuz űrhajón felküldtek minket a Mir űrállomásra, és ott egy oroszbarát szérumot adtak be hármunknak."

Arról, hogy Áder János a kormánypártokat is okolta a közbeszéd eldurvulásáért:

"Bár nagyon nagy tisztelője vagyok a köztársasági elnök úrnak, (...) a beszédében szerintem volt egy nagy adag széplelkűség is. Szerintem helyes, ha egy köztársasági elnök széplelkű."

A Soros György-ellenességre alapozott fideszes kommunikációs stratégiáról:

"Ne csináljunk Krisztusból bohócot. Senki ne gondolja, hogy a Fidesz szerint a világon egyetlen főgonosz van, és őt úgy hívják, hogy Soros György. (...) Sorosnak jelentős üzleti hatalma és kiterjedt hálózata van, amit olyan direkt, aktív közéleti szerepvállalásra használ, amivel nagyon sokan nem értenek egyet ma Magyarországon."

Soros engesztelhetetlenül gyűlöli Orbánt. Úgy utálja, mint a szikkadt szart.

"A miniszterelnök nem gyűlöli Sorost, hanem vitája van vele. Amikor nagy ritkán szóba kerül a személye közöttünk, mindig a köteles tisztelet hangján beszél róla."

"Soros indított hadjáratot Orbán Viktor és a magyar kormány ellen. (...) a kilencvenes évektől figyelem Soros üzleti és politikai tevékenységét. Szerintem rendkívül képmutató, agresszív, és káros magatartást folytat. (...) pénzügyi gazdagodása olyan embertelen módszerekkel történik, amely még a pénzügyi spekulánsok körében is visszatetszést kelt."

Egyes fideszesek rongyrázásáról:

"Az urizálás zavar. Azok közül, amit a fideszes politikusok urizálásának mondanak, szerintem néhány nem is urizálás, hanem különféle jelzők aggatása, a politikai lejárató kampány része."

A közoktatás romló színvonaláról:

"Ha a PISA-felmérésre gondol, akkor azt tudom mondani, hogy abban 15 éves diákok vesznek részt, és a legutolsó felmérés 2015-ös. Így a felmérésben részt vevő diákok mindegyike hosszabb időt járt iskolába 2010 előtt, mint utána."

Arról, hogy sok kritika éri a Fideszt az új választójogi törvénnyel, a médiatörvénnyel, az alkotmány újraírásával kapcsolatban:

"Amikor 2010-ben a Fidesz kétharmaddal megnyerte a választásokat, és még meg sem alakult a kormány, a hatalommal való visszaélés kritikája már megfogalmazódott a kritikusokban."

"A kormányt érő mai kritikák – itthon és külföldön – egy olyan előítéletből, sok esetben gyűlöletből táplálkoznak, amely még a kilencvenes évek közepén keletkezett a Fidesszel szemben. Mi akkor nem léptünk be a Demokratikus Chartába, majd később megszerveztük a politikai élet polgári oldalát, ami sokak szemét csípte."

"Már kimutatható, hogy a pártszimpátia családi hagyományokon keresztül öröklődik. (...) Mindenkinek szíve joga utálni Orbán Viktort."

A baloldali ellenzékről:

"Az egyik hiba a részükről, hogy hiába akarják nagyon a változást, attól az még nem következik be. A változás akkor következik be, ha dolgozunk rajta, ha melózunk azért, hogy az bekövetkezzen", az ellenzéket csodavárás jellemzi.

"A Fidesz mostani állapota nem rosszabb, mint hét éve volt. Ellentétben az összes parlamenti ellenzéki párttal, amelyek most sokkal rosszabb állapotban vannak szerintem, mint 2010-ben voltak."

Arról, hogy az Európai Bizottság óriási (110 millió eurós) bírságot rótt ki a Facebookra:

"Szerintem ez nem független Trump győzelmétől, hiszen az uniós kormányfők többsége nem volt túl boldog Trump megválasztásától. Másrészt a Brexittel Nagy-Britannia kiesik a döntéshozatalból, eddig ők és Írország voltak a legnagyobb kerékkötői a techcégek elleni uniós eljárásoknak."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!