szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétfőn kezdődik az őszi parlamaneti ülésszak. Mivel kezdenek a kisebb pártok, és milyen stratégia mentén haladnak?

LMP

Az LMP képviselőcsoportjának munkájában a fő cél, hogy a költségvetési vitára a frakció megszilárdítsa saját kabinetstruktúráját, és ezáltal "üzemszerűbbé" tudja tenni a  működését - ismertette a parlamenti szezonkezdettel összefüggő feladataikat Schiffer András. A frakcióvezető közlése szerint, ebben eddig az is hátráltatta őket, hogy maga a parlament sem működött üzemszerűen. Amikor a kormánypártok "reggel beterjesztettek egy javaslatot, amelyről este már vitatkozni kell", akkor azokról nemcsak, hogy szakértőikkel vagy civil szervezetekkel nem tudtak egyeztetni, de gyakran frakción belül sem - említett példát.

A képviselőcsoporton belül kialakított kabinetstruktúra viszont úgy működik, hogy képviselőik és szakértőik öt nagy témakörre bontva véleményezik az indítványokat, illetve összevetik azokat saját elképzeléseikkel - magyarázta Schiffer András. Meglátása szerint az őszi parlamenti ülésszakot két nagy téma, az alkotmányozási folyamat és a költségvetés határozza majd meg. Egyúttal viszont felhívta a figyelmet arra, hogy az LMP-nek a választói felé is vannak vállalásai. Ezeket sorolva elmondta: még a ciklus elején be kell terjeszteniük az antikorrupciós 12 pontjukból, illetve a demokrácia megújítására tett ígéreteikből készített törvényjavaslataikat. Emlékeztetett arra, hogy ezt a munkát már nyáron megkezdték, és a továbbiakban is folytatni akarják.

Mint mondta, legutóbb Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettessel és Jávor Benedekkel nyújtottak be javaslatot annak a lehetőségnek a kizárására, hogy az önkormányzatok zárt ülésen dönthessenek a közvagyonról. Javaslatuk emellett megkönnyítené a helyi népszavazási kezdeményezéseket is. Schiffer András elmondta azt is, arra is készülnek, hogy a költségvetési vitában felmutassák: a kormánypártok "brutális megszorításokra készülő, esélymegvonó társadalompolitikájával szemben" egy ökopolitikai párt milyen esélyteremtő politikát kínál az ország számára.

Elképzeléseiket ismertetve szólt arról, hogy alapvetően nem adócsökkentésben, hanem adóátrendezésben gondolkodnak. Hozzátette, hogy ha csökkentenének, az inkább a járulékterhekre vonatkozna. Emellett önkormányzati programjuk része a szociális bérlakásépítési program. A frakcióvezető kijelentette, hogy zöld munkahelyeket szeretnének, és azt várják, hogy a kormány vegye komolyan zöld közbeszerzési ígéreteit is.

Jobbik

A Jobbik elsősorban a nyáron benyújtott - gazdasági, szimbolikus és a képviselői munkavégzés szabályait szigorító - javaslatainak elfogadását várja az Országgyűlés hétfőn kezdődő őszi ülésszakától. A párt a parlament tekintélyének helyreállítása érdekében büntetné az ülésektől távol maradó képviselőket, megtiltaná a bizottsági helyettesítéseket és a politikusok álláshalmozását.

Dúró Dóra szóvivő szerint a kormánypártok május óta egyetlen ellenzéki javaslatot sem vettek napirendre, a Jobbik indítványainak némelyikét azonban szinte változtatás nélkül benyújtották. Ezért - folytatta - akkor is bíznak elképzeléseik sikerében, ha a Fidesz-KDNP presztízsokokból továbbra sem támogatja az ellenzék által beterjesztett indítványok megtárgyalását. Kiemelte, hogy javaslataikat "útmutatásul" szánják a kormánynak, illetve fontosnak tartják, hogy a választási programjukban megfogalmazott vállalásaikat - annak ellenére, hogy ellenzékben vannak - az Országgyűlés elé vigyék.

Dúró Dóra ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a Jobbik-frakció tagjai az elmúlt hetekben is számos javaslatot nyújtottak be. Az előterjesztéseket ismertetve elmondta: a parlament tekintélyének visszaszerzése érdekében módosítanák a házszabályt, megtiltva hogy a képviselőket frakciótársaik helyettesítsék a bizottsági üléseken. A politikai álláshalmozás tilalmának - a Jobbikban már létező - szabályát kiterjesztenék minden országgyűlési képviselőre, akik így a jövőben nem lehetnének polgármesterek, alpolgármesterek, megyei, fővárosi és helyi önkormányzati képviselők, valamint önkormányzati bizottság tagjai.

Terveik között említette azt is, hogy a képviselők legalább egyharmadának jelenlétéhez kötnék a parlament ülésezését, és akár fizetéscsökkentéssel is sújtanák a plenáris ülésektől távol maradó honatyákat. Dúró Dóra elmondta: pártja az alkotmány módosítását javasolja azért, hogy az 1990 májusát megelőzően állami vezetőként, az állampárt magas rangú tisztségviselőjeként vagy bármely erőszakszervezet vezető beosztású tisztjeként dolgozók a továbbiakban ne folytathassanak politikai tevékenységet, ne lehessenek vezető beosztású kormánytisztviselők, köztisztviselők és közalkalmazottak, bírósági és ügyészségi elöljárók.

Szimbolikusnak nevezte a volt állampárti vezetők nyugdíjának csökkentését, illetve az egyes közterületek átnevezését kezdeményező javaslatukat is. Az utóbbi alapján a Moszkva teret újból Széll Kálmán térnek, a Roosevelt teret pedig Széchenyi István térnek hívnák. A Jobbik kötelezővé tenné a hittan és erkölcstan oktatását, határozati javaslatot fogadtatna el az Országgyűléssel a városligeti Regnum Marianum templom újraépítéséről, és ugyancsak határozati javaslatot sürget a magyar katonák Afganisztánból történő hazahívásáról.

A párt gazdasági tárgyú javaslatai között szerepel a regisztrációs adó eltörlése és az ingatlanbérbeadás terheinek csökkentése. Dúró Dóra arra is kitért, hogy az új Országgyűlés megalakulását követő rohamtempójú törvényhozás méltatlan helyzetbe hozta a képviselőket, alig maradt idejük az indítványok és a módosító javaslatok megismerésére. Remélik, ebben ősszel változás következik be. Abban is bíznak, hogy a kormánypárti politikusok az eddig megszokottnál nagyobb létszámban vesznek részt a parlamenti üléseken, hiszen tavasszal többször előfordult, hogy a Jobbik-frakció tagjai kétharmados többségben voltak az éjszakába nyúló plenáris üléseken - jegyezte meg a szóvivő.

KDNP

További nemzetpolitikai kérdésekben, így például a határon túli magyarság támogatásának egységesítésében, a gyes és a gyed újraszabályozásában, illetve a családi adózás bevezetésében várhatók többek között kereszténydemokrata javaslatok a parlament hétfőn kezdődő őszi ülésszakán - mondta el a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője egy interjúban. Harrach Péter megerősítette, hogy az egyházi iskolák még idén egymilliárdos kárpótlásra számíthatnak, s szeretnék, ha a jövő évi költségvetés egyik kiemelt területe a családtámogatás lenne.

Harrach Péter azt mondta, a tavaszi ülésszakhoz képest a mostaniban a kormányzati és az egyéni képviselői indítványok aránya várhatóan megfordul az előbbiek javára. A parlament őszi ülésszakán elsősorban azokon a területeken várhatóak önálló KDNP-s kezdeményezések, ahol kormányzati szerepet is vállaltak a kereszténydemokraták - mutatott rá. A várható KDNP-s kezdeményezésekre példaként említve a nemzetpolitikai területet, kifejtette: a határon túli magyarok támogatásának egységesítését és újraszabályozását tervezik, szeretnék felszámolni a jelenlegi átláthatatlan, szétaprózott rendszert.

