szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az 1848-as forradalom 162. évfordulóját a pártok külön ünnepelték. A Kossuth téri állami zászlófelvonást tüntetők próbálták megzavarni, Demszky Gábor beszéde előtt több százan gyűltek össze a Petőfi-szobornál. A Fidesz gyűlésére sokan mentek ki, Orbán Viktor nem engedett a 48-ból.

Most érkezett

Fidesz-gyűlés: Dembinszky volt 48-ban, nem Demszky

Schmitt Pál és Nemeskürty István beszédeivel már megkezdődött a Fidesz nagygyűlése - jelentette a hvg.hu tudósítója. Jelentős tömeg várja a hamarosan felszólaló Orbán Viktor beszédét, sokan családjukkal együtt jöttek ki az eseményre. Nem láthatók narancsos szimbólumok a gyűlésen, ahol Kósa Lajos debreceni polgármester beszélt a versmondó fiú nevét elhibázó Schmitt után. Kósa megjegyezte: 1848-ban Dembinszky volt, nem Demszky, amit a tömeg nevetéssel fogadott. Kósa történelmi párhuzamok kapcsán utalt arra, hogy senki nem menekülhet el a törvény elől egy szabad, törvényes országban. 

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szólalt fel ezután. "Többen vagyunk, mint ahogy a szocialisták szeretnék" - kezdte beszédét, és szerinte ennél is többen lesznek április 11-én (a választásokon). "Akár magyar, akár cigány, együvé tartozunk, közös a hazánk" - zárta beszédét a politikus. Varga Miklós következett ezután, de a "technika ördöge közbeszólt" - jegyezte meg az énekes, így kísérőzene nélkül énekelte el a Talpra magyart.

Orbán Viktor lépett a pódiumra délután háromnegyed négykor. Beszédét azzal kezdte, hogy nem engedünk a 48-ból, majd üzent a "helytartótanácsnak": még 27 nap van hátra, ideje csomagolni. A jelenlegi kormányzópártról - a BKV-botrányban geggé vált interjúra célozva - azt mondta, legszívesebben az egész országot beleraknák egy Nokia-dobozba, s elhelyeznék "offshore-bankjuk széfjébe".

Magyarország számára csak egyetlen politikai erő jelenthet reményt - csak a Fidesz - mondta Orbán. Április 11-én egy szavazaton is múlhat az átütő siker - figyelmeztetett ezután a pártelnök. Ne hagyjuk, hogy akár egyetlen ember szavazata is hiányozzon, mert akkor elveszhet a csata. Elveszhet, amiért évek óta dolgoztunk - tette hozzá. "Itt az idő Magyarország, itt az idő magyarok!" - zárta beszédét Orbán Viktor.

A gyűlés végén Schmitt Pál idézett Széchenyitől: "minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel". Az idézet azonban téves, nem Széchenyi mondta, bár a jobboldali sajtóban sokszor feltűnt ez a mondat a legnagyobb magyarnak tulajdonítva. Az Urban Legends azonban kinyomozta már régebben, hogy egy francia gondolkodó, Joseph de Maistre írta ezt valójában.

Március 15-én adta át a köztársasági elnök, Sólyom László a Kossuth- és a Széchenyi-díjakat. Külön-külön nagygyűlést tartott az MSZP, a Jobbik és a Fidesz, megemlékezett az évfordulóról az MDF és az LMP is. A Fővárosi Önkormányzat rendezvényén Demszky Gábor főpolgármester mondott beszédet, amelyet kifütyültek a kordonon kívülre szorított tüntetők.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Néhány embert elvezettek az MSZP rendezvényéről

A Hír Tv értesülései szerint az MSZP március 15-ei rendezvényeiről néhány embert elvezetett a rendőrség.

