szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot azzal kapcsolatosan, hogy milyen ítéletet is hozott a budapesti Fővárosi Bíróság a tiszai ciánperben - derül ki a Krónika című erdélyi napilapból.

Az erdélyi napilap emlékeztet: Szecskay Andrásra, a felperes magyar állam jogi képviselőjére hivatkozva az MTI azt közölte, hogy a ciánkatasztrófa miatt beperelt nagybányai Transgold Rt.-nek - a bíróság vasárnapi ítélete szerint - azonnali hatállyal 85 százalékkal vissza kell fognia termelését. Ezzel szemben Májai László, a színesfémbánya romániai ügyvédje a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy a magyar bíróság mindössze arról döntött, hogy a Transgold 15 százalékkal nem növelheti ipari termelési kapacitását.

A Krónika ugyancsak felidézi Szecskay MTI-nek adott nyilatkozatából azt, hogy szerinte a termelési kapacitás visszavétele azonnali hatályú, függetlenül attól, hogy az aranybányát működtető vállalat fellebbez-e az intézkedés ellen. Sőt a magyar állam jogi képviselője szerint, ha a Transgold önkéntesen már keddtől nem fogja vissza termelési kapacitását 15 százalékra, akkor azt a román–magyar jogsegély-egyezmény alapján a romániai igazságügyi minisztériumnak kell kikényszerítenie.

Májai László csíkszeredai ügyvéd szerint azonban szó sincs a termelési kapacitás 85 százalékos csökkentéséről. "A budapesti bíróság mindössze azt tiltotta meg a nagybányai üzemnek, hogy az elkövetkező időszakban 15 százalékkal növelje ipari termelési kapacitását. Ebben az értelmezésben mi nem tartjuk katasztrofálisnak az ítéletet, nem is tartjuk fontosnak megfellebbezni azt" - mondta a lapnak az ügyvéd, aki szerint ugyanis a Transgold Rt. üzemének és zagytározójának kapacitása jelenleg 2,5 millió köbméter színesfém termelésére van engedélyezve, amit 2007-ig a vállalat nem is akart módosítani.

Mindezt megerősítette a Krónikának Ifkovics József, a vállalat magyarországi jogi képviselője is, aki szerint a bíróság ítélete mindössze szimbolikus jellegű. Az alperes ügyvédei szerint a bíróság arról is döntött, hogy elutasítja a felperes magyar állam arra vonatkozó kérelmét, miszerint a Transgold azonnali hatállyal szüntesse be a termelést a Budapesten zajló per időtartamára.

Erdey György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára a döntés kapcsán azt hangoztatta, hogy a Fővárosi Bíróság joghatósága mindkét országra kiterjed, azaz a döntés teljes értékű. A tárca a bírósági döntés végrehajtása kapcsán kezdeményezi a román hatóságoknál az ideiglenes intézkedés közös ellenőrzését a két ország közötti kétoldalú megállapodások keretein belül - mondta Erdey.

A Budapesten zajló polgári perben a 2000. január 30-án bekövetkezett környezeti katasztrófa miatt 28,6 milliárd forintot és annak kamatait követeli Magyarország az Aurul Rt.-ből időközben Transgolddá alakult cégtől - utal az ügy hátterére az erdélyi napilap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Ciánper: jelentősen vissza kell fogni a kitermelést

A tiszai ciánkatasztrófa miatt beperelt romániai Transgold SA-nak 85 százalékkal vissza kell fognia termelését – erről döntött ideiglenes intézkedés formájában a Fővárosi Bíróság a ciánper hétfői tárgyalásán.

MTI Itthon

Száz forintos kártérítést kérnek a ciánperben

Nem hozott ítéletet a Budapesti XX., XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság szerdán abban a perben, amelyben a Páneurópai Jogász Unió mint felperes követel 100 forintos kártérítést a Transgold romániai vállalattól a 2000-es tiszai ciánszennyezés miatt.

MTI Itthon

A magyar felet okolja a ciánszennyező román cég jogutódja

Nem ismeri el jogelődjének felelősségét az öt évvel ezelőtti tiszai ciánkatasztrófában a jogutód ausztrál-román cég, s képviselői szerint a folyó élővilágát ért súlyos károkat voltaképpen a magyar fél hozzá nem értése, az ellenszer túladagolása okozta - közölte Balogh László országgyűlési képviselő kedden.