Megszólalnak és várhatóan javaslattal élnek majd a kereszténydemokrata politikusok pénzügyi és gazdasági kérdésekben is. Harrach Péter fontos lépésnek nevezte az egykulcsos adó és ezzel párhuzamosan a családi adózás bevezetését, illetve - a kilakoltatások megelőzésére - a Nemzeti Eszközkezelő Társaság tervezett létrehozását. Jelentős változások várhatók az oktatásügyben is, a nevelés szempontjának megerősítése lesz a következő időszak feladata. Az egyházi iskolák a zárszámadási törvény elfogadásával pedig még idén egymilliárdos kárpótlásra számíthatnak - erősítette meg a frakcióvezető.

Szociális területen a gyes és a gyed újraszabályozását és az intézmények problémáinak rendezését említette kiemelt kérdésként a családpolitika egészének újraformálása mellett. A KDNP-frakció vezetője arra számít, hogy a szabad vasárnapról szóló kereszténydemokrata javaslatot az őszi ülésszakon még nem tárgyalják, de - mint mondta -, erről a kezdeményezésükről nem mondtak le, azt magukénak tekintik. Arról, hogy multinacionális cégek ellenkampányt indítottak, azt mondta, nagy pénzek állnak a kampány mögött, azon dolgoznak, hogy feledtessék, egyetlen céljuk a profitmaximalizálás. "Töretlen határozottsággal folytatjuk a harcot, hiszen a munkavállalók védelme a legfontosabb" - fogalmazott Harrach Péter.

Arról, hogy a jövő évi költségvetés mozgástere milyen lesz, úgy vélekedett, hogy egy büdzsében mindig arra van forrás, amit fontosnak tartanak. Az az értékrend, amit a kormány képvisel, egybevág a KDNP által képviseltekkel - mutatott rá, és kiemelten kezelendő területnek nevezte a büdzsében a családtámogatást és az oktatásügyet. Előbb vagy utóbb el kell jutni ahhoz, talán éppen a családi adózáson keresztül, hogy az 1998-2002 közötti időszakhoz hasonlóan a családok támogatása, a gyermek nevelésének biztosítása jelentős hangsúlyt kapjon - fogalmazott Harrach Péter.

Arra a szocialista felvetésre, hogy a költségvetés benyújtásakor jön el az igazság pillanata, úgy válaszolt: igen, reméli akkor jön el. Az igazság pillanata pedig az lesz, hogy bebizonyítják, ebben az elrontott gazdasági helyzetben is lehet jelentős lépéseket tenni - mondta. A jelenleg is zajló alkotmányozásról azt mondta: legfontosabb eleme az új alkotmánynak a preambulum, s ebben mindenképpen szerepelniük kell az európai hagyományokhoz híven a keresztény értékeknek, a társadalom által elfogadható megfogalmazásban. A kereszténydemokraták a házasság és család védelmét szeretnének megerősíteni és hangsúlyosan szerepeltetni. Harrach Péternek szerint tavaszra megszülethet az új alkotmány.

A KDNP frakcióvezetője azt mondta, a tavaszi ülésszakra az volt a jellemző, hogy gyors ütemben helyre kellett hozni az előző nyolc év kártételeit, és a főbb lépéseket meg kellett tenni nemzetpolitikában, az oktatásügyben és szociális területen. Rendezett világot kellett teremteni, az elmúlt nyolc év rendezetlenségét meg kellett szüntetni, és új szemléletet kellett megvalósítani. Ezáltal nyílt lehetőség arra, hogy jelentősebb pénzügyi források nélkül is lényeges változtatásokat meg lehessen lépni - fűzte hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!