szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A felsőoktatási intézményekben a 2007/2008-as tanév végére ki kell alakítani egy olyan minősítési rendszert, amelynek alapján eldől, hogy mely hallgatóknak kell fejlesztési részhozzájárulást fizetniük és kiknek nem. Erről Tatai-Tóth András szocialista politikus beszélt pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

Tatai-Tóth hangsúlyozta, képzési hozzájárulást először a 2008. szeptemberében induló tanévben kell fizetniük a hallgatóknak; az egyetemeken és a főiskolákon akkorra már megfelelő minősítési rendszereknek kell működniük.

Emlékeztetett rá, hogy a diákok közül legjobban teljesítő 15 százalék mentesül a fizetés alól, ugyanakkor a legrosszabbul teljesítő 15 százalék bekerül a fizető körbe. Azok a hallgatók, akik gyengén teljesítenek, az állami finanszírozásból átkerülnek a költségtérítés képzésbe.

Tatai-Tóth András szerint nem arról van szó, hogy az állami költségek csökkentésére sarcot vetnének ki; a hallgatók érdekeltségének megteremtésével kívánják elérni, hogy a magas színvonalú felsőoktatás minden intézményben megvalósulhasson.

A parlament oktatási és tudományos bizottságának tagja kiemelte, hogy garantálják az átjárhatóságot az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között. A képzési hozzájárulás teljes összegét a felsőoktatási intézményeknél hagyja az állam. A hozzájárulás legkevesebb 30, maximum 50 százalékát a kiemelkedően jó tanulók kapják meg.

Szólt arról is, hogy a "hallgatói jóléti juttatás" összege idén hallgatónként 172 ezer forint, ami jövőre várhatóan 210 ezer forintra nő, és megmarad a diákhitel lehetősége is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Magyar fátum a felsőoktatásban

A felsőoktatás reformja évek óta napirenden lévő kérdés. A reform mibenlétét, a bolognai átalakulás egyes részkérdéseit illetően azonban nincs konszenzus, sem a pártok, sem a felsőoktatás különböző szereplői között. Jelen írás – melynek teljes változata a Kommentár című folyóiratban olvasható - a számos vitatott kérdés közül csak eggyel, az oktatás színvonalával foglalkozik.

MTI Itthon

Sólyom az Alkotmánybírósághoz küldi a felsőoktatási törvényt

Sólyom László köztársasági elnök szerdán véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak a felsőoktatási törvény módosításáról szóló törvényt. A Fidesz, a KDNP és az MDF üdvözölte az államfő döntését. Az MSZP szerint, ha az Alkotmánybíróság helyt ad az államfő felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos kifogásainak, át fogják alakítani a jogszabályt. Az SZDSZ nem gondolja alkotmányellenesnek a törvényt.

MTI Itthon

Elhalasztanák a szavazást a felsőoktatási törvény módosításáról

A felsőoktatásban érintett szakszervezetek azt kérik a kormánytól, hogy halassza el a felsőoktatási törvény módosításának hétfői szavazását, mert az abban szereplő változásokról a szaktárca nem egyeztetett az illetékes érdekképviseletekkel - közölte Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke szombaton.

MTI Itthon

A HÖOK ragaszkodik az „államilag finanszírozott” felsőoktatáshoz

Az utólagos képzési hozzájárulásra vonatkozó szándék visszavonására szólítja fel a kormányt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Szerinte a kormányzat tervezett lépéseivel a felsőoktatás teljes mértékben "tandíjas" lesz – közölte a HÖOK elnöke.