szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem árt a minden korábbinál fokozottabb óvatosság mielőtt most ugrik fejest valaki a lakáshitelbe. Az azenpenzem.hu lakossági pénzügyi blog összegyíűjtötte, melyek azok a szmpontok, amelyeket mindenképpen elemezni kell hitelfelvétel előtt.

Egyre több elemző véliúgy, hogy hosszabb távon sem vár semmi jó a világra. A bankok most mégis akciókkal igyekeznek fűteni a hitelfelvételi kedvet, hiszen nyilvánvalóan akadnak olyan élethelyzetek, amikor a kölcsön lehet a megoldás. Stabil munka (talán még mindig van ilyen) és jövedelem, gyarapodó család… Elképzelhető az is, hogy valaki megtalálja álmai házát/lakását, ráadásul kihagyhatatlannak tűnő áron.

Ha megszületett a döntés, hogy hitel kell, érdemes alaposan körülnézni, honnan is veszi fel valaki. A legkönnyebb összehasonlítani, hol mekkora terhet számítanak fel a kapott pénzre – írja az azenpenzem.hu lakossági pénzügyi blog. A nagy-nagy áttekinthetőség jegyében (amit a jogszabályok igyekeztek elérni) azonban a referenciakamatok feletti felár nagyon széles sávban szóródik (összegyűjtötték a mostani kínálatot). A kockázati besorolás pedig bankonként igencsak eltér (tehát ugyanaz az adós az egyik hitelintézetnél kedvezőbb kategóriába kerülhet, mint a másiknál).

Álljon itt néhány tényező, amire a blog szerzői szerint (a bevezetésként említetteken felül) figyelni kell.

1. Aki teheti, támogatott kölcsönhöz próbáljon hozzájutni! Használt lakás vétele esetén keresse az új otthonteremtési hitelt, új lakásnál és korszerűsítésnél viszont inkább a 2009-es feltételű konstrukcióban érdemes gondolkodni (utóbbiaknál 20 évig adják a támogatást a most bevezetettnél alkalmazott öt évvel szemben).

2. A lakástakarék-pénztári megtakarítások valóban plusz kedvezményt hozhatnak, de meg kell gondolni, valaki beleugrik-e ilyen hosszú távú elkötelezettségbe. Vigyázat, ez az ügynökök újabban legkedveltebb terepe! (Nem az ügynökökkel globálisan van bajunk, hanem közülük azokkal, akik erőszakosan arra is rábeszélik ügyfelüket, ami számára már az első pillantásra sem előnyös.)

3. Ne ugorjunk be minden akciónak! A kezdeti költségmentesség esetenként azt jelenti, hogy a kiadásokat a hitelből vonják le, illetve kamatot számítanak fel erre a pénzre.

4. Szinte már nincs is bank, ahol ne várnák el, vagy ne preferálnák, ha valaki a hitel fejében stabil ügyféllé válik. A drága folyószámla, alacsony betéti kamatszint pedig a hosszú évek alatt alaposan megcsapolhatja azt az előnyt, amit esetleg a kezdeti alacsonyabb kamat ad (a blog honlapján kalkulálhatók a költségek és a kamatok is).

Nem árt továbbá megnézni, melyik pénzügyi intézményhez fordul valaki. A piacon agresszíven terjeszkedőkből lehet ugyanis kivonuló, vagy ami még rosszabb, a tevékenységét alaposan visszaszorító is. A pénzügyi vállalkozások (erről sem árt tájékozódni, rájuk ugyanis sokkal kevésbé szigorú szabályok vonatkoznak, mint a bankokra) a legszebb arcukat tudják fordítani a hiteligénylők felé. Gond esetén azonban a mosoly riasztó vicsorrá válhat.

Ja, és még valami: ha a bank nem ad annyi hitelt, mint szeretnénk, nem biztos, hogy a düh a legjobb válasz. Lehet ugyanis, hogy biztonságosabb kevésbé eladósodni.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!