Háborúvá fajulhat a thai–kambodzsai határon zajló fegyveres konfliktus a thai vezetés szerint
A május óta egyre növekvő feszültség csütörtökön kölcsönös rakétatámadásokkal vált aktív konfliktussá. A szemben álló felek azt állítják: a másik kezdte.
HVG
Legalább 16 ember vesztette életét, és több tízezren kényszerültek elhagyni a lakóhelyüket a Thaiföld és Kambodzsa között kirobbant fegyveres konfliktus miatt. A thai kormány arra figyelmeztet: hamarosan háborúvá fajulhat a helyzet – írja a BBC.
A két ország között májusban zajlottak határvillongások, csütörtökön pedig katonai összecsapások kezdődtek közöttük.
A thai vezetés azzal vádolta meg a kambodzsai hadsereget, hogy civileket bombázott. Válaszul thai F-16-osok támadtak kambodzsai katonai létesítményeket.
Thaiföldön az Ubon Ratchathani és Surin tartományokban zajló katonai akciókban több tucat ember megsebesült, és százezer civil kényszerült távol az otthonától. Kambodzsa Oddar Meanchey tartományában nagyjából 1500 családot evakuáltak.
A világ nagyhatalmi közül többen azonnali tűzszünetre szólítottak fel. Az Egyesült Államok „az összecsapások azonnali beszüntetését, a civilek védelmét és a konfliktus békés rendezését” követelte. Hasonlóképpen reagált Ausztrália, az Európai Unió és Franciaország vezetése is. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa várhatóan pénteken ülésezik a konfliktus miatt.
Kína, amely Kambodzsának és Thaiföldnek is fontos politikai és stratégiai partnere, „nagyon aggódik” a konfliktus miatt, és reméli, hogy mindkét fél párbeszéd és konzultáció útján megoldhatja a problémákat.
Thaiföld és Kambodzsa is kölcsönösen azzal vádolta egymást, hogy a konfliktust a másik fél kezdte. Thaiföld álláspontja szerint a helyzet azért éleződött ki, mert a kambodzsai hadsereg drónokat vetett be a határ közelében lévő thai csapatok megfigyelésére, Kambodzsa ugyanakkor úgy látja, a thai katonák akkor kezdeményezték a konfliktust, amikor egy korábbi megállapodást megsértve megtámadtak egy khmer-hindu templomot a határ közelében.
A két ország közötti vita több mint száz évvel korábbra nyúlik vissza, amikor Kambodzsa francia megszállása után kijelölték a két ország határait. Az évek során szórványosan voltak összecsapások, amelyekben mindkét oldalon katonák és civilek is meghaltak.
Nyitóképünkön egy thaiföldi katona. Fotó: AFP / ANADOLU / Valeria Mongelli
A nemzeti kisebbségek közötti feszültségek kiaknázását nevezik hamis zászlós hadműveletnek, régi eszköze ez az orosz/szovjet háborús eszköztárnak. Buda Péter nemzetbiztonsági szakértő véleménye.