szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elkészültek a vörösiszapömlés károsultjainak szánt házak tervei - jelentette be a katasztrófavédelmi kormánybiztos csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.

A tervek a kormány megrendelésére készültek. Az új házakba azok a károsultak költözhetnek, akik korábban úgy nyilatkoztak, hogy továbbra is Kolontáron, illetve Devecserben szeretnének élni - mondta Bakondi György.

A napokban tűzoltó altábornaggyá előléptetett szakember úgy fogalmazott, hogy a települések kármentesítése előrehaladott állapotban van. Hozzátette: Kolontár leginkább károsodott területén egy emlékhely, míg Devecser iszappal elárasztott környékén egy emlékpark létrehozását tervezik. A katasztrófa károsultjai korábban nyilatkozhattak arról, hogy a településeken épülő új lakóparkokba vagy az ország más pontjain található, állami tulajdonban lévő ingatlanokba szeretnének-e költözi, vagy új lakások építéséhez kérnek támogatást - emlékeztetett Bakondi György.

A kormánybiztos tájékoztatása szerint a kolontáriak háromnegyede és a devecseriek mintegy 60 százaléka döntött a maradás mellett, és szinte mindenki azt kérte, hogy továbbra is korábbi szomszédai mellett helyezzék el. Bakondi György azt is hangsúlyozta, hogy a kormány várhatóan a jövő heti ülésén dönt az új lakóparkok építésének finanszírozásáról, az építkezés pedig - az időjárástól függően - ez után kezdődhet el. A kormány addig is gondoskodik a házaikra várók elszállásolásáról - fűzte hozzá.

Zsigmond László, a károsultak házait tervező építész arról számolt be, hogy Kolontáron 33 ház helyett kell újat építeni, ezeknek a település dombján lévő víztorony közelében találtak megfelelő területet. Hozzátette: Devecserben 296 ház került az iszap alá, ezek esetleges mentesítésének vizsgálata jelenleg is tart, így az újjáépítés pontos mértéke csak ezután derülhet ki.

Az építész szerint a házak tervezésekor a bakonyi térségre jellemző stílusjegyeket vették alapul, és a legkorszerűbb alapanyagokat és technológiákat alkalmazzák.
Turi Attila, az új lakópark másik tervezője arra is kitért, hogy ügyeltek az egységes utcakép kialakítására is, a településeken maradó lakók pedig jövendő lakhelyükre is magukkal vihetik korábbi utcanevüket.

Bakondi György kérdésre válaszolva azt mondta: idő előttinek tartja a Mal Zrt. jogi képviselője és a mintegy kétszáz kolontári és devecseri károsultat képviselő Magyar György ügyvéd közötti, a kártalanítás összegére vonatkozó tárgyalásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!