szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az áldozatok ideje című, budapesti keltezésű elemzésben foglalkozott a magyar belpolitikai helyzettel csütörtökön a Die Welt.

A német konzervatív napilap a cikk alcímében megállapította, hogy Magyarország egy olyan szociális államot épített fel, amelyet nem engedhet meg magának. A "válság-miniszterelnök" radikális kúrát tervez. Az újság szerint aligha álmainak állása az, amelyet Bajnai Gordon április 14-től betölt majd. Ha a parlament ezen a napon a tervek szerint megválasztja őt miniszterelnöknek, az eddigi gazdasági miniszterre sok stressz és méreg, szerencsével pedig egy év "állásgarancia" vár, és az egész díjazás nélkül. A lap emlékeztetett arra, hogy a jövendő új kormányfő 1 forintos havi fizetést engedélyezett magának, ezzel akarván jelképesen jelezni, hogy hivatali ideje az áldozatok időszaka lesz - írta a Die Welt.

Takarékossági programjával Bajnai véget kíván vetni a gazdasági "slendriánság" hagyományának - fogalmazott a cikkíró, idézve a budapesti Közép-Európai Egyetem egyik professzorát, aki szerint Magyarországon az állam és a lakosság éveken keresztül lehetőségei fölött élt. A Die Welt emlékeztetett arra, hogy miközben olyan országok, mint Lengyelország vagy Csehország már a kilencvenes években megszüntették a lakosságnak a kommunistáktól átvett "teljes ellátását", Magyarország tartotta magát ahhoz, sőt még rá is tett egy lapáttal. A 2002-es választások előtt az akkor ellenzéki szocialisták egy sor populista választási ígéretet tettek, csakhogy kiszorítsák a hatalomból a konzervatív Fideszt - írta a lap.
 
Az újság ezután ismertette a szocialisták hatalomra kerülését követően életbe léptetett intézkedéseket, s idézte Oblath Gábort, a Magyar Nemzeti Bank szakértőjét, aki szerint ez egy olyan katasztrofális politika volt, amely az ország költségvetését romba döntötte.

Mindennek nyomán az ország 2008 októberében a fizetésképtelenség szélére jutott, s a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank, valamint az Európai Unió hiteltámogatására szorult. Természetesen csakis azzal a kötelezettségvállalással, hogy a deficitet a hazai össztermék 2,9 százalékára szorítja vissza.
 
A Die Welt szerint nem utolsósorban a katasztrofális pénzügyi politika miatt vált a lemondását bejelentő Gyurcsány miniszterelnök a legnépszerűtlenebb kormányfővé a kommunizmus bukása óta. Bajnai jelölésével a kormányzó szocialisták, - akik a közvélemény-kutatások szerint mindössze 23 százalékos támogatottsággal rendelkeznek - el akarják kerülni az előre hozott választásokat - vélekedett a lap.

A Die Welt ugyanakkor kérdésesnek nevezte, hogy Bajnai valójában mit tud majd elérni. Ennek kapcsán emlékeztetett, hogy az ellenzéki Fidesz kizárta Bajnai mindenfajta támogatását, s felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarországnak átfogó szerkezeti reformokra van szüksége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyenesei Bajnainál: "a labdamenet végét még nem látjuk"

Személyi kérdésekről nem volt szó, a beszélgetés szakmai jellegű volt - így értékelte újságíróknak Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a Bajnai Gordon kormányfőjelölttel folytatott szerdai megbeszélését.

hvg.hu Itthon

Gyurcsánnyal együtt Daróczi is távozik

Gyurcsány Ferenc az utolsó kabinetülésen elköszönt a kormány tagjaitól, azoktól is, akik a következőben nem lesznek benne és azoktól is akik szerepet kapnak majd - mondta Daróczi Dávid a kormányszóvivői tájékozatón. Azt is hozzátette: a leköszönő kormányfő jövőjét itthon, a "progresszív politika egyik szereplőjeként" képzeli, de "hátrébb lép".

MTI Itthon

Horn Gábor módosítaná Bajnai tervét

Szociálpolitikai szempontból módosítani kell a Bajnai-programon - mondta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerdán reggel a Magyar Televízió Napkelte című műsorában.

MTI Itthon

Fidesz: nem tárgyalunk

A Fidesz sem Bajnai Gordon "illegitim kormányával", sem pedig "az új MSZP-SZDSZ koalícióval" nem tárgyal az emberek háta mögött - olvasható abban a válaszlevélben, amelyet Szijjártó Péter küldött Bajnai Gordon kormányfő-jelöltnek. A Fidesz elnöki stábjának vezetője a párt keddi elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatón ismertette a levelet.

MTI Itthon

Mádl aláírt. Előrehozott választást követelnek

Új miniszterelnök helyett új parlamenti választások kiírását követeli 56 közéleti személyiség. A dokumentum aláírói között van Mádl Ferenc volt köztársasági elnök, Szabad György, az Országgyűlés korábbi elnöke és Zlinszky János, az Alkotmánybíróság egykori tagja.

Itthon

Bajnai-nyilatkozat: voltak apróbetűs megjegyzések

A szocialista képviselők közül körülbelül tucatnyian rövidebb-hosszabb záradékokat csatoltak a Bajnai Gordon által kért politikai nyilatkozathoz azt követően, hogy aláírták azt - tudta meg a Népszabadság.

MTI Itthon

Bajnai fogadja Gyeneseit

Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt ma is egyeztet kormánytagokkal. Az MTI úgy tudja, ma Göncz Kinga távozó külügyminiszterrel, Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszterrel, illetve Gyenesei István önkormányzati miniszterrel tárgyal a kormányfőjelölt.

Vélemény

Békesi: „hogy ősszel mi lesz, az a nagy kérdés”

Békesi László volt Kóka János vendége a Budai Liberális Klub legutóbbi összejövetelén. A nemrég feloszlott Reformszövetség szakértőjeként ismét reflektorfénybe került pénzügyi szakember egyebek mellett úgy látja: Nyugaton felerősödtek azok a protekcionista nézetek, amelyek nehezményezik a közép-kelet-európai országoknak adott nagymérvű támogatást. "Pedig ha magunkra hagyanak bennünket, az másfélmillió munkanélkülit és ötszáz forintos eurót jelentene."