Tetszett a cikk?

Ungár Klára, a Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA) elnöke szerint az Orbán-kormány által elképzelt magánnyugdíjpénztári pénzelvonás egyszerűen lopás. A „modell” ugyanis figyelmen kívül hagyja a hatályos törvényeket, s a létező polgári jogi szerződéseket semmibe veszi. Persze hétfőig még változhat a helyzet – mondta a közgazdász a Népszabadságnak.

A járulékok visszatartása egy módon orvosolható lenne: a kormánynak le kellene ülnie a magánnyugdíjpénztári vezetőkkel, s szerződésben ígéretet tennie arra, hogy a tőkét és az elvesztett hozamokat belátható időn belül visszafizeti. Amennyiben ilyen megegyezés nem születik a felek között, akkor Matolcsy miniszter szavai (miszerint ezt az összeget „csak kölcsönveszik, a megtérülés valamilyen minimális szintjével számolva”) csupán egy egyoldalú döntést tükröznek, amely ellen jogi lépéseket kell tenniük az érintetteknek – fogalmazott Ungár a lapnak.

A kialakult helyzet nemcsak a munkavállalók, hanem a pénztárak felől nézve is problémás – hangsúlyozta a szervezet elnöke. Hiszen ezek az intézmények működési költségeiket eddig a beérkező forrásokból biztosították, mivel a korábbi években átutalt tőkét be kellett fektetniük, s ahhoz nem nyúlhatnak. Ráadásul ez a szektor az egyik legnagyobb állampapír-vásárló volt, így azonban e lehetőségeik drámaian csökkennek. Ungár a lapnak kifejtette azt is: az ilyen mérvű elvonás túlzás, nem is látszik indokoltnak, hiszen az a tétel, amiről a kormány beszél, további háromszázalékos hiányra nyújtana fedezetet.

A SZEMA közleményt is kiadott a tervezett lépésről. Eszerint az Orbán-kormány letért a törvényesség útjáról, „a hatályos törvényeket figyelmen kívül hagyva, a létező polgárjogi szerződéseket semmibe véve nem fogja a magánnyugdíj-pénztári tagok által befizetett összegeket a pénztáraknak utalni. Ez azt jelenti, hogy a kormány a 'közérdekre' hivatkozva elveszi, illetve ellopja több mint 3 millió ember pénzét. A kormány ily módon visszaél a hatalommal, hivatalból elkövetett károkozással, sőt köztörvényes cselekedetekkel vádolható. (...) A magánnyugdíjpénztárak minden eddig bejelentett lépését támogatjuk, és azt kérjük mindenkitől, hogy lépjünk fel együtt: ne engedjük, hogy a kormány bárkinek a jelenlegi vagy jövőbeli jövedelmét hatalmi szóval konfiskálja” – áll a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Magánnyugdíjpénztári befizetések leállítása: az érdekképviselet ellenáll, népszavazást fontolgat

Havonta átlagosan 10 ezer forint egyéni számlán elhelyezett nyugdíjcélú megtakarítást von el a kormányzat több mint 3 millió aktívan dolgozó magyar munkavállalótól azzal, hogy 2010. november 1-től 2011. december 31-ig befagyasztják a magánnyugdíjpénztári befizetéseket – állapította meg a Stabilitás Pénztárszövetség elnöksége a szervezet Siófokon tartott konferenciáján.