Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Jószerivel senki sem tudja, mi lesz a sorsa a hírös város közepén álló Malom Center bevásárlóközpontnak, de az építése körüli szabálytalanságok helybenhagyását többször segítő Peredi Katalin jegyzőnőtől január 31-el közös megegyezéssel megvált a Kecskeméti városháza.
2006 végén már két jogerős legfelsőbb bírósági ítélet mondta ki egybehangzóan, hogy az a földdarab, amin részben a bevásárlóközpont áll, nem építési telek, és azzá nem is minősíthető át. Így a földhivatali ilyen célú bejegyzését törölni kell, a hatóságnak pedig új eljárást kell kezdeményeznie a jogellenes helyzet rendezésére. A Legfelsőbb Bíróság (LB) szerint a földhivatalnak érzékelnie kellett volna a nyilvánvaló törvénysértés tényét, amikor a beruházók mérési hibaszázalékra hivatkozva az épület túlméretezett terveihez szükséges közterületet hozzácsapták a sajátjukhoz. A főbírák hatályon kívül helyezték a plázával kapcsolatos utolsó ítéletet is, amelyet a Csongrád Megyei Bíróságon hoztak a telekalakítás elismerésére. A bevásárlóközpont már eleve kalandos körülmények között jutott használatba vételi engedélyhez is.
Az LB ítélete szerint a Malom Centernek ma nincs építési telke. Ehhez képest az épület már áll, és vendégeket fogad. A patthelyzet feloldására nincs túl sok lehetőség. Ezek közül az egyik, hogy a bevásárló központot lebontják. Erre azonban már a beruházás egyik legbőszebb ellenzője, Horváth Zsolt, Kecskemét fideszes országgyűlési képviselője sem lát lehetőséget. „Építési engedély híján fennmaradási engedélyt kell, hogy kapjon az épület, már ha ez lehetséges, ami építésrendészeti bírság kiszabásával jár”- nyilatkozta a képviselő.
A nála radikálisabbak viszont visszacsípnének egy keveset a betonmonstrum magasságából. Szerintük a tömb tetején lévő irodaszintekre és a helikopter-leszállópályának tűnő elemre semmi szükség ebben a városban. A Petőfi Népe című lap által készített nem reprezentatív felmérés szerint, a helyiek többsége sem szereti a XXI. századi bevásárló szentélyt. Hatvanegy százalékuk úgy minősítette: hánynia kell, ha ránéz!
Az egész Malom-mizéria bő öt éve kezdődött, amikor az ipartörténeti emlékként számon tartott és védett malom telkére az OTP Bank szerette volna megépíteni regionális irodáját. A helyi védettséget élvező épületen azonban még ablakot sem lehetett cserélni, így a bank elállt az építkezéstől. Jóváhagyó önkormányzati testületi döntést igényelt volna a régi malom bontása (amely a mai napig nem született meg, noha a malmot azóta felrobbantották), így több "telekkérőt” elutasítottak. Majd Szécsi Gábor, a korábbi fideszes polgármester, ma SZDSZ-es önkormányzati képviselő 2002-ben polgármesterként közvetve hozzájárult a bontási engedély kiadásához és az építési engedély kiadásához szüksége az LB által hatályon kívül helyezett telekhatár-rendezéshez.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.