Tetszett a cikk?

Az élelmiszerek drágulása befékezett 40 százalék alá, így már csak kicsit rosszabb, mint 1995-ben volt, a gáz árának emelése a helyettesítő termékekét is megdobta, és egyre több szolgáltatásért kell sokkal többet fizetni, mint egy évvel korábban. A tartós cikkek árának változásában lehet látni némi jó hírt.

Lassult az infláció, de még így is 24 százalékos – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH 7 nagy csoportra, ezeken belül 140 kisebb termékkörre lebontva is kiszámolja az inflációt, ezeket a részleteket néztük meg most.

Élelmiszerek: +37,9 százalék

Elképesztő ez az áremelkedés, még úgy is, hogy ez már egy hónapok óta lassuló ütemet jelez. Márciusról áprilisra az egyik legizgalmasabb fordulat itt történt: havi szinten már megállt a drágulás, átlagosan épp olyanok az árak, mint egy hónapja. Ha viszont az egy évvel korábbihoz viszonyítunk, akkor az 1990-es évtized közepét is felülmúló élelmiszerinflációt látunk. (1995 volt az eddigi mélypont, éves szinten 31,1 százalékkal.)

A részletes adatokból az is kiderül: rengeteg olyan termék van, amelynek az ára minimum harmadával nőtt tavaly április óta, és olyan is bőven akad, amely legalább másfélszeresére drágult. Az árstopos termékek nagyjából a lista alján vannak, de még ezeknek a drágulása is komoly, hiszen ahol nem a teljes termékcsoport tartozik az ármaximált kategóriába, ott a helyettesítő termékek ára nő.

És persze az, hogy az élelmiszerek húzzák az inflációt, azért is extrán problémás, mert ettől még nagyobbnak érezzük az általános inflációt. Közgazdasági alapvetés, hogy ha az ételek jobban drágulnak az átlagnál, akkor még nagyobbnak érzik a legtöbben az inflációt, hiszen ezeknek az áremelkedésével hetente többször szembesülünk, minden egyes vásárlásnál, ráadásul egy-egy bútorral vagy mozijeggyel ellentétben az ételek megvásárlását elhalasztani nem nagyon lehet.

Szeszes italok, dohányáruk: +20,5 százalék

Ez a kategória az élelmiszerekkel ellentétben nem fékez, hónapról hónapra egyre drágább – sőt, a naptári évben az összes termékkör közül ebben mérte a KSH a legnagyobb drágulást.

Ruhák: +9,8 százalék

Nagyon furcsa, ami a ruháknál történik, ez a kategória ugyanis szinte mindig az inflációs lista alján szerénykedett, éveken át hozzászokhattunk ahhoz, hogy 1-3 százalékos az éves drágulás, de most már itt is épp csak egyszámjegyű az áremelkedés. Most ráadásul márciusról áprilisra is volt egy egészen jelentős, havi szinten 2,4 százalékos áremelkedés – korábban nem egyszer egy teljes évre volt szükség ahhoz, hogy annyival dráguljanak a ruhák, mint most egyetlen hónap alatt.

Tartós cikkek: +9,3 százalék

Az olyan termékek ezek, amelyekből nem vásárolunk be minden hónapban, de amikor pénzt szánunk rájuk, akkor az egy egyszeri komoly kiadás. Jó hír, hogy tavaly március óta most először ment le ennek az árucsoportnak az éves drágulási üteme 10 százalék alá, főleg azért, mert az elektronikai termékek nem nagyon drágulnak.

És persze azért, mert az autóknál ott van egy óriási kettősség: miközben új autót 18 százalékkal drágábban lehet venni, mint tavaly ilyenkor, a használt autók ára csupán 0,4 százalékkal nőtt.

A listának ezen a részén található a 140 termékcsoportból az egyetlen, amelynek még csökkent is az ára egy év alatt: a tévé 0,6 százalékkal olcsóbb, mint tavaly áprilisban volt.

