szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A második világháborúban mintegy 2500 zsidó embert megmentett Ocskay László egykori magyar királyi százados emlékére avatnak kőpadot csütörtökön Budapesten, a Városligetben.

A Városligeti körút és az Ajtósi Dürer sor közötti parkban a pad mellett oszlop áll majd, erre kerül Ocskay László neve, s akik emlékezni szeretnének rá és tetteire, letelepedhetnek, üldögélhetnek az egykori menedékhely közelében lévő kőpadon - mondta el Mészáros György, a Budapesti Városvédő Egyesület munkatársa. Hozzátette: az emlékpad régi, szétszedett szobrok darabjaiból, talapzataiból áll, amelyeket a Budapest Galéria bocsátott a városvédő egyesület rendelkezésére. A kőpadot restaurátok segítségével, civil kezdeményezésre rakták össze - hangsúlyozta Mészáros György.

Ocskay László katonatisztként a zuglói Abonyi utcai zsidó gimnáziumban (ma az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnáziuma) működtetett varrodát a katonai egyenruhák javítására és sikerült rávennie a németeket, hogy őrizzék az épületet. Ezzel mintegy 2500 embert, köztük számos nőt és gyermeket mentett meg a deportálástól. A megmentettek között volt Ráday Imre színész, Kabos Endre kardvívó világbajnok, Goda Gábor író, Kadosa Pál zeneszerző és Kellér Dezső humorista is.

A kommunista diktatúra üldözni kezdte Ocskay Lászlót nemesi származása és német kapcsolatai miatt. A férfi végül Amerikába emigrált, ahol 1966-ban halt meg. Személye egészen az 1990-es évek elejéig feledésbe merült, akkor az általa megmentett Dan Danieli kereste meg sorstársait. Elérte, hogy tudomást szerezzenek Ocskay László tettéről, aki ennek eredményeképpen megkapta a jeruzsálemi Jad Vasem intézettől a Világ Igaza elismerést, Magyarországon és az Egyesült Államokban pedig posztumusz kitüntetést kapott. 

Budapesten több helyen állítottak neki emléktáblát. Fonyó Gergely dokumentumfilmet rendezett a százados életéről Ocskay László, az elfelejtett hős címmel, Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont vezető történésze pedig könyvet írt Ocskay László története a háborús embermentések tükrében címmel. 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Perlasca, egy (majdnem) elfelejtett hős

Ötezer magyar zsidót mentett meg a biztos haláltól egy Budapesten mindenféle felhatalmazás nélkül tevékenykedő egykori falangista olasz kereskedő. A történetét feldolgozó filmet az elmúlt héten mutatták be a mozikban. 1944 telén Budapesten Giorgio Perlasca valószerűtlenül cselekvő ember volt.

MTI Világ

Wallenberg-aktákat adott át az orosz biztonsági szolgálat

Raoul Wallenberg, a második világháború éveiben Magyarországon zsidók ezreit megmentő svéd diplomata sorsával kapcsolatos fotókat és dokumentumokat adott át szerdán Moszkvában Nyikolaj Patrusev, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója Berl Lazar orosz főrabbinak.

Kult

Perlasca

1944. november 30, csütörtök reggel. Budapesten, a nemzetközi gettó egyik házából rendőrök hajtják a lakókat kifelé.

MTI Itthon

Virtuális irodája nyílt Raoul Wallenbergnek

Egy internetes virtuális világban, a Second Life-ban (Második Élet) "nyitott irodát" Raoul Wallenbergnek, a magyarországi zsidók ezreit megmentő svéd diplomatának szerdán a Svéd Intézet és az OSA Archívum.