|
Olvassa el a hvg.hu korábbi cikkét itt! |
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete október 2-át a sztómások (hasfalra kiültetett béllel, illetve vesevezetékkel élők) világnapjává nyilvánította, hogy felhívja a figyelmet e betegek rehabilitációjára, illetve a sztómához vezető betegségek megelőzésére. Magyarországon 10-12 ezer sztómás él, akik egy speciális anyaggal a hasfalra ragasztható úgynevezett alaplapot és az ebbe beépített zárszerkezetre pattintható különálló műanyag zsákot viselnek. A Magyar ILCO (Ileosztómások és Colosztómások) Szövetségnél mindössze 3200-an regisztráltatták magukat, a többiek érthető módon titkolják betegségüket - mondta Somogyvári Imre elnök. Gyakran szégyelli állapotát, kirekesztettnek érzi magát az a beteg, akinél a salakanyagot kénytelenek az orvosok a hasfalon át kivezetni.
 © hvg.hu |
Tavasszal még csak egy sztómazsákra járt tb-támogatás, pedig a betegeknek dupla ennyire lett volna szükségük ahhoz, hogy emberek közé mehessenek - mondta a hvg.hu-nak Horváth Gyula, a szövetség akkori elnöke. Sztómazsák híján a betegek nagy része inkább éheztette magát, hogy ne legyen székelési ingere és így megússza a kellemetlen következményeket. Az augusztusi egészségügyi rendelettel felemelték a tb-támogatás mértékét: negyedévente 90 helyett 180 sztómazsákot igényelhet egy beteg, vagyis minden sztómás ingyenesen juthat a szükséges napi két sztómazsákhoz.
A sztómával élők magyarországi eszközellátása - különös tekintettel a kötszerekre - azonban még mindig nem közelíti meg az európai uniós országok színvonalát. A magyarországinál rosszabb helyzetben csupán Ukrajna, Belorusszia, Moldávia betegei vannak. Nagyobb esélyt kapnak a minőségi életre például a cseh, szlovák, lengyel sztómások, s ez nem magyarázható a gazdasági helyzettel, inkább szemléletbeli okai vannak. A hazai finanszírozási rendszer a támogatások mértékét nem globálisan veszi figyelembe, hanem kategóriánként - állítják a szakemberek.
A zsákokhoz való hozzáférés kérdése megoldódni látszik, de továbbra is jelentős különbségek vannak a bőrvédőszerek támogatásában. Ezek a legtöbb országban korlátlanul alkalmazhatók, az orvos száz százalékos támogatással, igény szerint felírhatja a kiegészítőket. Nálunk ez nincs így, negyedévente két darab bőrvédő, a bőrredők kitöltésére szolgáló pasztát kaphat minden rászoruló. A sztómások életminőségének javulásához a tervbe vett reformoknak a segédeszközök támogatási rendszerét is el kellene érniük.