Háztartási energia: +41,8 százalék

Hát igen, a rezsi elképesztő nagyot drágult egy év alatt – ráadásul ez a mostani adat már úgy jött ki, hogy december óta hónapról hónapra olcsóbb lett, ahogy a jobb idő miatt egyre könnyebb beférni a rezsicsökkentett árat garantáló fogyasztási határ alá. Az áramnál nem annyira drámai a helyzet (gondoltuk volna, hogy egyszer még egy 27 százalékos drágulásra ezt lehet mondani?), a távhőnél alig volt áremelkedés, a gáznál viszont nagy a baj.

És az is világos: ahogy elengedték a rezsicsökkentést tavaly, a nem rezsicsökkentett energiahordozók ára is elszállt, a brikett, a koksz, a tűzifa is hatalmasat drágult, ahogy sokan elindultak ezeket felvásárolni a vezetékes gáz helyett.

Egyéb cikkek: +22,7 százalék

Unalmasnak tűnik ez az árucsoport a neve alapján, pedig itt van a benzin, a gázolaj, a gyógyszerek, a háztartási termékek, szóval rengeteg olyan dolog, amely nélkül nem könnyű levezényelni egy átlagos hetet sem, nemhogy hónapot.

A legdurvábban, 138,9 százalékkal a tankönyvek ára szállt el, de mivel szinte minden tankönyv ingyenes, ez csak a néhány megmaradt fizetős könyv árát mutatja, igazán komolyan nem ez dobja meg az inflációt. A háztartási szerek nagyon nagy drágulása csak emellett törpül el, valójában nagyon komoly gondokat okoz még, a különböző szerszámok sem olcsóak, azt pedig minden állattartó a fogát szívva veheti észre ezekben a hónapokban, hogy az állateledel mennyire durván drágul, 59,1 százalékkal átlagban.

A járműüzemanyagok árát most épp ugyan lefelé viszik, de mivel az egy évvel korábbi, még 480 forintoshoz hasonlítjuk az inflációban, így is kijön 26 százalékos emelkedés.

A kevés jó hír egyikéért pedig ennek a listának az aljára kell néznünk: az, hogy a gyógyszerek ára csak 8,5 százalékkal nőtt egy év alatt, kellemetlen persze, de hatalmas krízist okozott volna, ha úgy száll el az áruk, mint az ételeké, ezt sikerült eddig megúszni.

Szolgáltatások: +14,1 százalék

Az igazi kis gonosz része ez az inflációnak. Közel sem annyira súlyos ugyanis most, mint az ételek vagy a rezsi drágulása, csakhogy ahhoz képest, hogy korábban mekkora volt, már jó nagy áremelkedést jelez, és nem nagyon látszik jele annak, hogy mitől lassulna érdemben. Ha valami megnehezítheti azt, hogy az év végére összejöjjön az egyszámjegyű infláció, akkor az jó eséllyel ez a kör lehet. És logikus: amekkora a munkaerőhiány, az ár-bér spirál itt jelentkezhet leginkább (hiszen nincs sok dolgozó, nagyobb a fluktuáció, nekik viszont meg kell adni a magasabb fizetéseket, ahogy minden drágul, ezt viszont további áremelésből lehet kigazdálkodni).

Ebben a körben található néhány olyan csoport is, amelynél nem változtak az árak, de ezt nyilván az magyarázza, hogy a szemétszállítás, a vízdíj és a csatornadíj hatósági áras. Minden másban viszont tartós az áremelkedés.

Azt pedig a HVG Személyes Inflációs Kalkulátorral mindenki kiszámolhatja a saját vásárlási szokásai alapján, hogy az ő saját inflációja mekkora.

HVG Személyes Inflációs Kalkulátor - számold ki, mekkora a saját inflációd!

Elkészítettük a kalkulátort, amellyel bárki kiszámolhatja, mekkora inflációval szembesül.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!