szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb ügyekkel gyanúsították meg ma Gál Györgyöt, az erzsébetvárosi képviselő-testület gazdasági bizottságának liberális elnökét a VII. kerületi ingatlanpanama kapcsán – tudta meg a hvg.hu. Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) vezetője megerősítette az értesülést, de ennél többet csak későbbi közleményében közölt.

A főügyészség által az MTI-hez eljuttatott közleményben az áll, hogy a gyanú szerint Gál György gazdasági bizottsági elnökként az ügyben eddig szereplő 14 ingatlanon túl további két önkormányzati tulajdonú lakóház esetében kért és kapott vesztegetési pénzeket az ügyben szereplő vállalkozótól annak érdekében, hogy a VII. kerületi önkormányzat a vállalkozó érdekkörébe tartozó cégnek értékesítse az ingatlanokat.    

Mint írták, az egyik ingatlan esetében 2003-ban 20 millió forintot, míg a másik ingatlan kapcsán 2004-ben 21 millió forintot kért és kapott a vállalkozótól a bizottsági elnök. Gál György panasszal élt a gyanúsítás ellen. A főügyészség közlése szerint az ügyben így összesen már 16 önkormányzati ingatlan értékesítésével kapcsolatban történtek gyanúsítások.

A Központi Nyomozó Főügyészség szerdán folytatta Gál György gyanúsítottkénti kihallgatását a különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen, társtettesként, bűnszervezet tagjaként elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő büntetőügyben.

Az előzmények

Mint arról korábban beszámoltunk, a tavaly óta vizsgálódó főügyészség szerint kilenc önkormányzati épület értékesítése történhetett szabálytalanul a VII. kerületben, amivel a gyanúsítottak mintegy 800 millió forint kárt okoztak az önkormányzatnak, valamint további 1,6 milliárd forint kár okozását kísérelték meg. Mindezt úgy tették, hogy egy hamis értékbecslést készítő ingatlanbecslő segítségével áron alul adtak el önkormányzati ingatlanokat egy vállalkozónak, aki ezt követően offshore cégek közbeiktatásával, jóval magasabb áron értékesítette tovább az épületeket.

A nyomozó hatóság tizenkét embert gyanúsított meg, közülük nyolcan – a gyanú szerint strómanként közreműködő személyek, valamint az ügyben érintett Nagy György vállalkozó – szabadlábon védekeznek. Az önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke, Gál György, a pénzügyi bizottság SZDSZ-es elnöke, Kardos Péter, valamint az ügyben szereplő értékbecslő jelenleg is előzetes letartóztatásban van.

A szintén előzetesben lévő Hunvald György polgármester a Központi Nyomozó Főügyészség gyanúsításai közül a hűtlen kezelés és az okirat-hamisítás lényegét elismerte, ugyanakkor tagadta a hivatali vesztegetés elkövetését. Az utóbbival Gált és Kardost is meggyanúsították, mert a főügyészség úgy véli, hogy rokonaiknak, ismerőseiknek bérlakásokat utaltak ki, azonnali, kedvezményes vételi lehetőséggel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Hunvald György tagadta a hivatali visszaélést

Újabb vallomást tett az előzetes letartóztatásban levő Hunvald György csütörtökön; az erzsébetvárosi polgármester tagadta, hogy hivatali visszaélést követett volna el - közölte a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője.

MTI Itthon

Már nem Bánáti védi Hunvaldot

Megszűnt a Bánáti János ügyvédnek az erzsébetvárosi ingatlanügyben Hunvald György kerületi polgármester védelmére adott megbízás hétfőn.

MTI Itthon

Hunvald elismerte a hűtlen kezelést és az okirathamisítást

Megalapozott a gyanúja annak, hogy Hunvald György, Erzsébetváros jelenleg is előzetes letartóztatásban lévő polgármestere hivatali vesztegetést, hűtlen kezelést, valamint magánokirat-hamisítást is elkövetett; erről a Központi Nyomozó Főügyészség tájékoztatta közleményben csütörtökön az MTI-t. Hunvald kettőt ezek közül elismert.

MTI Itthon

Lemondott mandátumáról Hunvald György

Lemondott képviselői mandátumáról Hunvald György, előzetes letartóztatásban lévő erzsébetvárosi polgármester - közölte Burány Sándor, az MSZP budapesti elnöke. Hunvald előzetes letartóztatása miatt megszűnt az MSZP-SZDSZ egyfős önkormányzati többsége, így a fővárosi büdzsét csak az ellenzék támogatásával lehetett volna elfogadni.