szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) vizsgálati eredményei szerint az ivóvíz minősége megfelelő, az ivóvízellátás biztonságos a vörösiszappal elöntött ajkai térségben - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).

Az OKF tájékoztatása szerint az ÁNTSZ a múlt héten összesen 68, az érintett terület nyolc településéről vett ivóvízminta részletes vizsgálatát végezte el. A minták között hét olyan is volt, melyet fúrt kútból vettek. Mint írták, az értékek nem tértek el a szokásos vízminőség mutatóitól, megfelelő vízminőségre utaltak. Az OKF az eredmények alapján hozzátette: az ivóvízbázisokat semmilyen irányból nem károsította akut módon a katasztrófa. Kitért arra, hogy az ÁNTSZ a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséggel közösen múlt csütörtök és vasárnap között Kolontáron és Devecserben levegőminőségi vizsgálatokat is végzett.

"Az egyeztetett közös, szabványos mérési metodikák adatai alapján október 7-10. között - mióta a szállópor a száradással arányosan fokozódó terhelést jelent - a mérések tanúsága szerint a szállópor koncentrációja nem haladja meg az egészségügyi határértéket" - áll a közleményben. Megjegyezték ugyanakkor azt is: a vizsgálati eredmények megerősítik, hogy "az FFP2D porálarc az általánosan javasolt és biztonságos porvédő".

Az OKF közleményében azt is kiemelte: "az ÁNTSZ és a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség által végzett mérési eredményekkel szemben volt néhány, különböző civil szervezetek által, autodidakta módon végzett mérés, melyeket nem tekintünk valós vizsgálati eredményeknek".

Dobson Tibor kármentesítési szóvivő kedd reggel azt mondta: a légszennyezettség vizsgálatára nyolc mérőpontot létesítettek a szakemberek, egyebek mellett Ajka, Devecser, Kolontár, Tüskevár és Somlóvásárhely területén. Az ÁNTSZ mérései szerint a levegő portelítettsége csak a katasztrófával érintett helyen haladja meg az egészségügyi határértéket. Ezen a területen a mentésben részt vevők számára kötelező a porálarc viselése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Iszapömlés: hatályba lépett a "lex Mal"

Hatályba lépett a "lex Mal", miután a hétfő esti parlamenti elfogadása után Schmitt Pál államfő aláírta a jogszabályt, és a keddi napon ki is hirdették. A kormány elrendelte a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. állami felügyelet alá vonását; a céget kormánybiztosként Bankondi György irányítja.

Itthon

Iszapkatasztrófa: hogyan lehet enyhíteni a lelki traumát?

Világos, a közvetlen lépéseket kell felvázolni az iszapkatasztrófa áldozatainak helyzetük javítására, csak így lehet oldani a hatalmas lelki traumát - mondta a Hírszerzőnek Síklaki István szociálpszichológus. A szakember szerint nem lenne jó, ha egy lakóparkba költöztetnék a kolontáriakat.

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: nem lehetett volna hetekkel ezelőtt előre jelezni

A tározó rossz elhelyezése önmagában nem feltétlenül vezethetett gátszakadáshoz, ebben közrejátszhatott ismeretlen eredetű váratlan erőhatás is. Ezért nem lehetett előre megjósolni az ajkai timföldgyár területén bekövetkezett katasztrófát - mondta az InfoRádiónak Winkler Gusztáv, a Budapesti Műszaki Egyetem adjunktusa.

hvg.hu Itthon

Nyáron megemeltették a tározó falát, hogy több iszap férjen bele?

Egy méterrel megemeltette a tragédiát okozó zagytározó északi falát nyáron a MAL Zrt. - ezt állítja az m1 Híradójának név nélkül nyilatkozó férfi, aki csőszerelőként dolgozott a zagytározónál. Az emelésre szerinte azért volt szükség, mert a tározóba nem tudtak elég mennyiségű iszapot beleengedni.