Május 31-i hatállyal felmentették tisztségükből Bene László országos és Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt - jelentette be sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormányfő közölte: távozik posztjáról Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) vezetője is.
Gyurcsány elfogadta Petrétei József miniszter felmentési kérelmét, ugyancsak május 31-i hatállyal. A kormányfő szerint azok az ismertté vált cselekmények, amelyeket az utóbbi időszakban rendőrök követtek el, menthetetlenek, nincs mit magyarázni rajtuk.
"A végén az emberek minden járőrtől, meg az igazoltatástól is félni fognak. Olyan rendőrség kell, ami véd, nem olyan, amitől félni kell" - mondta a miniszterelnök.
Lehetőség szerint a felmentések határnapjáig javaslatot tesznek arra, kik töltsék be a posztokat. Az irányítás, a működés, a szabályozás tekintetében lehetnek változások, de ez a minisztérium kompetenciáját, felelősségét nem érinti - fejtette ki Gyurcsány Ferenc.
Hozzátette: a személyi döntéseken kívül szabályozási és szervezeti kérdésekhez is hozzá kell nyúlni. Hozzáfűzte, hogy kormánynak, lehetőség szerint a legrövidebb időn belül, lesz javaslata olyan új intézkedésre, szabályozásra, amely biztosítja, hogy a rendőrség szakszerűségével és megbízhatóságával hívja fel magára a figyelmet. A miniszterelnök szerint ezek a döntések nem egy konkrét ügy miatt születtek. "Az események együttesen, egy időben, konkrét egyedi tartalmuktól és azok végső jogi megítélésétől függetlenül alkalmasakká váltak arra, hogy a korábban csak politikai természetű vita általános társadalmi vitává váljon és társadalmi közbizalom-gyengüléshez vezessen".
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a rendőrség egészének fellépését a jogszabályokkal összhangban lévőnek látja, de azt nem lehet nem észrevenni, hogy nagyon sokat ártott a politikai támadássorozat a testületnek. "Ahogy a rendőrség meg tudta védeni az utcát, úgy az elmúlt időszakban úgy tűnik, hogy nem maradt elegendő ereje, energiája megvédeni önmagát, megvédeni a belső rendet és a fegyelmet" - mondta.
A hvg.hu információi szerint Ármos Sándor, Nógrád megye rendőr-főkapitányát szemelte ki Gyurcsány Ferenc a kirúgott Bene László országos rendőrfőkapitány helyére.
Reakciók: Fidesz, MDF, SZDSZ (Oldaltörés)
Tapsviharral fogadták a Fidesz kongresszusi küldöttei, amikor Szijjártó Péter, a párt szóvivője bejelentette a hírt, hogy lemondott Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter.
Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy a sorozatos rendőrségi botrányok után a Fidesz pénteken követelte a miniszter, valamint az országos és a budapesti rendőrfőkapitány távozását. A szóvivő hozzátette, hogy amikor szombaton kiderült, hogy a két főrendőrnek távoznia kell posztjáról, a Fidesz még határozottabban követelte Petrétei József lemondását.
A Magyar Demokrata Fórum helyesli az igazságügyi és rendészeti miniszter, valamint a rendőri vezetők felmentését - közölte Dávid Ibolya pártelnök. Közleményében egyben az MDF korábbi javaslatát megismételve arra kéri Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy "a tartós rend és biztonság érdekében" állítsa vissza a Belügyminisztériumot (BM), arra alkalmas és felelős vezetőkkel. Mint írja, pártja a "normális emberek elvárását fogalmazta meg", amikor közölte, hogy "a szégyenteljes rendőrségi eljárásoknak végre következményekkel kell járnia a rendőrségnél is, nem csak az elkövetőknél".
Rendjén való, hogy személyi következményei is vannak az utóbbi időben a rendőrségnél történt eseményeknek - közölte Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő.
A személyi következmények önmagukban nem elegendőek, ezért az új minisztertől határozott intézkedéscsomagot várnak a liberálisok - mondta a szabad demokrata ügyvivő. Fontosnak nevezte, hogy az új tárcavezetőt minél előbb kinevezzék. Hozzátette, hogy az Országgyűlés előtt van a rendőrségi törvény módosítása, amelyben teret kell adni a civil kontrollnak is. Emlékeztetett arra, hogy a tavalyi kormányalakításkor az SZDSZ jelezte, nem feltétlenül szerencsés az igazságügyi és rendészeti terület egy tárcához rendelése, mert mindkét terület más-más habitusú vezetőt kíván.
Megjegyezte azt is, hogy mivel szocialista vezetésű tárcáról van szó, a liberálisoknak beleszólási lehetőségük ebbe nincsen. Kóka János, az SZDSZ elnöke szombaton már jelezte, a liberális párt civil kontrollt szeretne a rendőrség felett, és kezdeményezi, hogy ez kerüljön be a rendőrségi törvénybe. A rendőrök által az elmúlt időszakban elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatban kifejtette, hogy az esetek nem maradhatnak személyi konzekvenciák levonása nélkül, de intézményes garanciák is szükségesek a rendőrség iránti közbizalom helyreállításához.