szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz meggyőző győzelmet aratott a vasárnapi önkormányzati választáson, és ezzel csaknem teljes a "Fidesz-uralom" az országban. A korábbi kormányfő az MTI-nek hétfőn úgy fogalmazott: nem ízlése szerint való, amit a Fidesz az elmúlt hónapokban tett, véleménye szerint azonban meg kell nézni, hogyan él a kormánypárt a felelősségével és a kötelezettségével a jövőben.

Hangsúlyozta, ha az az irány marad, amit eddig is tapasztaltak, akkor az MSZP-nek határozott, kemény, elvi ellenzéknek kell lennie a Fidesszel szemben. A volt szocialista pártelnök úgy látja, a következő hónapokban az a dolguk, hogy széles, balközép centrumpárttá alakítsák át az MSZP-t annak érdekében, hogy kormányzóképes alternatívája legyen a most kormányzó erőknek.

Gyurcsány Ferenc a választási eredménnyel kapcsolatban kitért arra, egyértelművé vált, hogy az MSZP a legerősebb ellenzéki párt, a megyei listákra leadott szavazatok alapján átlagosan minden negyedik választó támogatta őket. Ez jobb eredmény, mint tavasszal, de ahhoz még nem elég, hogy látható időn belül ebből kormányzati felhatalmazás lehetne - vélekedett, és ismét rendszerváltozást szorgalmazott az MSZP-ben. Hozzátette: erre lesz javaslata az elnökségnek is, és ebben a folyamatban kell megtalálnia a helyüket mindazoknak, akik nem a szocialista párton kívül keresik az alternatívákat. „Én ez utóbbi csoportba tartozom” - jelentette ki.

Szili Katalin MSZP-frakcióból történt kilépéséről azt mondta: a volt házelnök az elmúlt évek alatt taposott egy önálló ösvényt magának, amely egyre jobban eltért az MSZP fő irányvonalától. Az a dolgunk, hogy sok sikert kívánjunk neki - közölte a szocialista politikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Az MSZP összeomlása egyelőre elhalasztva

Olyan csekély elvárást fogalmaztak meg önmagukkal szemben a szocialisták, hogy vasárnapi – amúgy katasztrofális – vereségük tisztes helytállásnak tűnik. Az LMP nem került döntési pozícióba Budapesten, a Jobbik fővárosi pártvezetésével szemben a vidéki szervezetek pozíciója erősödött. A Fidesz számára pedig minden adott az érdeksérelmekkel is járó döntések meghozatalához. A Political Capital választási szakértője az önkormányzati választásokról.