szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A népszavazás kezdeményezőinek elsöprő sikerét és a szokatlanul magas részvételi arányt emelték ki külföldi hírügynökségek a vasárnapi magyarországi népszavazásról írt tudósításaikban.

Elemzők szerint - írja az amerikai AP - a kormány "vegyes" üzenetet küldött támogatóinak, azzal, hogy először a népszavazás figyelmen kívül hagyására, azután "nem" szavazatokra buzdította őket. A tudósító szerint ez lehet az egyik oka az "igen" szavazatok magas arányának.

Az AP elemzői véleményekre utalva azt is írja: a reformokkal szembeni elégedetlenség ellenére túl sok idő telt el a 2006-os zavargások óta, és túl messze van még a következő választások időpontja ahhoz, hogy a népszavazás számottevően meggyengítse a miniszterelnök helyzetét.

A brit Reuters többek között azt írja: az elemzők többsége nem gondolja, hogy a szavazásnak messzemenő következménye lenne a magyar kormányra nézve, vagy hogy előre hozott választásokhoz vezetne. Felidézi a 2006-os kormányalakítást követően bevezetett megszorításokat és az MSZP népszerűségi mutatójának visszaesését. Idézi Török Gábor politikai elemző véleményét is, miszerint a népszavazás a kormány politikájával szembeni általános elégedetlenséget jelez inkább, mint azt, hogy hogyan vélekedik a lakosság a három kérdésben.

A népszavazás várható gazdasági következményeire kitérve a Reuters megszólaltatja a Lehman Brothers amerikai befektetési bank elemzőjét, Silja Seppinget. A gazdasági elemző szerint a szavazás eredménye rövid távon elbizonytalaníthatja a piacot, mert a befektetők azzal számolhatnak, hogy a támogatottság visszanyerése érdekében a kormány ismét költekezni kezd.

Az APA osztrák hírügynökség egy tudósításában azt írta: a népszavazást kezdeményező Fidesz-Magyar Polgári Szövetség új, eddig ismeretlen dimenzióval bővítette a magyar politikát: a népszavazáson alapuló politizáláséval. A népszavazás olyan kérdésekről szólt, amelyeket az emberek a zsebükön éreznek. Üzenete ezért az - vélekedik a tudósító - hogy a mindenkori kormány kellemetlen intézkedéseinek, megszorításainak nincs jelentősége, mert egy népszavazással bármikor el lehet érni visszavonásukat. Ez akár oda is vezethet - vonja le a következtetést - hogy az államvezetés állandó bizonytalanságban lehet afelől, hogy intézkedéseit és reformjait nem törli-e el rögtön egy népszavazás. Felmerül a kérdés - írta végül a szerző - , hogy 2008. március 9. nem változtatta-e meg tartósabban a magyar politika arculatát annál, mint ahogy az Orbán Viktornak szándékában állt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Népszavazás után: mire számítsunk?

A vasárnapi népszavazás nemcsak a három díj, hanem, meglehet, Gyurcsány Ferenc kormányfő sorsát is megpecsételte. A szocialisták aligha vele együtt vágnak neki a soron következő parlamenti választásoknak. Beindulhat a koalíciós kármentés. Nagy kérdés, Orbán Viktor és a Fidesz mihez kezd majd nem várt arányú győzelmével.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány: a népszavazás nem buktatja meg a kormányt

A népszavazás véget ért, eredményes volt. Több mint 3 millió ember úgy voksolt, ha lehetősége van ingyen is hozzájutni a szolgáltatásokhoz, akkor nem fizet - mondta Gurcsány Ferenc miniszterelnök sajtótájékoztatóján.

MTI Itthon

Győztek az igenek - összefoglaló

Mindhárom kérdésben eredményes a népszavazás; a vizitdíj, kórházi napidíj és tandíj eltörléséről szóló törvényjavaslat már vasárnap este megjelent Gyurcsány Ferenc miniszterelnök internetes honlapján.

hvg.hu Vélemény

Horn Gábor: "Azt mondták Feri, menj a p...ba, valljuk be"

A HÍR TV árulkodó felvételén Horn Gábor Kóka Jánosnak kommentálja Gyurcsány Ferencnek az MSZP választási központjában elmondott magyarázatát, hogyan kell értelmezni a népszavazás eredményét. Horn véleménye finoman szólva eltért a a kormányfő álláspontjától.

MTI Itthon

Szerencsejáték: Fidesz kontra Veres

A Fidesz azt indítványozza, hogy 2009-től a Szerencsejáték Zrt.-nek játékadó címén a költségvetésbe befizetett 41 milliárd forintjából 11 milliárdot a felsőoktatási, 30 milliárdot pedig egészségügyi fejlesztésekre fordítsák, a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlése miatt kieső bevételek pótlására. A pénzügyminiszter szerint az ellenzék nem talált új forrást a megszűnő bevételek pótlására.