szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az éjszakai viharos idő okozta károk miatt vasárnap hajnali 5 óráig országszerte csaknem 350-szer kellett kivonulniuk a tűzoltóknak és a polgári védelmi szervezeteknek - közölte Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője vasárnap.

A tűzoltóságok a viharkárokkal kapcsolatban összesen 337 esetben avatkoztak be. A legtöbb vonulás Budapesten (73), Somogy megyében (54), Veszprém megyében (51) és Komárom-Esztergom megyében (46) történt. A tűzoltóknak legtöbb esetben a csapadék okozta károk felszámolására kellett beavatkozniuk. A Baranya megyei Máza község alsó részét elöntötte a víz, s a terület tele van uszadékfával. Az esőzések következtében Miskolcon megáradt a Szinva-patak, s ezért homokzsákos védekezést kellett végezni.

Vasárnap reggel 6 órától a tűzoltóságok 24 órás váltási rendszert vezettek be, s két váltásban 80-80 fős létszámot árvízvédelmi munkálatokra biztosítottak. A Borsod-Abaúj-Zempléni Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság összesen 540 főt mozgósított a mentési munkákhoz. A viharos időjárás miatt a fővárosban elmarad a 17. K and H olimpiai maratonváltó - tájékoztatta a szervező sportiroda.

Szentes György közleménye szerint Fonyód és Siófok közötti nemzetközi vasútvonalra szombat este fa dőlt, leszakítva a villamos felsővezetéket; a helyreállítás ideje alatt - több mint három óráig - a vasúti forgalom állt az érintett szakaszon. Budapesten, a Stadion Hotel mélyebben fekvő pincéibe betört a víz. A fővárosi tűzoltók a vizet kiszivattyúzták, illetve az érintett rész védelmére homokzsákokat helyeztek el.

Miskolcon a Szinva-patak áradása ellen homokzsákokkal védekeznek. A Fejér megyei Gyúró településen ugyancsak a medréből kilépett patak okozott gondokat, két lakóházat veszélyeztetett, de a lakók kitelepítésére nem volt szükség. A vértesacsai Patóhegy utcában három lakóházat öntött el a víz. Az érintett házakból egy négytagú családot kellett kitelepíteni, elhelyezésüket a polgármester megoldotta.

Szintén gondot okozott a Heves megyei Gyöngyösön a kiöntött Gyöngyös-patak, Parádon a Tarna-patak vízszintjének megemelkedése. Pest megyében Pilisszentkereszt, Csobánka, Pomáz településeknél a Dera-patak áradása veszélyeztetett házakat. A nógrádi Bátonyterenyén a Kecskés- és Medve-patakok vízszintje emelkedett meg jelentősen;  Sámsonházán a Szálaskai-patak kilépett medréből. Veszprém megyében, Bakonybélen a Gerence-patak öntött ki.

A Komárom-Esztergom megyei Pilicscséven egy vályogházat mosott alá a víz, ezért négy főt kellett kitelepíteni. Az érintettek ideiglenes elhelyezésről a polgármester gondoskodott. Tardoson egy családi házba betört a víz, a négyfős családot ki kellett telepíteni, ideiglenes elhelyezésükről ugyancsak a polgármester gondoskodott.

A Pest megyei Kemencén az úttörőtábor területéről az ott táborozó 34 gyereket, illetve öt felnőttet a helyi panzióban helyezték el. Szentendrén négy ház közelében mintegy 1500 köbméter föld csúszott meg, a polgármester, illetve rendőrség a házakat életveszélyesnek nyilvánította, a négy családot rokonoknál helyezték el.

Nógrád megyében az Ipoly kiöntésére számítanak a szakemberek, ezért Hugyag település két alacsonyabban fekvő lakóépületét homokzsákokkal kerítették körbe. Szirákon a vízgyűjtő területről lezúduló víz nyolc lakóingatlant veszélyeztetett, egy vályog építésű ház megrepedt, ezért két embert ki kellett telepíteni, átmeneti elhelyezésükről a polgármester gondoskodott.

Somogyszentpálon a polgármester hat felnőtt és négy gyermek ideiglenesen elhelyezéséről gondoskodott, mert a házukra fa dőlt, az épület megrongálódott. Szentes György közölte azt is, az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap hajnalban fél ötkor adott ki piros riasztást a nyugati országrész egyes területeiről, erről a jelzőrendszer meghibásodása miatt a katasztrófavédelem telefonon, illetve emailben értesült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tegnap óta több mint ötven viharkár Zalában

Szombaton 18 órától vasárnap reggelig több mint 50 alkalommal vonultak ki viharkárokhoz Zala megyében a tűzoltók, a legtöbb segélykérés Balatongyörök, Gyenesdiás és Keszthely térségéből érkezett - tájékoztatott a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyelete.