szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP elnöke szerint, ha más szerepkört akar betölteni Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, akkor nyíltan mondja meg.

A monetáris politika fontos őre és figyelmeztetője, a jegybank elnöke nem politikus, főleg nem pártpolitikus és nem feladata, hogy oktatási és foglalkoztatás politikáról beszéljen, s különösen furcsa, hogy néhány nappal ezelőtt minősítette Lengyel László, egy pártpolitikai, vagy állami funkcióval nem rendelkező közgazdász tevékenységét – hangsúlyozta a szocialista pártelnök a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.

A pártelnök szerint nem lehet elvonatkoztatni, tudomásul kell enni, hogy "nincs itt magánvélemény", ha Járai Zsigmond nyilatkozik, olyan politikai kérdésekbe szól bele, amelyek egy parlamenti demokráciában parlamenti, illetve pártpolitikai kérdések.

Hiller István úgy érzi, hogy a nemzeti bank elnökének egyes nyilatkozatai, ha letakarnák a nevet, a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetőjének szavai is lehetnének.

Az MSZP elnöke rámutatott: fontos a korrekt viszony a jegybank és a Pénzügyminisztérium, illetve a kormány között – ami az infláció kérdésében kialakulni is látszott – de ehhez két fél kell.

A cél ennek az országnak a stabilitása, s hogy az országot vonzó és versenyképes legyen, ehhez korrekt együttműködésre van szükség; törekvésünk nem a helyzet élezése, hanem a korrekt együttműködés kialakítása – szögezte le Hiller.

Az euró bevezetésének időpontjával kapcsolatos kormánypolitikai "kanyarokra" vonatkozó újságíró kérdésekre válaszolva, a pártelnök elmondta, hogy az elmúlt két és fél hétben a szocialista párt egyeztetett a koalíciós partnerrel és szakértőkkel is, majd Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondta ki a döntést: az euró 2010-es bevezetése érdekében 2008-ra teljesíteni kell a maastrichti feltételeket, a költségvetési hiány 3 százalékra, vagy az alá szorítását, a jövőre tervezett 4,7 százalékról.

Arra a kérdésre, hogy már elvileg most is annyinak kellene lennie, mivel pár éve így volt tervezve, Hiller István azt válaszolta, hogy a hiány története nem másfél, nem is három esztendeje kezdődött, egy 2001 óta tartó, hosszabb folyamatról van szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szájer: távolabb az euró bevezetése, mint 2002-ben

Az Európai Parlament fideszes képviselője elképzelhetőnek tartja, hogy az ország lényegesen később tud csak csatlakozni az eurozónához, mint a környező országok, például Szlovákia, vagy Szlovénia.

MTI Gazdaság

Járai: kemény reformok kellenek az euró bevezetéséhez

Kemény reformok kellenek a maastrichti kritériumokhoz, az euró bevezetéséhez, az államháztartásban "durva átalakításra" lenne szükség, csökkenteni kell a költségvetés finanszírozási igényét - mondta Járai Zsigmond a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke kedden Budapesten a Magyar Közgazdasági Társaság rendezvényén.

Gazdaság

Hétszer lépni, egyszer vágni

Nem kell minden kívülről érkező javaslatot végrehajtani, de most az ország érdeke is a költségvetési szigorítás - hangsúlyozta a HVG-nek Veres János pénzügyminiszter, akit az utóbbi hetek viharos pénzügyi eseményeiről és az ezekhez kapcsolódó, egymásnak sokszor ellentmondó politikusi megnyilatkozásokról kérdeztünk.

Itthon

Járai: inkább rossz irányba megyünk

Járai Zsigmond szerint csak 2007-től lehet elkezdeni a valódi felkészülést az euróhoz való csatlakozási folyamatban, ezért marad másfél év a hiány lefaragására."Sem az idén, sem jövőre (…) semmilyen változás nem lesz, sőt inkább rossz irányba megyünk” - vélekedett a jegybankelnök az MTV Este c. műsorában.

Pénzügyek

Gyurcsány és az euró

Megrökönyödés fogadta a miniszterelnök szeptember végi nyilatkozatát, miszerint a kormány az év végéig átgondolja...

MTI Gazdaság

Járai további kockázatokat lát a jövő évi költségvetésben

Járai Zsigmond további kockázatokat lát az államháztartásban a 2006-os költségvetés tervezete alapján. A jegybankelnök szerint 2010-től biztosan nem vezetik be nálunk az eurót. A kamatemelést Járai nem zárja ki, az infláció alakulását azonban jónak nevezte.