szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megszűnik május elsejétől az Országos Addiktológiai Intézet (OAI), a gondozási feladatokat az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet veszi át, a módszertani, kutatási, adatgyűjtési és monitoring feladatokat pedig az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ látja el - közölte az Egészségügyi Minisztérium szerdán.

A szaktárca közleménye tudatja, az intézet megszüntetésére azért kerül sor, mert annak helyzete rendezetlenné vált, miután az Országos Gyógyintézeti Központot - amelyen belül önálló költségvetési szervként működött az OAI - más intézményekkel összevontak.

A változással párhuzamosan a jogutód intézmény kapacitása 1494 óráról 360 órára csökken. Ennek indoka az, hogy az OAI egy órára jutó esetszáma mindössze az országos átlag 27 százaléka, az egy órára eső beavatkozások száma az országos átlag 15 százaléka, az egy órára jutó pontszáma pedig az országos átlag 34 százaléka, azaz az intézmény kihasználtsága korábban az országos átlag negyede volt.

"A tárca fontosnak tartja, hogy az egészségügyi ellátásban rendezett, világos és átlátható viszonyok alakuljanak ki. A jelenlegi átalakítás megőrzi a korábban ellátott feladatokat, továbbra is garantálja azok magas szintű szakmai ellátását, ugyanakkor racionalizálja a korábbi változások kapcsán kialakult helyzetet" - olvasható az szaktárca kommünikéjében. Az addiktológiai intézetben a szenvedélybetegek kezelésével foglalkoznak, elsősorban az alkohol- és drogproblémával küszködők kapnak szakszerű orvosi segítséget.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Lipótmező felszámolásának súlyos következményei - interjú

A Lipótmező felszámolása ahhoz a döntéshez hasonlítható, mintha egy városban, ahol nap mint nap fellángolnak a lángok, lerombolnák a tűzoltólaktanyát”- érvel Gaszner Péter, a Magyar Pszichofarmakológiai Társaság elnöke, a SOTE professzora. Az április elejével bezárt fővárosi kórházak közül a legnagyobb visszhangot az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, köznyelven a Lipótmező felszámolása, betegeinek „szétosztása” okozta. A kritikusok szerint a háttérben nagyszabású ingatlanspekuláció húzódik meg. Gaszner Péter, a nagytekintélyű pszichiáter, tucatnyi szakkönyv szerzője a bezárás következményeit ecseteli.

Vélemény

Dr. Szilágyi Júlia a Lipótmező bezárásáról

Dr. Szilágyi Júlia pszichiáter az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) védelmében rendezett tavaszi demonstráció egyik szónoka volt. Másfél évtizedig dolgozott az OPNI-ban, 1996 óta az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának Hivatalában mint pszichiáter főtanácsos dolgozik, és a betegek, intézményi gondozottak jogaival foglalkozik. A Lipótmező megmentésére tett erőfeszítései zátonyra futottak, a minisztérium még arról sem volt hajlandó tárgyalni, hogy a Nyírő Gyula kórház mint jogutód vegye át az OPNI számos funkcióját.