szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A sokszázezer alkoholistának otthont adó Magyarországon sokkal inkább megerősíteni kellene a szenvedélybetegek gondozását, mint zsugorítani az addiktológiai intézetek hatáskörét – állítják az országos intézet bezárása ellen tiltakozó szakemberek, akik a minisztérium döntése mögött nem látnak rációt.

A szenvedélybetegek kezelésének problémái olyan rendszerproblémák, amelyeken a legkevésbé az segít, ha megszüntetik a gondozásban részt vevő intézmények szervezeti, módszertani és szakmai felügyeleti intézményét – kommentálta egyik forrásunk az Országos Addiktológiai Intézet (OIA) májusi bezárásáról szóló hírt. Az OIA eddig szakmai-irányítói, s koncepció-előkészítő funkciót látott el, s néhány, folyamatosan csökkenő számú ún. támaszambulancia révén a gondozói-ellátói feladatokat is vállalt.

Az egészségügyi tárca döntése értelmében a gondozási feladatokat az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet veszi át, a módszertani, kutatási, adatgyűjtési és monitoring feladatokat pedig az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ látja el. A döntés hírére a területen érintett szakemberek (addiktológusok, szociológusok, pszichológusok és pszichiáterek) a Magyar Addiktológiai Társaság kezdeményezésére tiltakoznak, a Horváth Ágnes miniszternek címzett levelet 260-an írták alá.

„Az OAI tudományos műhelye folyamatosan zsugorodó éves költségvetéssel dolgozott, legutóbb már csak 28 millió forint volt” – magyarázza lapunknak az intézményt vezető Buda Béla, aki – elkerülendő, elfogultságot tulajdonítsanak a kezdeményezőknek - munkatársaival a tiltakozást nem írta alá.

Nem világos, milyen adatokra hivatkozott az egészségügyi tárca, amikor az OAI egy órára jutó esetszámát országos átlageredményekkel hasonlított össze. Eszerint az intézet egy órára jutó esetszáma mindössze az országos átlag 27 százaléka, az egy órára eső beavatkozások száma az országos átlag 15 százaléka, az egy órára jutó pontszáma pedig az országos átlag 34 százaléka, azaz az intézmény kihasználtsága korábban az országos átlag negyede volt. A lapunk által kikérdezett addiktológusok szerint az adatok efféle tálalása csúsztatás, hiszen a szenvedélybetegeket az ellátó intézményeknek nem elég kezelni, hanem előtte fel kell kutatni, s rá kell venni az együttműködésre. Az alkoholisták és a drogosok nem állnak úgy sorban a gondozó előtt, mint a fogfájósok meg az asztmások a rendelő várójában.

Az OAI emellett olyan szakmai-kutatási feladatokat is ellát, amely a koncepciógyártástól a statisztika készítésig terjed. „A tárca döntése mögött nem látjuk a rációt” – mondja a hvg.hu-nak Topolánszky Ákos, a Magyar Addiktológia Társaság elnökségi tagja. „A szenvedélybetegségek óriási költségvetési kiadásokkal járó társadalmi problémát jelentenek, hiszen az addiktológiai problémák felelősek minden harmadik magyar ember haláláért; ezen pár tízmillió forintot spórolni érthetetlen” – magyarázza a szakember.

Miközben 2006-ban a gondozásba vett alkoholisták száma alig harmincezer volt, a szakemberek szerint a népbetegség legalább 6-700 ezer embert érint közvetlenül, s akkor még a tőlük szenvedő családtagokat nem számoltuk. „Az alkoholpolitikában nincs pénz, nagyon olcsón tartunk fenn egy intézményrendszert, de ennek megfelelően a betegek öt százalékát érjük el” – mondja Topolánszky, hozzátéve: bár az OAI több alkohológiai koncepciót letett az asztalra, országos alkoholpolitika a mai napig nincs, s kábítószer politikát is csak azért visznek a kormányok, mert az érzékenyebben érinti a polgárokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Megszűnik az Országos Addiktológiai Intézet

Megszűnik május elsejétől az Országos Addiktológiai Intézet (OAI), a gondozási feladatokat az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet veszi át, a módszertani, kutatási, adatgyűjtési és monitoring feladatokat pedig az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ látja el - közölte az Egészségügyi Minisztérium szerdán.

MTI Tech

Új szenvedélybetegségeket generál az internet

Mark Griffiths szenvedélybetegség-kutató az utóbbi évekre jellemző rossz szokások kialakulását tanulmányozta, s arra jutott, hogy minden viselkedési formából válhat ilyen betegség, s könnyen rabjává válhat valaki például a mindennapos világhálós szörfözésnek.

MTI Plázs

Az alkoholisták nem értik a viccet

Az alkoholisták kevésbé értik a vicceket, mint az absztinensek - erre a következtetésre német kutatók jutottak egy kísérletsorozat nyomán - adta hírül a Die Welt című német napilap.

MTI Világ

A sógoroknál népbetegséggé vált az alkoholizmus

Igazi népbetegséggé vált a 8,2 milliós Ausztriában az alkoholizmus: a lakosság 5 százaléka - azaz 330 ezer osztrák - már alkoholfüggővé vált, a különféle mértékű alkoholproblémákkal küszködők száma pedig már 870 ezer. Az alkoholizmus elleni küzdelem és a megelőzés leghatékonyabb eszköze lehetne az áremelés.

MTI Itthon

Szenvedélybetegen segített, nyomozás indult ellene

Nyomozást rendelt el az ügyészség annak a tűcsere-munkatársnak az ügyében, aki december elsején feljelentette önmagát a Fővárosi Főügyészségen azért, hogy kiderüljön: bűnözőnek, vagy önzetlen segítőnek minősül-e az, aki szenvedélybetegeken segít.

MTI Plázs

Kiből lesz alkoholista?

Genetikai tényezőktől függ, hogyan reagál valaki az alkoholra. Ha jól viseljük a nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztását, akkor ez kedvez a függőség kialakulásának.

Itthon

Magyar szenvedélybetegség: a megnyitó ünnepély

A kajakosok, kenusok korán fekvő, korán kelő népek. Ezt nem ártott volna figyelembe venni a szegedi kajak-kenu-vb megnyitó ceremóniája rendezőiek sem. Ettől eltekintve meglepően szeriőz és összességében nívós volt a szerda esti ünnepély.