Bízik az MDF a kopogtatócédulákban

Március 15-én a terézvárosi Jókai-szobornál tartotta ünnepi megemlékezését a Magyar Demokrata Fórum. A rendezvény egyetlen szónoka Bokros Lajos miniszterelnök-jelölt volt. A hvg.hu a pártucat fős tömegben elvegyülve érdeklődött, milyenek a párt kilátásai a kopogtatócédulák gyűjtésekor. A válaszolók egyértelműen bizakodóak voltak.

Basescu köszöntötte a romániai magyarokat

A romániai magyaroknak magyarságukra és román állampolgárságukra egyformán büszkének kell lenniük - ez az egyik fő gondolata annak a román elnöki hivatal által hétfőn közzé tett ünnepi nyilatkozatnak, amelyben Traian Basescu román államfő március tizenötödike alkalmából köszöntötte a romániai magyarokat. "Megértem és tisztelem azt a büszkeséget, ami a magyarokat eltölti ezen a rendkívüli napon, ebben osztozom Önökkel" - olvasható a köszöntőben.

Sólyom a nemzeti egységről beszélt a Kossuth-díjak átadásán

A magyar nemzet egységét mint kulturális nemzet egységét kell fenntartanunk és ápolnunk, ez 1848/49 olyan történelmi öröksége, amit akkor nem sikerült megvalósítani - mondta a köztársasági elnök hétfőn a Parlamentben. Akkor marad fenn a magyar nemzet, ha közös akarat, sőt vágy van arra, hogy kölcsönösen elismerjük azt a gazdag örökséget, amelyet együtt hoztunk létre a velünk együtt élő nemzetiségekkel és nemzetekkel. Ebben a tudomány és a művészet képviselőinek óriási szerepük van - hangsúlyozta Sólyom László a Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend kitüntetéseinek átadásán. A nemzeti ünnep alkalmából odaítélt elismeréseket az államfő Bajnai Gordon miniszterelnök és Katona Béla, az Országgyűlés elnöke társaságában nyújtotta át.

Mesterházy: Orbán egypártrendszert akar

Mesterházy Orbán egyik korábbi beszédére utalva, amelyben a Fidesz elnök a baloldalt azzal vádolta, hogy az időnként rátör saját nemzetére, hétfői beszédében azt mondta: még mindig várja Orbán bocsánatkérését. A miniszterelnök-jelölt szerint csak a szocialista párt tudja képviselni a baloldali, a liberális és a demokratikus értékeket. Mint fogalmazott, egyedül a szocialisták tudnak gátat szabni "a jobboldali nyomulásnak" és tudják ébren tartani a modern és európai Magyarország vízióját. A miniszterelnök-jelölt szerint Orbán Viktor demokratikus keretek között egypártrendszert akar és "a Fidesszel együttműködő Jobbik" nyíltan tagadja a rendszerváltás értékeit.

Mesterházy Attila úgy fogalmazott: a szocialisták sem hibátlanok, az egyik legnagyobb hibájuk az volt, hogy későn néztek szembe a korrupcióval. A korrupciós ügyekre utalva azt mondta, legyengült az immunrendszerük, így nem jelezte, amikor olyanok is soraik közé kerültek, akiket a zsákmányszerzés motivál. Az MSZP kormányfő-jelöltje hangsúlyozta, hogy nincsenek korrupt közösségek, csak korrupt emberek. Azt is hozzátette, ha Orbán fel akarja számolni a korrupciót, saját pártján belül kell kezdenie. Beszéde végén a szocialista politikus az Éljen Magyarország, hajrá demokraták! fordulattal köszönt el.

