Tetszett a cikk?

"Miniszterelnökként is úgy tudtam, hogy nincs lista. Pontosabban, tudtuk, hogy listák készültek, de azok nincsenek a szolgálatok birtokában. A dolog tisztázása érdekében nem kutakodni kell, hanem törvényt kell hozni az akták nyilvánosságáról " - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

"Nem tudom, hogy annak idején milyen listák készültek, és azok hová kerültek. Nem hinném, hogy a szolgálatok vannak a dolog mögött. Nem áll ugyanis érdekükben. Én azt mondom, a lista ilyen módon való nyilvánosságra hozatala nem tisztességes. Ez nincsen rendben. Ez is csak erősíti, hogy le kell zárni ezt a vitát, és törvényt kell alkotni" - mondta a miniszterelnök az Indexnek adott nyilatkozatában. A kormányfő hangsúlyozta, hogy nem beszélt Németh Miklós volt miniszterelnökkel.  
   
"Érkeznek vádak a katolikus egyháztól is, mellyel az utóbbi időben különösen jó viszonyt alakított ki" - vetette fel az Index újságírója. "Amikor kinyílnak az akták, nyilván abban a körben okoznak leginkább meglepetéseket, amelyek a legjobban el voltak zárva a nyilvánosság elől. Ha a kérdést rendezni akarjuk, nem tehetünk kivételt. És rendezni fogjuk. És nem teszünk kivételt" - reagált Gyurcsány.

"Embertelennek tartom ezt az eljárást, Szegvári Kati levele pedig még akkor is megindított, ha az abban foglaltak nagyobbik részét igazságtalannak tartom" -fogalamzott a kormányfő Szegvári nyílt levele kapcsán.
 
Az újságíró kérdésére, hogy "politikai játszadozás" áll a háttérben vagy egyre több ember van, akinek elege lett abból, hogy a politika másfél évtizede nem rendezi ezt a kérdést, Gyurcsány azt válaszolta: lehetséges, hogy vannak önkéntes igazságosztók és igazságkikényszerítők, akiknél nincsen közvetlen érdek. De az sem kizárt, hogy valaki valakivel szemben tudatosan használni akarja, vagyis konkrét személyek vagy csoportok között zajlik a küzdelem. 

"Ebben is annak bizonyítékát látom, hogy jól tettük, amikor nekifogtunk a kérdés rendezésének és a múlt ezen szeletének lezárásához. Ebben az elhatározásban nem fog megingatni semmi. Ez a lista végképp nem" - fogalmazott a kormányfő, aki meglehetősen lapos gondolatnak nevezte, hogy csak a valós problémákról próbálják elterelni a figyelmet.
 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Közeledtek az álláspontok az "ügynöktörvény" ügyében

A szocialista Burány Sándor kártékonynak, a fideszes Demeter Ervin figyelemelterelő célzatúnak tartja a hét végén nyilvánosságra hozott "ügynöklistát". Közben közeledett a kormánypártok álláspontja a titkosszolgálati tevékenységek feltárásáról szóló törvény módosítása kapcsán.

hvg.hu Itthon

Kommunisták az ügynökhálózaton kívül és belül

Máig tartja magát az a legenda, hogy az egykori állampárt tagjait és funkcijait nem szervezte be az állambiztonság ügynöknek vagy informátornak. Valójában azonban a párttagok sem éltek rezervátumban. A hvg.hu által közölt lista ezt példázza, illetve azt bizonyítja, hogy a Szakértő ’90 által feltett ügynöklistáról „érdemtelenül” maradtak le az MSZMP-tagok.

MTI Itthon

Az ombudsman bezúzta a Political Capital ügynöklistáját

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerdán a sajtó nyilvánossága előtt bezúzta azt az ügynöklistát, amelynek nyilvánosságra hozataláról a Political Capital Kutatóintézet kérte a véleményét. Az ombudsman ugyanakkor elvi állásfoglalást ígért az ügyről.

MTI Itthon

Kocsis püspök: "nem voltam ügynök"

"Nem voltam ügynök, nem köteleztem el magam senkinek, mindig a lelkészi esküm szerint végeztem a munkámat" – jelentette be Kocsis Elemér nyugalmazott református püspök, akinek neve szerepel a vasárnap közzétett legújabb ügynöklistán.