szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A BKV nyomozás alatt álló ügyeiről tartott sajtótájékoztatót hétfőn a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). A rendőrség vizsgálja a szerződések megkötésével kapcsolatban felmerülő felelősség kérdését is.

„A BKV-ügyek vizsgálata során nemcsak a szerződéseket megkötő, illetve a végkielégítéseket megítélő személyek esetleges felelősségét vizsgálja a rendőrség, hanem az általános felelősség körét is” – jelentette be Bodnár Zsolt, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese hétfői sajtótájékoztatóján.

A dandártábornok kifejtette: két ügycsoportot vizsgálnak. Az egyik esetében összesen 144 tanácsadói szerződést vizsgálnak, ezeket 70 céggel kötötték. A végkielégítések esetében pedig nemcsak az idei és az elmúlt évet tekintik át, hanem a 2007-est is, amikor 700 embert bocsátottak el a közlekedési vállalattól. Ez utóbbival együtt összesen 800 ember munkaviszonyának felbontását vizsgálják. A nyomozásoknak gyanúsítottja még nincs. Bodnár Zsolt közlése szerint olyan összetett, több köbméternyi iratanyag áttekintését igénylő eljárásról van szó, amely várhatóan hónapokig el fog húzódni.

Mint ismert, idén több alkalommal tett feljelentést a rendőrségen a BKV Zrt. Az első botrányos ügy idén júliusban pattant ki: a cég humánpolitikai igazgatója, Szalainé Szilágyi Eleonóra százmillió forintos végkielégítését saját magának utalta ki, majd utána tovább dolgozott a főváros tulajdonában lévő közlekedési vállalatnál. Az eset végül a rendőrségen kötött ki. A BRFK ekkor már nyomozott a cég által megkötött tanácsadói szerződésekkel szemben felmerült hűtlen kezelés gyanúja miatt. A hatósági eljárás azonban nagyon lassan haladt, mert a közlekedési vállalat 61 kontraktus helyett sokáig csak egyetlen egynek a dokumentációját juttatta el a rendőrségnek.

A következő körben további négy olyan szerződés miatt tett feljelentést szeptember közepén a BKV Zrt., amely a cég illetékesei szerint felveti a nagy kárt okozó bűncselekmény gyanúját. Az egyik, az Optimismo Kft-hez kötődik. A cég feladata a BKV fénymásoló-állományának a felmérése volt, amiért húsz millió forintot számlázhatott ki 2007-ben. Emellett a cég vezetői – utólag – itattatták a Soda Reklám Kft-vel kötött szerződés szükségességét is. A cégnek ugyanis két tanulmány elkészítéséért fizettek ki 18 millió forintot. Megkérdőjelezték a GPS Capitalnak lobbizásra és a Cornus Kft-nek válságkommunikációs tanácsadásra szóló szerződéseit is, és feljelentést tettek miatta.

A rendőrségi ügyek sorozata azonban ezzel nem zárult le, október végén újabb kontraktusok kerültek górcső alá. Így a BKV vezérigazgatója, Kocsis István szerint a Gardien 2003 Bt-vel és a Citynet Kft-nek kifizetett pénzek a bűncselekmények gyanúját vetik fel, már csak azért is, mert a két cégnek szerződés nélkül fizettek. Ezt követően az újabb feljelentés a Fővinform kapcsán keletkezett. A közlekedési vállalat szerint ugyanis feltételezhetően jogosulatlanul használták a BKV adatbázisát, és az abból szerzett információkat értékesíthették. Az ügyben ismeretlen tettes ellen szólt a cég feljelentése. December 7-én pedig 13 olyan cég szerződése miatt fordult a rendőrséghez a BKV, amelyek a belső vizsgálat alapján bűncselekmény gyanúját vetették fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!