szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi adórendszer változtatásainak célja, hogy az országban megérje dolgozni, az adórendszer igazságosabb legyen, és hogy ne lehessen kikerülni az adózást - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) országos vezetői értekezletén.

A miniszterelnök hangsúlyozta: a kormány első intézkedései azt szolgálták, hogy Magyarországon az egyensúly helyreálljon, ennek érdekében a kormány 2009-2010-ben 1300 milliárd forinttal fogja vissza az állami kiadásokat. Így jövőre Magyarország azon kevés európai uniós ország közé fog tartozni, ahol csökken majd az államháztartási hiány, míg a legtöbb tagállamban emelkedik.

Bajnai Gordon kiemelte: az egyensúly érdekében tett lépéseket követően foglalkozni kell azzal, hogy a gazdasági növekedés feltételeit is javítsa a kormány, hogy emelkedjék a mostani 57 százalékos foglalkoztatási szint és az adóváltozások a foglalkoztatás bővítését is célozzák.

A miniszterelnök kiemelte: a kormány első intézkedései már erősítették a befektetők bizalmát, a forint elmúlt hetekben tapasztalt erősödését követően mintegy 400 milliárd forinttal csökkentek a devizatartozással rendelkező családok kölcsönterhei. Az erősödő befektetői bizalmat jelzi Bajnai szerint az is, hogy mintegy a felére mérséklődtek a Magyarországtól elvárt, már korábban beárazott kamatok.

A kormányfő szerint a gazdaságban is látszanak biztató jelek, bár tavaly október óta mintegy 80 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma az országban, de az építőipar legutóbbi adatai már enyhe növekedést mutattak.

Jövőre az szja-ban történő változásoknak köszönhetően az átlagbér környékén, egy év alatt nettó 188 ezer forinttal több lesz a fizetési borítékban, azaz egy kétkeresős családmodell esetén a szülők éves szinten akár mintegy 380 ezer forinttal többet vihetnek  haza. A változások révén 10 munkavállaló közül 9 a személyi jövedelemadó alsó kulcsával fog adózni - emelte ki a miniszterelnök.

Bajnai szerint a vagyonadó is az igazságosabb adóterhelés irányába tett lépés, azonban a 30 millió forintos értékhatár fölötti adózás bevezetésével az új adónem országos szinten 100 lakásból mindössze 5 lakást érint majd, a több mint négymillió ingatlannak csupán az öt százalékát.

A miniszterelnök arról is szólt, hogy jelentős mértékben csökkennek a vállalkozásokat terhelő adók: a munkaadók zsebében is hozzávetőleg 400 milliárd forinttal több marad majd.

Az adóparadicsomok elleni fellépés - amit szintén az igazságosabb adózás irányába tett lépésnek minősített - azt eredményezi majd, hogy az ezekben az országokban alapított cégek kinti extraprofitjából Magyarország is részesedik - mondta. Magyarország 2001-ben adóparadicsomnak minősült az akkori szabályok alapján, és a fejlett államok több tekintetben el is ítélték emiatt. A mostani intézkedések tiszteletben tartják a vállalkozás szabadságát. Reálisan kell látni: a vállalkozások dolga az, hogy törvényes keretek között minél több nyereséget érjenek el, a profitot maximalizálják, az adórendszer dolga pedig az, hogy törvényekkel igazságos adózást valósítson meg. Az új szabályozás tehát nem fogja megtiltani azt, hogy céget lehessen alapítani egy-egy adóparadicsomnak minősülő államban, azonban a módosítás révén Magyarország is kap majd az ott elért extraprofitból - összegezte a miniszterelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Ombudsman: kezelje kritikusan az APEH a névtelen bejelentéseket

Az adóhivatal kezelje kritikusan a névtelen bejelentéseket, mert az APEH-hez 2007-ben érkezett mintegy ötezer névtelen bejelentésnek mindössze 40 százaléka volt megalapozott vagy részben megalapozott - közölte az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerdán az MTI-vel.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Hatszázmilliárd után fut az APEH: segít-e a csődtörvény?

Csaknem 10 ezer vállalkozás ment tönkre az év első négy hónapjában, és ezzel arányosan a hoppon maradt hitelezők száma is erőteljesen emelkedett. Hogyan boldogul az APEH az adósságok behajtásával, és segít-e ebben a helyzetben az új csődtörvény?

MTI Gazdaság

APEH: célkeresztben a cégautó adók

Az adóhatóság az összes folyamatban lévő, és ezután kezdődő átfogó ellenőrzésnél elrendelte a cégautók utáni adófizetési kötelezettség preventív célú ellenőrzését is - közölte az APEH.

MTI Vállalkozás

Vége a pénzkimentésnek offshore cégekbe: az APEH besegít

A szoros együttműködéssel és az információcserével kívánnak hozzájárulni a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországainak, köztük Magyarországnak az adóhatóságai, hogy megelőzzék az offshore cégek segítségével történő adóelkerülést. Erről állapodtak meg pénteken a párizsi székhelyű szervezet Adóigazgatási Fóruma (FTA) ötödik éves találkozójának résztvevői.

MTI Itthon

APEH: ötmilliárddal tartozik a legnagyobb adós

Az APEH 2009 első negyedévében 176 adózónál összesen 42,8 milliárd forint adóhiányt állapított meg, amihez 34,2 milliárd forint jogkövetkezmény társult - derül ki az adóhatóság honlapján nyilvánosságra hozott adatokból. A 176 nagy adósból 113 vállalkozás, 63 pedig magánszemély.

Vállalkozás

APEH-revízió: nincsenek biztonságban a kicsik sem

Kettős nyomás alá kerültek a hazai kapcsolt vállalkozások az RSM DTM Hungary szerint: egymással való elszámolásukat, árképzésüket ugyanis kiemelt figyelemmel kíséri az adóhatóság, a szerződések, árazás területén ugyanakkor gyors reakciókra van szükség a radikális piaci változások miatt.

Vállalkozás

Ki kap hamarabb pénzt az APEH-tól?

Összesen 295 ezer egyszerűsített bevallást küldött ki az APEH múlt hét csütörtökig azoknak, akik úgy döntöttek, az idén az adóhatóság készítse el személyi jövedelemadó-bevallásukat. Aki maga dolgozott, hamarabb kaphat pénzt, írja a Napi Gazdaság internetes oldala.