szerző:
Kovács Andrea
Tetszett a cikk?

Nagyon hálásak az adományokért, ruhából, úgy tűnik, van elég, de segítségre és támogatásra még jó ideig szükségük lesz a vörösiszap-katasztrófa áldozatainak, károsultjainak, akiknek - mint cikkünkből kiderül - egyszerre kirántották a lábuk alól a talajt. Megosztották velünk, mit éreznek, mire van szükségük és mivel segíthetünk.

Nagyon sok segítséget kapunk, élelmiszert, ruhát, emberséget - mondta lapunknak a kolontári Zsidó Mária, akinek a háza sok más szomszédjához hasonlóan a vörösiszap útjában volt. Családjával egy kolléganője devecseri lakásába költöznek, és várják, hogyan tovább. Azt mondja, szeretnének visszaköltözni a településre, szomszédaikkal nagyon jó viszonyt ápoltak, nem akarnak elmenni, abban bíznak, hogy kapnak egy építési telket, házat Kolontáron.

„A lakásunkban öt centiméter magasan áll az iszap, a bútorok mind tönkrementek” - meséli. Amikor a gátszakadás történt, ő dolgozott, de a kisebbik fia otthon volt. Egy ideig telefonon tudták tartani a kapcsolatot, felküldte a gyermekét a padlásra, akihez végül idősebb testvére riasztotta a tűzoltókat. „Borzalmas volt az az időszak, amíg nem tudtam, mi van vele” - mondja az asszony, aki beszélgetésünk előtt az ajkai sportcsarnoknál járt. Azt meséli: „az emberek most már higgadtak, vagy talán inkább nagyon fáradtak”.

Mária, akitől azt tudakoljuk, nem félne-e a szálló por miatt visszaköltözni a településre, azt feleli: abban bízik, hogy talán élhető hellyé válhat az egykor szép falu. Ehhez azonban hozzáteszi, Ajkán is lehet érezni, hogy a kiszáradt iszap porától nehéz a levegő. Azt mondja, most már leginkább pénzbeli, anyagi segítségre lehet szükségük az embereknek.

Stiller Ákos

Hozzá hasonlóan egy kétgyermekes anyuka is azt mondja lapunknak, hogy szeretnének visszaköltözni. „Itt nőttem fel, itt a házunk, a gazdaságunk, szeretnénk visszamenni” - mondja, de hozzáteszi azt is, a gyerekek szempontját figyelve mégis bizonytalan, mi lenne a legjobb. Az ő házukat nem mosta el az iszap, de az evakuálás miatt ők is hontalanok lettek - egyelőre nem tudják, mennyi időre. A gyerekek még nagyon kicsik, nem szerettek volna az ajkai sportcsarnokba menni, így inkább egy panzióban vettek ki szobát. A cechet saját zsebből állják, mivel - lévén, hogy a házukat nem érte el az iszapár - gyorssegélyt nem kaptak. „Van egy kevés tartalékunk, de azt így hamar feléljük, s ha az állatokat és a takarmányt nem hozhatjuk ki a faluból, nem tudom, miből lesz pénzünk” - mondja aggódva, s hozzáteszi azt is, az otthonukon és az autójukon is hitel van, „a bankba is be kell menni a napokban”.

"Kolontár ma Csernobil szinonimája"

A családok, akikkel beszéltünk, azt mondták, sok ruhaadomány érkezett, és napi háromszor kapnak enni Ajkán a sportcsarnokban. Ugyanakkor a Baptista Szeretetszolgálat arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy bár használt ruhából sok érkezett, de fehérneműt - érthető okokból - kevesen küldtek, így arra továbbra is szükség van.

„Tartós élelmiszer és akár javításra szoruló elektronikus cikkek” - ezt már a kolontári Holczer Arnold sorolja a szükséges dolgok között. Azt meséli, az állatokat etetni bemehettek eddig is, most viszont már csak maszkban, védőszemüvegben mehetnek a faluba. Ő is azt mondja: nagyon sokan összefogtak, hogy segítsenek, rengeteg adományt kapnak, de egyelőre káoszt és kétségbeesést lát. Ő is visszamenne a faluba, de tudja, a levegő szennyezettsége miatt erre talán másfél hónap múlva kerülhet sor. Arnold egyébként úgy tapasztalta, a falu lakóinak többsége - vele ellentétben - el akar költözni a településről.

Stiller Ákos

Az újjáépítéskor lesz ismét szükségünk majd segítségre - mondja egy másik kolontári férfi, halkan hozzátéve: ha lesz egyáltalán. Ő - aki a kisgyermekes anyukához hasonlóan nem akar névvel szerepelni - azt mondja, a falubeliekkel esténként együtt vacsoráznak, minden nap van tájékoztatás Ajkán a sportcsarnokban, tehát megosztják egymással, ami tudnak. „Kolontár ma Csernobil szinonimája, a házak egyik része elpusztult, a másik része elértéktelenedett, most menthetetlennek tűnik a hely” - mondja. Néhány éve épült házat kell otthagynia, ha nem költözhetnek vissza, de két kisgyereke miatt egyelőre nem tudja, mi lehetne a jó döntés. Azt mondja, sok fiatal szakember élt a településen, kár lenne ezért a közösségért. A kérdésre, hisz-e abban, hogy fedél lesz a fejük felett néhány hónap múlva, azt mondja: fedél igen, de nem a sajátjuk. „Emberi sorsok mentek tönkre” - mondja a szavakat keresve. Azt szeretné, ha a településre irányuló figyelem nem lankadna, s ha akkor is segítséget, támogatást kapnának, amikor el kell kezdeniük újjáépíteni az életüket.

Így segíthet

1752 - Nemzeti Segélyvonal 250 Ft/hívás

1479 - Vöröskereszt 200 Ft/hívás
SMS-ben az "iszap" szót kell küldeni a megadott telefonszámra

 

Vöröskereszt bankszámlaszám: K&H Bank 10405004-00026547-00000000, közlemény rovatba  "ISZAP"

IBAN szám: HU37 1040 5004 0002 6547 0000 0000, SWIFT: OKHBHUHB


Magyar Ökumenikus Segélyszervezet bankszámlaszáma: 11705008-20464565, közlemény rovatba "Vörösiszap károsultjainak megsegítése". A szervezet honlapján is lehet adakozni, a 06-1-205-3955-as telefonszámon pedig csekket lehet igényleni.

 

Magyar Máltai Szeretetszolgálat: OTP Bank 11784009-20200673, a közleménybe: "iszapkárosultak"


Katolikus Karitász: Raiffeisen Bank: 12011148-00124534-00800007, a közleménybe: "Iszapár"


A devecseri s egyben kolontári plébános, Mód Miklós atya kérése: aki pénzzel tud segíteni, az a Római Katolikus Plébánia Devecser 12084003-00103523-00100003 számlaszámra küldje el "segély" megjegyzéssel.


Baptista Szeretetszolgálat számlaszáma: KDB Bank 13555555-55555555-55555555
Tárgyi és egyéb adományok felajánlási szándékát az iszap@baptistasegely.hu e-mail címen jelezheti, illetve a 06-1-466-5978 telefonszámon érdeklődhet.


Kolontár önkormányzata: 11748090-15427298-06540009
Devecser önkormányzata: OTP Bank 11748090-15427085-10070004
Somlóvásárhely önkormányzata: OTP Bank 11748038-15427009


A Noé Állatotthon számlájára utalhat támogatást "ISZAP" megjelöléssel, aki az állatok gondozásában szeretne segíteni, vagy ezen a linken megtalálhatja a szükséges eszközök listáját.

Számlaszám: 11710002-20083777

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.