szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Havonta félezer hamis bérletet koboznak el az ellenőrök és pótdíjazzák emiatt a bliccelőket. Mit tesz ezek után a rendőrség?

"Két hónapja az Árpád hídi metrómegállóban vettük meg a bérletet, amiről a jegyellenőrökkel együtt dolgozó belső ellenőr megállapította, hamis, s később ezt a jegypénztáros hölgy és a forgami ügyeletes is megerősítette" - meséli az egyik jóhiszemű utas a BKV-figyelő blogra írt beszámolójában.

A bérlet sorszámát felírták egy darab papírra, anélkül, hogy az utasok kaptak volna egy  - ilyenkor szokásos - elkobzási szelvényt  és visszaküldték őket oda, ahol vásárolták a kamu bérletet, vagyis az Árpád hídi forgalmi ügyeletre. A sorszámok alapján - mint a blogbejegyzésben olvasható - kiderült, hogy a bérletet egy Volán pénztárban értékesítették, Iton kft-s bélyegzővel. A történet csupán egy a sok hamisbérletes sztori közül, egyediségét az adja, hogy nem egy zsebből értékesített szelvényről derült ki, hogy nem lehetne kereskedelmi forgalomban, hanem épp ellenkezőleg: a BKV-hoz tartozó forgalmi ügyeletről.

A fenti történet szereplői ugyan büntetés nélkül megúszták, a BKV ellenőrök általában azonban elveszik a hamis bérletet az utastól és pótdíjazzák is, mivel az elkobzást követően nincs érvényes utazási igazolványa - mondták a hvg.hu-nak a BKV sajtóosztályán, hozzátéve: havonta mintegy 500 darab hamis bérletet foglal le a Budapesti Közlekedési Vállalat. Ezek többségén vagy a bérletigazolvány száma javított, vagy az érvényességi mezőt retusálták és újraérvényesítették, esetleg felülragasztották azt. Végül mivel a hamis bérletek a BKV Zrt.-nek kárt okoznak, a revizorok minden esetben rendőrségi feljelentést tesznek és tettenérés és kobzás esetén mozgósítják a BRFK illetékes szerveit.

A bérlethamisítás magánokiratnak számít akkor is , ha valaki nem hamisítja, csak felhasználja a hamis vagy hamisított bérletet, vagyis azzal utazik. Ezért a törvény értelmében kiszabható büntetés 1 évig terjedő szabadságvesztés, közérdekű munka vagy pénzbüntetés. Az esetek többségében a bíróság pénzbüntetést alkalmaz - mondta Baricska Norbert rendőrszázados a VIII. kerületi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályának vezetője. Amennyiben valakinél több hamis bérletet találnak, vagy egyéb adatok alapján bizonyítható a hamis bérletek rendszeres felhasználása, úgy a felhasználó csalás vétség elkövetésért is felel, amelynek büntetési tétele 3 évig terjedő szabadságvesztés. Az elmúlt hónapban 20-25 feljelentés érkezett a VIII. kerületi kapitányságra és az esetek 90 százalékban tett vádemelési javaslatot a rendőrség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!