"Demszky, takarodj!" - kiabálják a Petőfi-szobornál, a Himnuszra csönd lett

A kordonon belül 50-60 ember álldogálhat - jelentette a helyszínről a hvg.hu tudósítója. A kétszáz méterre lévő kordonon kívül jobbikos, árpádsávos és nemzeti színű zászlóval megjelent több száz ember fütyül, kiabál. Rákezdtek a rigmusra: "Demszky takarodj!" - közvetlenül délután egy óra körül. Az ünnepség közben megkezdődött, de ezt iszonyatos fütyülés zavarja meg. Az Erzsébet híd alatt nagyszámú rohamrendőr várakozik. A kordon mögé csak meghívóval lehet bejutni. Egy francia turistával sikerült beszélnie a hvg.hu tudósítójának, a francia férfi azért panaszkodott, mert nem engedték még turistaként sem a kordonon belülre. (Elképzelhető, hogy a férfi tudott magyarul is, de franciául próbálkozott, ezt a nyelvet azonban nem értették az őrök.) Tudósítónk éppen alig látja a táncműsort, amelyet a színpadon adnak elő, a kordont ugyanis olyan messzire állították fel, hogy szinte "láthatatlan" az ünnepség. Találkozott a hvg.hu tudósítója egy fekete alapon DNJ-feliratú zászlót lobogtató trióval is. Ők a "Jobbik barátai" - mondták -, Spanyolországból érkeztek egy ottani nacionalista pártot képviselve. 

Időközben megszólalt a Himnusz, mire a tömeg azonnal elcsendesedett. Ezután Demszky Gábor arról kezdett beszélni, hogy veszélyben a demokrácia. A tömeg erre újra zúgolódni kezdett, felhangzott például a "Börtönbe!, Börtönbe!" kiáltás is. Demszky beszédét alig lehetett hallani a kereplőktől, doboktól, fütyüléstől. A beszéd elhangzása után a tömeg oszlani kezdett, komolyabb atrocitás, incidens nem történt.

Az MTI szerint Demszky Gábor a Fővárosi Önkormányzat megemlékezésén azt hangoztatta: azt a nyugati típusú többpárti demokráciát, amiért húsz éve sokan küzdöttek, legyen bármennyi hibája is, nem leváltani kell, hanem megóvni mindenáron, azoktól, akik a Magyarországot a Nyugathoz, Európába visszavezető jogállam helyett "keleti orientációt" és "faji elvű nemzeti-bolsevik diktatúrát" akarnak. Közölte, úgy látja, a Jobbik nemcsak szavakban, nemcsak gárdákkal és nemcsak a bírói ítéletek nyílt semmibevételével uszít a parlamentáris jogállam, a társadalmi nyugalom, a romák, zsidók és itt élő külföldiek, a másként gondolkodók, az Európai Unió, a nyugati értékek ellen.

A Múzeumkertben főleg a családosok ünnepeltek

Megtöltötte a Múzeumkertet és a környező utcákat a hétfőn 11 órakor kezdődő ünnepi műsor közönsége, akiknek sorai között az MTI tudósítója szép számmal látott kisgyermekes családokat is. A Közös tavaszunk című műsort megtekintő látogatókat a hideg és az erős szél sem zavarta abban, hogy végignézzék a Dobó Kata, Fullajtár Andrea, Nyári Oszkár, Simon Kornél, Egyházi Géza fellépésével, valamint kétszáz táncos és a hagyományőrző huszárok részvételével zajló műsort. A Múzeum körút két végét - a Kálvin tér és az Astoria felől - idén nem fémkordonokkal, hanem szalagkordonnal zárták le, és azokon átvizsgálás nélkül bárki szabadon átkelhetett.

Ünnepség a Nemzeti Múzeumnál

A Múzeumkertbe azonban csak azok léphettek be, akiknek előtte átvizsgálták a táskáját. Üveget vagy egy méternél hosszabb zászlórudat nem vihetett be senki, a beléptetést itt tűzszerész jelvényt viselő rendőrök biztosították. A környéken egyenruhás és civil ruhás rendőröket egyaránt látni lehetett, de lényegesen kisebb számban, mint a korábbi években. A tömegben csak elvétve lehetett nemzetiszínű zászlót látni, és árpádsávosból is csak kettő tűnt fel.

Szállingózott a hó pár percig Budán

Pesten is gyengén esett a hó, Budán (a II. és a III. kerület határán) gyorsan abbamaradt a hószállingózás.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!