szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Alkotmánybíróság (Ab) hétfőn megsemmisítette a választási eljárásról szóló törvény azon rendelkezését, amely tiltotta a szavazást megelőző nyolcadik naptól a szavazás befejezéséig a közvélemény-kutatási eredmények nyilvánosságra hozatalát.

A testület arra az álláspontra helyezkedett, hogy a közvélemény-kutatási felmérések nyilvánosságra hozatali tilalmára – mint jogintézményre – a választási eljárásról szóló törvénynek a kampánycsendre vonatkozó szabályai lesznek irányadóak - közölte a testület sajtófőnöke, Sereg András. Ez azt jelenti, hogy ezentúl közvélemény-kutatási eredményt a szavazás lezárultát megelőző 43 órán belül nem lehet nyilvánosságra hozni, szemben a korábbi nyolc napos tilalommal. (Ez vasárnapi választás esetén azt jelenti, hogy pénteken 24 óráig - a kampánycsend beálltáig - lehet közvélemény-kutatást nyilvánosságra hozni.)

Sereg András közleményében azt írja: a kampánycsend megsértésének minősül a választópolgárok választói akaratának befolyásolása, így különösen  a választói akarat befolyásolására alkalmas információk szolgáltatása elektronikus vagy más úton”.

Az Ab figyelembe vette egy, a kampánycsendre vonatkozó szabályozást vizsgáló határozatát, miszerint a választások zavartalanságának biztosításához a vélemény- és sajtószabadság rövid időtartalmú korlátozása arányos. A testület szerint a közvélemény-kutatási adatok nyilvánosságra hozatalának időbeli korlátozása is a választások zavartalanságát biztosító alkotmányos célt szolgálja. 

Az Ab ugyanakkor megállapította, hogy a nyolc napig tartó tilalom az elérni kívánt céllal nincs arányban. Alkotmányosan ugyanis nem indokolható a kampánycsend általi korlátozásnál súlyosabb korlátozás.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vélemény

Ahány közvélemény-kutatás, annyiféle eredmény

Még akit nem érdekel a politika, annak is feltűnik, az azonos időszakra eső közvélemény-kutatási eredmények mennyire eltérőek. Sokan vélekednek úgy – okkal-ok nélkül, hogy a Szonda Ipsos és az utóbbi időben a Századvég-Forsense az MSZP-hez, a Medián az SZDSZ-hez, a Gallup a Fideszhez húz. De joggal hihetnénk, hogy mindez nem befolyásolja a mérési eredményeket. Vagy mégis? Kovács András szociológust, a CEU professzorát kérdeztük, aki számos közvélemény-kutatást vezetett az elmúlt évtizedekben.