szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

"Az előző évekhez képest a kínálat, csak úgy, mint a bérbeadás elég alacsony volt Nyugat-Európában.

"Az előző évekhez képest a kínálat, csak úgy, mint a bérbeadás elég alacsony volt Nyugat-Európában. Annak ellenére, hogy a fejlesztési aktivitás és a bérbeadás egyaránt csökkent a térségben, a 2009-es év így is a harmadik legjobb eredményt hozta az elmúlt évtizedben. A régió továbbra is kiemelkedő előnyökkel rendelkezik: olcsóbb és képzett munkaerő, jó elhelyezkedés Nyugat-Európa közvetlen közelében, valamint a lakosság meglehetősen magas vásárlóereje," mondta Ferdinand Hlobil, a Cushman & Wakefield közép-európai régiójának ipari üzletágvezetője. "Összevetve Nyugat-Európával, Közép-Európában a fogyasztás növekedése várható, mely az ipari ingatlanpiac növekedését is elősegíti. A logisztikai raktárak, illetve az ipari parkok feltétlenül szükségesek a vállalatoknak, hogy a lakosság mindennapi igényét kielégíthessék" - fűzte hozzá Hlobil.

Bérbeadás

A bérbeadott ipari területek mennyisége jelentősen megnövekedett az elmúlt tíz év során, a csúcspont 2,8 millió négyzetméter bérbeadással 2008-ban volt. Az elmúlt évben az összes bérbeadás körülbelül 1,5 millió négyzetméterre csökkent. A bérlői érdeklődés Lengyelországban és Csehországban volt a legjelentősebb. "Lengyelországban – más közép-európai országokkal ellentétben - a helyi kis- és középvállalkozások (KKV) sokkal nagyobb gazdasági erővel rendelkeznek, ami mind a gyártókra, mind a kiskereskedőkre igaz. Csehország másfelől nagyon függ a külföldi befektetésektől. A gazdasági válság miatt a külföldi gyártók, mérsékelték külföldi terjeszkedésüket, melyet a közép-európai régióban először Csehország érzett meg 2008-ban. Más közép-európai országok a kereslet csökkenését csak a tavalyi évtől tapasztalták" emelte ki Ferdinand Hlobil.

Kínálat

Az új fejlesztések 2008-hoz képest 2009-re 35 százalékkal estek vissza. A közép-európai országokban a 2008-as közel 2,8 millió négyzetméterhez képest 2009-ben összesen 1,6 millió négyzetméter új ipari terület épült. Közép-Európa más területein, például Szlovákiában a fejlesztések majdnem teljesen leálltak, valamint Magyarországon is a felére csökkentek. Lengyelországban és Csehországban az újonnan fejlesztett ipari területek mennyisége a harmadával csökkent.

Kihasználtsági mutató


A közép- európai régió számon tartott ipari ingatlanjainak átlagos kihasználatlansága 16 százalék. A mutató Szlovákiában a legalacsonyabb (7 százalék) és Magyarországon a legmagasabb (19 százalék). "A kiegyensúlyozott érték optimálisan 10 százalék lenne. Abban az esetben, ha a bérelhető terület aránya kevesebb, mint 10 százalék, sok helyen nincs szabad terület, ami ahhoz vezethet, hogy a bérlőknek nincs meg a választási lehetőségük. Ez ösztönzi a fejlesztőket az újabb épületek fejlesztésére" mondta Ferdinand Hlobil.

"A jó hír az, hogy az elmúlt negyedévben a kihasználatlansági ráta csökkenni kezdett. Ez azt jelenti, hogy az üres területek egy része bérlőre talált. Ez a trend mutatja, hogy ebben az évben akár egy elfogadható 12 százalékos értéket is elérhetünk." Fűzte hozzá Hlobil.

Bérleti díjak

 
Közép-Európa főbb lokációinak átlag bérleti díja körülbelül 3,5 euró/ négyzetméter/hó. 2009 elején az alacsony kihasználtsággal rendelkező területek bérleti díjai hozzávetőlegesen 10-12 százalékkal csökkentek. Az elmúlt év végén azon lokációk árai, ahol alacsonyabb a kihasználatlanság, emelkedésnek indultak, ami 2010-ben várhatóan a keresett, jó lokációk bérleti díjainak lassú növekedésében fog mutatkozni. Jelenleg összesen körülbelül 12 millió négyzetméter modern ipari területet regisztrálunk a közép-európai térségben.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!