Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Lejáratást emlegetve és a hatalom által eltitkolt valódi korrupciós esetek feltárását ígérve reagált a Tisza Párt a KEHI anyagára Ruszin-Szendi Romulusz villaügyéről. A HVG kérdésére sem a volt vezérkari főnök, sem a Tisza nem kommentálta azonban egyes, milliós tételek szükségességét vagy arányosságát.
„A kormány által lejáratási céllal rendelt KEHI-jelentéssel Orbán Viktor kaszinóminisztere magát jelentette fel, hiszen a villa megrendelője nem Ruszin-Szendi Romulusz volt, hanem a minisztérium alá tartozó beszerző cég” – így kommentálta a HVG kérdésére a Tisza Párt a honvédelmi szakértőjeként szereplő Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök egykori szolgálati villájának költségeit.
A volt vezérkari főnök használatába adott szolgálati villa ára 235 millió volt, az átalakítások 652,5 milliót vittek el, és erre jött 132,2 milliónyi ingóság – derül ki a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) adataiból. A HVG is írt róla, hogy a KEHI nyilvánosságra hozott a szervezet elnökének aláírásával egy „véleményt” – ami hivatalosan nem jelentés –, és ebben részletezték az ingóságokat, mondván:
„A beszerzésekre rendkívül pazarló módon, részben indokolatlanul került sor, ezáltal sérült a közpénzekkel való felelős gazdálkodás alapelve.”
Az irat szerint „a volt vezérkari főnök, illetve felesége a berendezési tárgyak tekintetében olyan igényeket támasztottak a HM EI Zrt. felé, amelyek az ingatlan rendeltetésszerű használatához szükséges eszközök körén messze túlmutatnak (…) számos olyan bútor, eszköz beszerzésére került sor, amelyek a leendő lakók kényelmét szolgálták, hiszen az ingatlan elsősorban nem reprezentációs célokat szolgált”.
Erre példákat is hoz a KEHI-anyag, amely mellékeli az összesen mintegy bruttó 132,2 millió forint értékben beszerzett eszközök hosszú listáját a szaunától a dohányzóasztalon és a matracokon át a televíziókig, de néhány nagyobb tételt külön is kiemeltek. Ezek közül jelentősnek mondható a magaságyás (18 millió Ft), masszázsmedence (7,6 millió Ft), szauna (6,7 millió Ft) és biliárdasztal (4 millió Ft).
A KEHI-dokumentum olyan részleteket is feltárt a villaügyben – amelyben egyébként egy magánszemély és a Mi Hazánk feljelentése nyomán a BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya nyomozást folytat –, amely talán további magyarázatot igényelne. Emiatt a HVG kereste a Tisza Pártot, kérve a párt és Ruszin-Szendi reagálását, mire a fent idézett, lejáratási akciót emlegető választ kaptuk a párttól.
A Tisza Párt válasza szerint tehát az ingatlan berendezésének megrendelője – ahogy az átépítésé is – nem az egykori vezérkari főnök, hanem a HM cége volt. Ez persze formailag igaz, csak éppen a KEHI-anyagból kiderül – a bizonyára előtte és azóta is létező logikus gyakorlat szerint –, hogy a berendezést a leendő lakók igényeire szabva rendeli meg a HM-cég. Ezt bizonyítják a KEHI-anyagba is bekerült e-mail-váltások:
A Ruszin-Szendi felesége és a HM EI Zrt. közti levélváltásokból kiderül például, hogy a feleség akart okos fürdőszobai tükröt és köntöstárolót a tetőteraszra.
A Tisza válasza azzal folytatódik, hogy „azt a KEHI-jelentést sem láttuk, amely Áder János volt köztársasági elnök kétmilliárdos villafelújításáról szólna. Ahogyan semmilyen más valódi kormányzati korrupcióról szólót sem”. Úgy folytatják, ez „szánalmas, nevetséges vergődése a bukott hatalomnak, 279 nap van hátra, és azt követően a valódi KEHI fel fogja tárni az Orbán-kormány valódi korrupciós ügyeit”.
A párt kitér arra is: „Az ingatlan a mindenkori vezérkari főnöknek épült, de a KEHI nem vizsgálta, hogy miért áll most kihasználatlanul, ezzel évi több tízmillió forint kárt okoz a kormány az adófizetőknek”. A KEHI-anyag amúgy ennél kevesebbről ír: Ruszin-Szendi 2023 januárjától felmentéséig, májusig használta az ingatlant, azóta üresen áll, de ez is pénzbe kerül (őrzés, karbantartás), havi átlag 368 ezer forintba.
A HVG-nek a Tisza Párt azt is írta: „Semmilyen valós eljárás nem indult, senki nem hallgatta meg Ruszin-Szendi Romuluszt. De nem is lett volna értelme, a megrendelő nem ő volt, a pontos beszerzések nem hozzá tartoztak.” Hozzátették: a KEHI-anyag „tele van csúsztatásokkal, ócska karaktergyilkosság jegyében íródott. Ha nem így lenne, a miniszter és a közigazgatási államtitkár már a vádlottak padján ülne”.
Az a HVG-nek is feltűnt, hogy a KEHI-anyag semmilyen szankcióra vagy további jogi lépésre nem tesz javaslatot, és a dokumentumból inkább az következtethető ki, hogy a költések jogszerűek voltak, törvényt konkrétan nem sértettek, legfeljebb erkölcsileg kifogásolhatók egyes kényelmi tételek vagy azok bekerülési költsége. Erre külön is rákérdeztünk a Tiszánál, de erre nem tértek ki válaszukban.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.