szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az állam rendszerváltáskor meglévő vagyonából 10 százalék, mintegy 760 milliárd forintnyi vagyon van még állami kézben – mondta Kovács Árpád, az számvevőszék elnöke, az Országgyűlés gazdasági illetve számvevőszéki bizottságának együttes ülésén.

A vagyon mintegy 30 százalékát, nyilvántartási értéken 1700 milliárd forintnyi, (2600 milliárd forintnyi működő) vagyont sikerült értékesíteni – tette hozzá Kovács Árpád az ÁSZ Fejlesztési és Módszertani Intézete által "A magyarországi privatizáció tanulságai" című tanulmányát ismertetve.

A tanulmány szerint az állami vagyonból 10 százalékot a felszámolások, végelszámolások emésztettek fel, mintegy 20 százalékot a kedvezményes magánosítás illetve a helyi önkormányzatoknak, a társadalombiztosítási önkormányzatoknak és más nem állami vagyonkezelő szervezetnek történt vagyonátadás tett ki.

Kovács Árpád kiemelte: az 1990. évi induló vagyonból hiányzik mintegy 30 százalék, amiből 10-15 százalék a piaci értékvesztés és a rossz gazdálkodás miatti vagyonvesztés, míg a fennmaradó hányad a balkáni háború, az államháztartás beszorított pozíciója, eladási kényszer, illetve az alulértékelés miatt veszett el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Vaskos privatizációs tanácsadói díj

Szokatlanul magas, több mint 600 millió forintos nettó díjért vesz igénybe tanácsadót az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. az ingatlanügylete miatt nemrég botrányba keveredett Budapest Airport Rt. eladásának előkészítéséhez.

Gazdaság

Privatizálnák a Honvédelmi Minisztérium cégeit

A tulajdonában lévő cégek kisebbségi részesedése eladását tervezi a Honvédelmi Minisztérium (HM). A tárca eladná a HM Currus Gödöllői Harcjárműtechnikai Rt., a HM Arzenál Rt. és a HM ArmCom Kommunikációtechnikai Rt. 50 százalékát.

Itthon

Orbán privatizált volna Tokajban

A Tokaj Kereskedőház Rt. privatizációját Orbán Viktor – bízva a Fidesz győzelmében – a 2002-es választások utánra tervezte – állítja az Élet és Irodalom riportja.

MTI Gazdaság

Kocsis István: nincs napirenden Paks privatizációja

Nincs napirenden sem a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-nek, sem leányvállalatának, a Paksi Atomerőmű (PA) Rt.-nek a privatizációja – jelentette ki Kocsis István, az MVM első embere, egyben a Paksi Atomerőmű leköszönő vezérigazgatója.

Világ

Privatizációs közellenség

Hívei az óhatatlanul fájdalmas orosz piacgazdasági reformok egyik fő végrehajtójának, ellenfelei pedig az orosz...

MTI Gazdaság

Mégsem privatizálják a Mafilmet

Nem privatizálják a Mafilm Rt-t és a Magyar Filmlaboratórium Kft-t - jelentette be László Boglár kormányszóvivő. A két vállalat privatizációját az ÁPV Rt. tervezte.

hvg.hu Gazdaság

Késhet az Antenna Hungária privatizációja

Az ÁPV Rt. tavaly év végén hozott döntése értelmében még az idei első félévben szeretnék lezárni az Antenna Hungária Rt. privatizációját, de szakértők szerint elképzelhető, hogy egy versenyfelügyeleti eljárás miatt nehéz lesz tartani a határidőt - írja a Napi Gazdaság.