szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Apostoli Királyság helyreállításának és a törvényes dinasztia jogaiba visszahelyezésének a lehetősége mellett más abszurd ötleteket is mérlegelni kell a most folyó alkotmányozás során – írja a friss HVG cikke.

Szűnjön meg az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT)! Állítsák vissza a felsőházat! Az államformáról szóló rendelkezést töröljék az alkotmányból! Munkaszüneti napként alkotmányos védelmet a vasárnapoknak! Szervezzék újjá a Közigazgatási Bíróságot!

Zavarba ejtő ötletparádé kezdődött az új alkotmány előkészítésével párhuzamosan. Ahhoz képest, hogy az új nemzeti charta kidolgozására még egy évet sem akar fordítani a miniszterelnök, az Országgyűlés alkotmányelőkészítő biztottságához számos súlyos kérdést felvető, s jó pár, a polgári demokráciákban avantgárdnak, sőt extrémnek minősíthető javaslat is befutott. Az ide sorolható indítványokat nem feltétlenül laikus nevek jegyzik. A parlamenti képviselők visszahívásának bevezetését például Torma András miskolci közigazgatási jogászprofesszor javasolja. Az államforma lebegtetésének – vagyis például a királyság visszaállításá-nak – ötlete pedig Varga Zs. András egyetemi docenstől, korábbi legfőbbügyész-helyettestől (2000–2005) származik.

A teljes cikk a HVG Társadalom rovatában olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Itthon

Mi szerepel majd az új alkotmányban?

A héten munkához látott parlamenti alkotmányozó atyák előtt Schmitt Pál államfő megjósolta, hogy ércnél maradandóbb alaptörvény készül a következő hónapokban. A HVG az alkotmányozási kilátásokról ír eheti számában.

hvg.hu Itthon

Eötvös Intézet: a kampányban nem beszéltek új alkotmányról

A kormánypárt a saját alkotmánytervezetét akarja rákényszeríteni mindenkire, az nem integrálhatja a politikai közösséget, ezért az ellenzéki pártoknak nem kellene részt venniük az előkészítésben - olvasható az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet nyílt levelében. Az intézet emélkeztet arra is, hogy a választási kampányban egy szó sem esett arról, hogy a kormány új alkotmányt írna.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: kellene-e népszavazást tartani az új alkotmányról?

Orbán Viktor pénteken két interjút is adott két televíziónak; az egyikben a műsorvezető megkérdezte a miniszterelnököt, hogy tart-e a Fidesz népszavazást az új alkotmányról. Orbán úgy gondolja, hogy nem kell. De miért olyan érdekes kérdés ez? – tette fel a kérdést Török Gábor politológus.

MTI Itthon

Új alkotmány: decemberben kész a koncepció

Az új alkotmány t előkészítő eseti bizottság december 10. és 15. között vitatja meg az alaptörvény koncepcióját, az arról szóló határozati javaslatot azt követően nyújtja be az Országgyűlésnek - erről döntött a bizottság a keddi ülésén. A döntést a kormánypártok támogatták, az ellenzék nem, mert szerintük három és fél hónap alatt nem lehet érdemi munkát végezni.

MTI Gazdaság

Az ÁSZ bejelentette igényét a Szent Koronára

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) javaslata szerint Magyarország új alkotmányában utalni szükséges a Szent Koronára, a kereszténység hatására a nemzet erkölcsi tartásának kialakulásában, valamint a szabadság, egyenlőség, testvériség eszméjére. Az ÁSZ elnöke és munkatársai az alkotmány-előkészítő eseti bizottsághoz juttatták el észrevételeiket, amelyek között szerepel az is: a hatályos alkotmányból hiányzik a közpénzügyek rendszerszerű szabályozása.

Vélemény

Csizmadia Ervin: Érvek egy új alkotmány mellett

Az idén 60 éves a sztálinista típusú 1949-es alkotmány, amely kimondta: minden hatalom a dolgozó népé (hála a nagy Szovjetunió fegyveres erejének). Erre épült az 1989-ben elfogadott demokratikus alkotmány is, amelyet ideiglenesnek szántak, korlátozott feladata az volt, hogy „Magyarországot békésen átsegítse a demokráciába.” Ideje lenne megszövegezni egy olyan új alkotmányt, amelyben bízhatnak az emberek, amely orientál, amely kereteket ad a közös gondolkozásnak – véli Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: Miért kell nekünk új alkotmány?

Orbán Viktor beszédének egyetlen olyan pontja volt, amely valóban konkrét jövőbeni cselekvésre vonatkozott: bejelentette, hogy a jövő héttől elkezdődik az új alkotmány előkészítésének folyamata. De miért kell új alkotmány? - teszi fel a kérdést Török Gábor politológus.