szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábbi nagyobb tömegekhez képest, amikor a Deák tér nagy részét elfoglalta a sokaság, most csak ötödannyi érdeklődő szállingózott a Bajcsy-Zsilinszky út és az Andrássy út kereszteződésénél felállított Jobbik-színpad elé - jelentette lapunk helyszínen tartózkodó munkatársa. Vona Gábor videoüzenetben szólt a hallgatósághoz, Morvai Krisztina pedig egy gárdaruhás bábu mellett szónokolt.

A Jobbik gyűlése három órakor kezdődik, a tömeg létszáma egy-két-háromezer lehet, amit azért nehéz felbecsülni, mert ritkán állnak az emberek. A legizgalmasabb látványosság jelenleg az a három lovas, akik Jobbik-zászlót tartanak a kezükben. Békésen szállingózik a tömeg - az egyik luxusszálló előtt áll mindössze két rendőr - jelentette tudósítónk. Az árusok is elég szomorúak, lanyha a forgalom, pedig lehet kapni a "Magyarok Sörét", meg sós perecet is.

Tekintse meg galériánkat is!
Stiller Ákos

A gyűlésen a Jobbik európai parlamenti képviselője, Morvai Krisztina beszélt négy óra előtt, Budaházy Györgyöt és az ő Kozma utcai fogvatartását emlegetve. (Mindezzel egyidőben a Kozma utcai börtönnél Budaházy szabadon bocsátása érdekében éhségsztrájkot folytatnak néhányan.) A rendezvényt ekkor mintegy kéttucatnyi rendőr biztosította. A gyűlésen munkatársunk látott egy ortodox zsidó öltözetű férfit, aki Morvai beszédét hallgatta. Körülötte egykedvűen mentek el a jobbikos fiatalok. A tömegben egyébként láthatók árpádsávos zászlók is.

Morvai Krisztina és egy gárdista bábu
Stiller Ákos

Morvai Krisztina szerint 1956 üzenete az, hogy a szabadságvágynak le kell győznie a félelmet, és felül kell kerekednie a békesség iránti hamis és lusta vágyakozáson. Morvai az MTI tudósítása szerint kijelentette: a magyaroknak szabadságra, méltóságra, igazságra kell törekedniük, és nem adhatják fel e célokat a békesség kedvéért. "Akkor lesz változás ebben az országban, ha végre hajlandók leszünk kimondani: meghalni is jobb, mint hazugságban, elnyomásban, lehajtott fejjel élni" - fogalmazott. A politikus szólt arról is, hogy a hatalom azért fél - a többi között terrorcselekménnyel és emberölés előkészületével is vádolt - Budaházy Györgytől, mert ő inkább ül börtönben, minthogy feladja a harcát. Beszédében az EP-képviselő az előző rendszerben szolgáló, illetve a 2006 őszén a tüntetőket elmarasztaló eljárásokban részt vevő bírók és ügyészek azonnali leváltását követelte.

Stiller Ákos

Vona Gábor, a Jobbik elnöke - aki helyi magyarok meghívására az Egyesült Államokban, Clevelandben tölti október 23-át - videoüzenetében arra intett: a szabadságharc nem ért véget, azt mindaddig folytatni kell, amíg "a forradalmat vérbe fojtók örökösei ott ülnek az Országgyűlésben", s amíg 1956 céljai, az önrendelkezés és a társadalmi igazságosság meg nem valósulnak. Emlékeztetett, hogy a Jobbik hét évvel ezelőtti párttá alakulásakor jelen volt Pongrátz Gergely, a Corvin közi felkelők egykori vezetője, aki a Jobbikra hagyományozta "a forradalom lyukas zászlaját".Vona Gábor kijelentette: 1989 generációja újratemette 1956 hőseit, a Jobbik feladata pedig "feltámasztani" őket.

Murányi Levente, a Jobbik alelnöke, a Corvin közi felkelők egyike - akit 1957 februárjában, tizenhét évesen elfogtak, és aki ezután több mint két évet börtönben töltött - beszédében több ötvenhatos mártír, köztük Nagy Imre, Maléter Pál és Renner Péter utolsó szavait idézte. Hozzátette: a forradalom elnyomói és leszármazottaik a népköztársaság bukása óta eltelt huszonegy évben nem kértek bocsánatot az áldozatok családtagjaitól, a magyar néptől. Arról is beszélt, hogy a 2006. őszi rendőri erőszak felelőseinek számonkérése fogja megmutatni, hogy valóban volt-e forradalom idén áprilisban. Ha ez nem történik meg, a Jobbiknak kell igazi rendszerváltást véghez vinnie legkésőbb 2014-ben - mondta Murányi Levente.

Balczó Zoltán, a Jobbik alelnöke beszédében egy jégtörőhajóhoz hasonlította a Jobbikot, amiért a párt számos témára - példaként a "cigánykérdést", a határon túli magyarok szavazati jogának megadását és a multinacionális vállalatok megadóztatását említette - ráirányította a közvélemény és a kormánypártok figyelmét.

Stiller Ákos

A betiltott Magyar Gárda tagjai ezúttal civilben jelentek meg, gárdaegyenruhát így csak egy színpadon álló próbababán lehetett látni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Éhségsztrájk Budaházy szabadon engedéséért

A 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom éhségsztrájkot tart Budapesten a Kozma utcai börtönnél a korábbi kormányellenes demonstrációiról ismert Budaházy György szabadon bocsátásáért.

MTI Itthon

Az alkotmányról is tárgyalt Schmitt Buzekkel

Schmitt Pál köztársasági elnök szombaton a Sándor-palotába fogadta Jerzy Buzeket, az Európai Parlament (EP) elnökét, aki az 1956-os forradalom és szabadságharc ünnepi megemlékezései alkalmából látogatott a magyar fővárosba. A találkozón egyebek közt szóba került a 2011-es magyar EU-elnökségre való felkészülés, az alkotmánymódosítás, valamint a vörösiszap katasztrófa témaköre - olvasható a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) honlapján.

hvg.hu Itthon

Nyugodtan telt a délelőtt a Kossuth téren

Nyugodtan zajlanak Budapesten az 56-os megemlékezések. A Kossuth téren nem volt nagy tömeg a délelőtti rendezvényeken. Kordon idén nincs, és nem is volt rá szükség.

MTI Itthon

Tarlós: 1956 az erkölcs forradalma volt

A főpolgármester szerint 1956 az erkölcs forradalma volt, amely nem tűrte az elnyomást, a hazugságot, az emberek megnyomorítását és lelki lerombolását.

MTI Itthon

A "fehér ember szobra" Keszthelyen: Réthelyi 56-os emlékei

"Összetartozás, hazaszeretet, boldog reménység és tettvágy" jellemezte 1956-ban Magyarországot - jelentette ki Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter szombaton, az 54 évvel ezelőtti forradalom és szabadságharc tiszteletére Keszthelyen tartott ünnepség keretében.