szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az 1956-os forradalmat külföldön normálisabban ünneplik meg, mint Magyarországon; a kormányfő távozását követelő tüntetők az MSZP 1956-tal kapcsolatos gátlásait használják ki - véli Kende Péter politológus a Libération című francia napilap hétvégi számában megjelent interjújában.

A Párizsban élő 56-os emigráns szerint a világ számára a magyar forradalom pozitív és dicsőséges esemény volt, és annak univerzális oldalát - az igazságtalanság, a despotizmus és az elnyomás elleni felkelést - hangsúlyozva sokkal normálisabban emlékeznek meg róla külföldön, mint Magyarországon, ahol az évfordulót elhomályosítja a politikai polarizáció.
   
A tárgyalásos rendszerváltás 1990-ben azonnal politikai megosztottsághoz vezetett Magyarországon: az egykori urbánus-népies vitára emlékeztetve a szűklátókörű nacionalizmus és a modern európai demokrácia hívei közti szakadék azonnal érezhető volt. A demokráciához ragaszkodó MSZP-t sokan a mai napig az elmúlt rendszer örökösének tartják, s ez nagyon zavaró az 1956-os forradalom évfordulóján - mutat rá Kende.
   
Az MSZP-nek gátlásai vannak 1956-tal kapcsolatban a politológus szerint, s így jöhetett létre az elmúlt hetekben egy "kisebbségi és zavaros" tiltakozási megmozdulás, amely a kormányfő távozását követeli. De a tüntetők azt elfelejtik, hogy Magyarország parlamentáris demokrácia és a hatalmon lévő kormány teljesen legitim.

Az MSZP pszichológiai gyengeségét játsszák ki, amely bizonytalan és gyenge hatalomnak mutatkozik. Orbán Viktornak nagyon jól sikerült az ország politikai helyzetét destabilizálnia a populista megmozdulások kihasználásával, pedig az lett volna normális, ha a Fidesz másodszori veresége után tavasszal lemondott
volna pártelnöki tisztségéről - mutat rá Kende.
   
Alapvető probléma a politológus szerint, hogy Magyarország nem a jelenben él, soha nem jutott el a viszonylagos megelégedettség állapotába és nehezen látja jövőjét. A magyarok meg vannak arról győződve, hogy állandó vesztesek és csak tragikus fogalmakban gondolkodnak önmagukról. A történelemben  és a múlt árulásaiban keresnek magyarázatot, s a jelen helyzet miatti elégedetlenségkor rögtön a múlt fájdalmai kerülnek felszínre - véli a párizsi magyar gondolkodó. 
   
A megosztott Magyarország ünnepli az 1956-os felkelés című cikkében a Le Figaro szerint a forradalom emléke körüli politikai megosztottság soha nem volt olyan erős, mint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hazugságainak beismerése óta.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Juhász: az MSZP átalakításáról tanácskozik a párt kongresszusa

Az MSZP szombati kongresszusán nem lesz szó személyi kérdésekről, nem lesz alapszabály-módosítás, hanem olyan belső pártvitát folytatunk, ami előkészíti a szocialista párt megújítását, társadalmi kapcsolatainak szélesítését - közölte pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Juhász Ferenc.

MTI Itthon

Pécsett együttműködik az MSZP, az SZDSZ és az MDF

Az SZDSZ mellett az MDF is együttműködik a szocialistákkal a pécsi közgyűlés következő négy évi munkájában - jelentette be a város polgármestere a baranyai megyeszékhelyen csütörtökön, sajtótájékoztatón.

Vélemény

MSZP-Fidesz: a pénz forgatókönyve

A Fidesz és az MSZP előbb-utóbb meg fog egyezni, mert ehhez vezeti őket a szükség. Bármekkorát hazudott is a démoni Fidesztől való félelmében Gyurcsány, bármit is írt Orbán az egyeduralom szenvedélyéből kigyógyíthatatlan konkurens pártról, a másik érdekeinek figyelembevétele nélkül nem létezhetnek. Amíg ez megtörténik, addig is elszórakoztatják a népet, aminek tanúi lehetünk a köztereken, a parlamentben, a városi közgyűlésekben és számos más fórumon.