szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Jobbik és az MSZP sem ért egyet a Fidesz javaslatával, miszerint elvonnák az Alkotmánybíróság jogköreit, miután a testület megsemmisítette a korábbi döntést a 98 százalékos különadóról.

Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese szerint a különadót érintő alkotmánybírósági döntésre válaszoló fideszes reakció nem meglepő és nem is elegáns.

Az ellenzéki képviselő annak kapcsán tartotta sajtótájékoztatóját, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) kedden alkotmányellenesnek nyilvánította és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadót; ezt követően Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője bejelentette: kezdeményezte az alkotmány módosítását, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki az Alkotmánybíróság hatásköréből. A 98 százalékos különadóról szóló szabályokat, amelyeket az Alkotmánybíróság kedden megsemmisített, változatlan tartalommal javasolja újra elfogadni a parlamentnek.

Volner János azt mondta: már akkor felhívta a kormánypárt figyelmét arra a Jobbik, hogy ez a törvény valószínűleg el fog bukni az alkotmányosság próbáján, amikor a parlament tárgyalta a különadó mértékét, az adókivetés módját.

Úgy fogalmazott, a különadót érintő alkotmánybírósági döntésre válaszoló fideszes reakció nem meglepő és nem is elegáns. Újságírói kérdésre válaszul közölte: a különadó céljával egyetért a Jobbik.

Véleménye szerint az alkotmány egy olyan egyetemes alapértékeket megjelenítő jogi normát jelent, "amihez nem illik ötpercenként hozzányúlni", nem illik aktuálpolitikai céloknak alárendelni. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Fidesz eddig már hét alkalommal módosított alkotmányt. "Az alkotmánymódosítások gyakorlata a parlamenten belül már-már egy zoknicsere gyakoriságát idézi" - fogalmazott.

MSZP: a Fidesz álljon ki és vívja meg az igazát!

Szekeres Imre szerint a Fidesz legújabb alkotmánymódosítási javaslata kapcsán nem az a kérdés, hogy az MSZP hogyan folytatja a magán-nyugdíjpénztári tagdíjak eltérítése miatt indított népszavazási kezdeményezését, hanem az, hogy a Fidesz miért fél ennyire az érintett 3,5 millió embertől.

A szocialista politikus elfogadhatatlannak nevezte Lázár János javaslatát. Szerinte a Fidesz álljon ki és vívja meg az igazát, ezt hívják népszavazásnak és demokráciának - jelentette ki Szekeres Imre. A szocialista politikus úgy látja, a Fidesz "ipiapacsot" játszik: ha valami olyan történik, ami a számára kellemetlen, akkor azt mondja ipiapacs, innentől nem érvényesek a szabályok. Érdekes lett volna, ha a Fidesz két évvel ezelőtt fejtette volna ki ezt az álláspontját - közölte, majd úgy fogalmazott: az MSZP tudomásul vette az Alkotmánybíróság döntését akkor is, és most is ezt teszi.

Azt tanácsoljuk  a Fidesznek is, vegye tudomásul a döntést és ne játsszon ipiapacsot - jelentette ki. Szekeres Imre véleménye szerint az alkotmány kéthetenkénti megváltoztatása teljesen leértékeli az alaptörvény tekintélyét a közvélemény előtt, ráadásul a Fidesz elindított egy alkotmány-előkészítési folyamatot is. Ennyire nem becsüli a saját kezdeményezését - tette hozzá.

Az LMP megfontolja, hogy kivonuljon az alkotmány-előkészítési folyamatból

Schiffer András kezdeményezi a párt országos választmányánál és parlamenti frakciójánál, hogy vonuljanak ki az alkotmány-előkészítési folyamatból. Az LMP képviselőcsoportjának vezetője szerint keddi alkotmánymódosítási javaslataival a Fidesz átlépett egy határt. "Ezt a módszert Nurszultan Nazarbajev is meg fogja irigyelni Kazahsztánban" - fogalmazott. Példátlannak nevezte, hogy a Fidesz a neki nem tetsző alkotmánybírósági döntésre így reagál, és akkor nyúl bele az alapvető alkotmányos rendszabályokba, amikor a parlamenti pártok éppen egy alkotmányozási folyamat kellős közepén vannak. Szavai szerint nevetséges bolhacirkusszá válik az alkotmányozási folyamat, ha a kormányzó többség heti rendszerességgel a saját szája íze szerint tud alakítani a még hatályban lévő alkotmányos rendelkezéseken. Egy jogállamban ez nem tűrhető el - szögezte le.

Schiffer András felhívta a figyelmet arra, hogy nem volt olyan régen a szociális népszavazás, amikor a Fidesz azt hirdette, ez az az eszköz arra, hogy az emberek kinyilvánítsák az akaratukat. Értékelése szerint a Fidesz keddi javaslatai azt jelentik, hogy a kormánypárt becsapta a választóit és az embereket. A 98 százalékos különadó változatlan parlamenti beterjesztésre úgy reagált: a javaslat céljaival korábban is egyetértettek, de ezt máshogy érték volna el, ennek érdekében pedig  módosító indítványokat is készítettek, de ezeket a kormánytöbbség nem támogatta."Van a Fideszben valami megmagyarázhatatlan éteri vonzalom az ilyen Rambó-módszerek és az einstandolás iránt" -  jellemezte a Fidesz által választott eszközöket a frakcióvezető. Schiffer András kiemelte: bármekkora felhatalmazást kap egy kormány, az nem jelenti azt, hogy mindent meg lehet tenni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!