Tetszett a cikk?

A rádióban december 24-én elhangzott kijelentés ügyében közösség elleni izgatás bűncselekményének gyanúja miatt rendelt el nyomozást kedden a IX. kerületi ügyészség. A csatorna kuratóriuma szerint a Tilos Rádió nem keresztényellenes, és nem tűri az uszító hangnemet. Szerdán az ORTT is eljárást indított a rádió műsoraiban elhangzottakkal kapcsolatosan.

A nyomozás keretében mind a hiteles szövegkörnyezetet, mind pedig a cselekmény gyűlöletre uszító jellegét vizsgálják, beszerzik a december 24-i hangfelvételt és a bírói gyakorlat, valamint a vonatkozó alkotmánybírósági határozat alapján eldöntik, hogy megállapítható-e a közösség elleni izgatás bűncselekménye "valamelyik érintett terhére" - mondta kedden Borbély Zoltán, a Fővárosi Főügyészség szóvivője.



Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) közigazgatási eljárást indított az a Tilos Rádió 2003. december 9-én, 19-én és 24-én sugárzott műsoraiban elhangzottakkal kapcsolatosan - közölte a médiahatóság szóvivője szerdán.



„A Tilos Rádióban elhangzott, közfelháborodást kiváltó kijelentés miatt nem hozható elmarasztaló büntetőbírósági ítélet" - vélekedett szerdán Tóth Mihály büntetőjogász, egyetemi tanár. A több évtizedes ügyészi gyakorlattal rendelkező szakember szerint a közösség elleni izgatásra vonatkozó, jelenleg hatályos és az adott ügyben alkalmazandó törvényhely, továbbá a bírói gyakorlat szerint sem bűncselekmény, ami a Tilos Rádióban karácsony este elhangzott.



A Tilos Rádióban egyik műsorának – azóta elbocsátott – munkatársa azt mondta: "kiirtanám az összes keresztényt". A kijelentés miatt több párt, civil szervezet és egyházak fejezték ki tiltakozásukat, akik az ORTT elnökének és főigazgatójának kedden átadott petíciójukban a Tilos Rádió azonnali betiltását követelték.



A Tilos Rádió nem keresztényellenes - szögezte le a médium kuratóriuma szerdán kiadott közleményében. "Nem igazak azok a közlések, melyek szerint egy tendencia végállomása lett volna az elhangzott mondat" - írja a kuratórium, amely leszögezi azt is, hogy a vallásról és az egyházakról hétköznapi módon és akár kritikusan beszélni nem jelent keresztényellenességet. "A Tilos Rádió tiszteletben tartja és fontos értéknek tartja a vallásszabadságot" - áll a közleményben.



A rádió nem tűri az uszító, gyalázkodó hangnemet - szögezik le. "Rádiónk jellegzetessége, hogy provokatívabb, szabadszájúbb és kritikusabb, mint más médiumok. Ezt tudjuk és vállaljuk: legfontosabb feladatunknak tartjuk, hogy ezt úgy tartsuk fent, hogy a történtekhez hasonló szörnyűségeket kiszűrjük belőle" - írják.



Természetesnek és helyesnek nevezik, hogy különböző állami hivatalok bejelentések alapján vizsgálják az esetet, szomorúnak tartják azonban, hogy sokan a rádió megszüntetését követelik. Véleményük szerint a történtek erre sem jogilag, sem ténylegesen nem adnak okot.



"Továbbra is szégyenkezve a történtek miatt, nem gondoljuk, hogy az elmúlt évtized legsúlyosabb vétsége történt volna, s hogy a társadalomra ilyen mértékben lett volna veszélyes egy olyan mondat, amelynek szó szerinti tartalma ugyan valóban ijesztő, de amelyet élőszóban nem igazán vehetett senki komoly fenyegetésnek" - olvasható a közleményben.



A testület közlése szerint a rádió nem közpénzből tartja fenn magát, így nem értelmezhetőek azok a nyilatkozatok, amelyek a kormányt a rádió finanszírozásának leállítására szólítják fel. A rádió valóban részesült és részesül pályázat útján - a kormánytól teljesen független - Műsorszolgáltatási Alap támogatásában, költségeik nagyobb részének fedezete azonban nem közpénz, s az említett támogatásokkal mindig pontosan elszámoltak. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!