szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az erzsébetvárosi ingatlanbotrány miatti büntetőper tárgyalása tegnap folytatódott a Fővárosi Bíróságon.

Az erzsébetvárosi ingatlanbotrány miatti büntetőper tárgyalása tegnap folytatódott a Fővárosi Bíróságon. A büntetőügyben 25 vádlott szerepel, a terhükre írt bűncselekményeket az ügyészség 121 oldalas vádiratban részletezi. A nyomozás során mintegy 46 ezer oldalnyi nyomozati irat keletkezett.

A Hunvald-ügy elsőrendű vádlottja, Gál György azt hangoztatta kedden a Fővárosi Bíróságon (FB), amikor a sok száz milliós ingatlanpanamákkal kapcsolatos vádpontról kérdezték: a lakók érdekében születtek a döntések.

Gál György, aki az SZDSZ színeiben lett a VII. kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke 2002-ben, tagadta bűnösségét, és amíg az általános önkormányzati ügymenetről volt szó, kimerítő részletességgel válaszolt a bíró kérdéseire. Amikor azonban a konkrét bűncselekményekre került sor - Gál a vád szerint 20-30 milliós vesztegetési pénzeket (összesen 366 millió forintot) vett át az SZDSZ terézvárosi irodájában mélyen áron alul eladott önkormányzati ingatlanokért - már egyre inkább csak azt hajtogatta: "nem, nem tudom, nem emlékszem, fogalmam sincs".

Stiller Ákos

Az első nap rövid összefoglalója

A büntetőper első tárgyalási napja a vádlottak neveinek felolvasásával kezdődött. Miután a bíró befejezte az ismertetést, az egyik vádlott felállt és „reklamálni kezdett”, hogy az ő nevét nem olvasták. Ekkor a bíró tájékoztatta az egybegyűlteket, hogy a 25 vádlottból 9 ellen elévülés miatt megszüntették az eljárást. A bíró közölte a tanácstalan ex-vádlottal, hogy menjen el egy második emeleti irodába, ahol X-né Y Z-től átveheti az ilyenkor szokásos dokumentumokat.
A perben ez volt az első óriási meglepetés, mivel az elévülésről eddig senki sem hallott.

A kis közjáték után az egyik ügyvéd elmondta, hogy nem tudott felkészülni, mert nem kapta meg az ügy kulcsfigurájának – Nagy György vállalkozónak – a gyanúsítotti kihallgatásáról szóló jegyzőkönyvet. A bíró közölte, hogy ilyen irat nincs a nyomozati anyagban. Pedig Nagy neve fordul elő legtöbbször a vádiratban. Ez volt a második meglepetés a perben.

Ezek után Farkas Géza ügyész ismertette a vádiratot. A négy órányi, tömény jogi szöveg felolvasása után Farkas közölte: zárt tárgyalás elrendelését kéri, mert államtitkot akar megosztani a bírósággal. Miután mindenkit kiküldtek a teremből, a tárgyalás nyilvános része két óra múlva folytatódott. A bíró kérdésére, hogy a vádlottak bűnösnek érzik-e magukat, a 16 megmaradt vádlottból 15-en nemmel feleltek. Az egyetlen, aki elismerte a bűnösségét, Sz. Piroska volt, aki strómanként közreműködött az ingatlanok átírásában. K. Péter azt mondta, hogy részben bűnösnek tartja magát.

Az áprilisi tárgyalási napok dátumai: április 7, 12, 14, 19, 21, 26, 28.


 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!